Sisukord
Arvamus
Postimees
08.01.2020
Eesti Statistikaameti juht sihib maailmarekordit Kõmmari alla ajanud mees end tapmises süüdi ei tunnista Kaljulaid välistab Tallinnas koostöö EKREga (2) Anneli Ammase sõbrad asutasid ajakirjanduspreemia Saksa vanahärra ei lase Eesti põgenikel unustusse vajuda (5) Harrastuskalamehed teevad Emajõel sohki Pettur võttis pool miljonit (2) Majandus Tanklad tõstsid kütuse hinnad rekordkõrgele (5) Hinnatõusuhirm ajas inimesed maastureid ostma Sajandi põgenemine: Nissani eksjuht pages kastis Jaapanist Liibanoni (4) Välismaa Eestlased pagevad Austraalia tulemöllu eest (2) Pariisis mälestati viie aasta möödumist Charlie Hebdo rünnakust Iraani kindrali ohvriterohkeks kujunenud matustel pilluti uusi ähvardusi (1) Bosnialase kerkimine ministriks ärritab Austria äärmuslasi (1) Hispaania sai ligi aasta kestnud segaduse järel vasakvalitsuse Arvamus Juhtkiri: nii näevadki kliimamuutused välja (9) Maarius Suviste: kes kustutab tule? (1) Vootele Päi: Trumpi kaitsmine võtab Eestilt õiguse Venemaad kritiseerida (82) Nelli Jung: hügieen päästab tänapäeva katkust (2) Erkki Bahovski: ajalooliste valede võrgus (5) Meie Eesti Aimar Altosaar: teednäitava rahvastikuga riik Aimar Altosaar: maailma rahvastiku kasv pidurdub Kultuur Puue on olemuslikult mitmetähenduslik «Pähklipureja» kõlas USAs plaksumaisi saatel Sport Epeemeeskonna OM-koha püüdmine lõpeb kuulsusetult (3) Kaarel Nurmsalu: võidumees oli stabiilne ja õigel ajal õiges kohas FIS: Andrus Veerpalu eitab seotust dopinguskeemiga Tartu «Jõulutunnelilt» heldelt raha saanud ravikodu igale naabrile ei meeldi (2) Eili Arula: kas leiduks targem, kes annaks järele? (1) Emajõel trahvitud kalameeste hulk kasvas hüppeliselt Aadu Must: ei ole alust Monica Randa erakonnast välja heita (4) Uus aasta algas uuenenud koolimajas Vehklemisneiud ületasid teised ja tulid Eesti meistriks Meelelahutus Koomiks Sudoku

Nelli Jung: hügieen päästab tänapäeva katkust

5 min lugemist
Nelli Jung. FOTO: Erakogu

Depressiooni ärahoidmiseks ja ravimiseks tuleb õppida oma mõtteid puhastama, mis on sama harjumatu kui hügieeni hoidmine keskajal, kirjutab mittetulundusühingu Vaikuseminutid juhatuse liige Nelli Jung.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kas pole mitte karm tõdemus, et kolmandik Eesti noori on viimase aasta jooksul läbi elanud depressiivseid episoode? Tervelt kolmandik! Sealjuures näiteks 15-aastastest tüdrukutest on kogemus vähemalt kahenädalaste depressioonihoogudega lausa 51 protsendil.

See on päris hull, ent veel hullem on levinud hoiak selle olukorra suhtes. Noorte depressiivsus polevat midagi erilist. Pigem on see normaalne, sest kellel meist endist või meie lähedastest poleks esinenud depressiivsust. «Kõigil on, see on üldteada ja ei eruta enam kedagi,» öeldakse õlakehituse saatel.

Osaliselt pean nõustuma. Kõigil paistab olevat lähedaste või sõprade hulgas keegi, kes depressiooniga hädas olnud. Kui keegi ütleb, et tal ei ole, on kaks võimalust: ta on kas suur erand või siis elab teadmatuses. See viimane on ka üsna levinud.

Õlakehitusega ei saa ma aga nõustuda. Minu ettepanek on vaadata asjale ausalt otsa. Ilma pead liiva alla peitmata, et jajah, tempo ja stress ja elu on selline, mis seal siis ikka. Vaadata uurivalt ja ilma emotsionaalse hämata, mida depressioon tegelikult tähendab ja mida tegelikult teha saab.

Kui depressioonis on su laps, siis võib lapsevanemal olla tunne, et ta lihtsalt ei jõua lapseni. No ei saagi ühendust, ta nagu ei kuulakski või ei hooliks. Aitamiskatsed võivad anda tulemuseks õlakehituse, uksepaugutuse või tuima nutivahendi jõllitamise. Võib ka juhtuda, et sa ei kuulegi, et tal on enesetapumõtted, ega tea, mis vahendeid ta hingevalu summutamiseks kasutab (eneselõikumine on üks levinumaid, ained muidugi ka).

Kui depressioonis on su elukaaslane, siis võid kindel olla, et tal on vähem jaksu, et teisi mõista, olla kohal sinu ja/või laste jaoks, kuulata ja aidata. Pigem on ta kogu aeg väsinud ja morn, endassesulgunud ja negatiivne. Ta ei tunne elust ega sinust rõõmu, ta lihtsalt ei suuda seda.

07.01.2020 09.01.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto