Sisukord
Arvamus
Postimees
08.01.2020
Eesti Statistikaameti juht sihib maailmarekordit Kõmmari alla ajanud mees end tapmises süüdi ei tunnista Kaljulaid välistab Tallinnas koostöö EKREga (2) Anneli Ammase sõbrad asutasid ajakirjanduspreemia Saksa vanahärra ei lase Eesti põgenikel unustusse vajuda (5) Harrastuskalamehed teevad Emajõel sohki Pettur võttis pool miljonit (2) Majandus Tanklad tõstsid kütuse hinnad rekordkõrgele (5) Hinnatõusuhirm ajas inimesed maastureid ostma Sajandi põgenemine: Nissani eksjuht pages kastis Jaapanist Liibanoni (4) Välismaa Eestlased pagevad Austraalia tulemöllu eest (2) Pariisis mälestati viie aasta möödumist Charlie Hebdo rünnakust Iraani kindrali ohvriterohkeks kujunenud matustel pilluti uusi ähvardusi (1) Bosnialase kerkimine ministriks ärritab Austria äärmuslasi (1) Hispaania sai ligi aasta kestnud segaduse järel vasakvalitsuse Arvamus Juhtkiri: nii näevadki kliimamuutused välja (9) Maarius Suviste: kes kustutab tule? (1) Vootele Päi: Trumpi kaitsmine võtab Eestilt õiguse Venemaad kritiseerida (82) Nelli Jung: hügieen päästab tänapäeva katkust (2) Erkki Bahovski: ajalooliste valede võrgus (5) Meie Eesti Aimar Altosaar: teednäitava rahvastikuga riik Aimar Altosaar: maailma rahvastiku kasv pidurdub Kultuur Puue on olemuslikult mitmetähenduslik «Pähklipureja» kõlas USAs plaksumaisi saatel Sport Epeemeeskonna OM-koha püüdmine lõpeb kuulsusetult (3) Kaarel Nurmsalu: võidumees oli stabiilne ja õigel ajal õiges kohas FIS: Andrus Veerpalu eitab seotust dopinguskeemiga Tartu «Jõulutunnelilt» heldelt raha saanud ravikodu igale naabrile ei meeldi (2) Eili Arula: kas leiduks targem, kes annaks järele? (1) Emajõel trahvitud kalameeste hulk kasvas hüppeliselt Aadu Must: ei ole alust Monica Randa erakonnast välja heita (4) Uus aasta algas uuenenud koolimajas Vehklemisneiud ületasid teised ja tulid Eesti meistriks Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: nii näevadki kliimamuutused välja

2 min lugemist
Koaala, kes suurima heameelega jalgratturite vett jõi FOTO: Social Media/VIA REUTERS/Scanpix

Harilikult koaalad vett ei joo, vaid ammutavad vedelikku eukalüptilehti süües. Muide, aborigeenide keeltes tähendavadki koaala nime erinevad vormid «ei joo», «ilma veeta» või muud seesugust.

Hiljuti aga peatas üks kukkurkaru Austraalia lõunaosas Adelaide’i linna lähistel jalgratturite seltskonna. Kui silmanähtavalt janusele loomale pakuti pudelist vett, ronis ta lausa jalgratta peale ja lasi end rahulikult silitadagi.

Sellest filmitud video muutus viraalseks. Inimesed mõistsid, et nii nagu tsirkuselõvi hüppab läbi põleva rõnga seepärast, et vastasel korral ootab teda ees midagi veel hirmsamat, peegeldab koaala seesugune inimeste juurde tulek loomakese suures hädas olemist. Kusjuures polnud ilmselt väga paljud neist, keda videost nähtu puudutas, isegi teadlikud, kui erakordset sündmust nad interneti vahendusel tunnistavad.

Tõsi, koaalade veejoomine hakkas pihta juba mõne aasta eest, mistap on nende jaoks joomiskohti tehtud. Muutuse põhjusi pole vaja pikalt nuputada: üha kuumemaks ja kuivemaks muutuv ilm on teinud oma.

Kliimasoojenemine sai koaalad kätte.

Praegu on olukord maakera kuklapoolel teadupärast katastroofiline. Lühidalt: juba mitmendat kuud lõõmavad seal ennenägematud metsa- ja maastikutulekahjud. Põlengud on ulatunud umbes 50 000 ruutkilomeetri suurusele alale. Seda on rohkem kui mitu eelmist rekordsuurt põlengut kokku.

Nii nagu tsirkuselõvi hüppab läbi põleva rõnga seepärast, et vastasel korral ootab teda ees midagi veel hirmsamat, peegeldab koaala niisugune inimeste juurde tulek loomakese suures hädas olemist.

«Nii näevadki kliimamuutused välja,» ütles Austraalia kliimateadlane Nerilie Abram lõppenud aasta viimasel päeval populaarteaduslikus väljaandes Scientific American ilmunud artiklis. Sama fraasi pruugitakse leekides Austraalia kohta meedias üha rohkem.

Tundub, et Austraalia põlengute mõju ja tähendus on praeguseks ka tuhandete kilomeetrite kaugusel asuvatele eestlastele hästi pärale jõudnud. Jäädvustusel ennastunustavalt vett joovast kukkurkarust võib selle juures oma roll olla, sest mõjusad visuaalid aitavad sõnumi kohale viimisele palju kaasa.

Mitte et Eestil ja eestlastel Austraaliaga muid kokkupuutepunkte poleks. «Sellises olukorras ei ole võimalik eelistada võistlust reaalsusele,» lausus maarjamaalaste kangelane Ott Tänak novembris, kui teadagi kus toimuma pidanud autoralli maailmameistrivõistluste viimane etapp põlengute tõttu ära jäeti.

Rääkimata tuhandetest eestlastest, kes on end Austraalias lühemaks või pikemaks ajaks sisse seadnud. Tänases lehes jagavad oma üleelamisi neist neli.

Muu hulgas tuleb juttu sellest, kui saamatult on sealne valitsus eesotsas peaminister Scott Morrisoniga olukorraga toime tulnud. Samal ajal kui Morrisoni eelkäija valitsusjuhi ametis Tony Abbott on üks sadadest tuhandetest kustutustöödel osalejatest, püüab Morrison toimuvat kõigiti pisendada ja tunneb muret selle üle, et kliimaaktivistid kui «uutmoodi progressiivid» segavad oma protestidega teiste inimeste elu.

Õppetund on lihtne: kliimamuutuste eitajate teguviis on tuleviku arvelt varastamine ning mida lähemale toosama tulevik jõuab, seda armetumana nende argumendid ja selgitused mõjuvad.

Prooviks siinmail targemalt käituda.

Seotud lood
07.01.2020 09.01.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto