Sisukord
Eesti
Postimees
08.01.2020
Eesti Statistikaameti juht sihib maailmarekordit Kõmmari alla ajanud mees end tapmises süüdi ei tunnista Kaljulaid välistab Tallinnas koostöö EKREga (2) Anneli Ammase sõbrad asutasid ajakirjanduspreemia Saksa vanahärra ei lase Eesti põgenikel unustusse vajuda (5) Harrastuskalamehed teevad Emajõel sohki Pettur võttis pool miljonit (2) Majandus Tanklad tõstsid kütuse hinnad rekordkõrgele (5) Hinnatõusuhirm ajas inimesed maastureid ostma Sajandi põgenemine: Nissani eksjuht pages kastis Jaapanist Liibanoni (4) Välismaa Eestlased pagevad Austraalia tulemöllu eest (2) Pariisis mälestati viie aasta möödumist Charlie Hebdo rünnakust Iraani kindrali ohvriterohkeks kujunenud matustel pilluti uusi ähvardusi (1) Bosnialase kerkimine ministriks ärritab Austria äärmuslasi (1) Hispaania sai ligi aasta kestnud segaduse järel vasakvalitsuse Arvamus Juhtkiri: nii näevadki kliimamuutused välja (9) Maarius Suviste: kes kustutab tule? (1) Vootele Päi: Trumpi kaitsmine võtab Eestilt õiguse Venemaad kritiseerida (82) Nelli Jung: hügieen päästab tänapäeva katkust (2) Erkki Bahovski: ajalooliste valede võrgus (5) Meie Eesti Aimar Altosaar: teednäitava rahvastikuga riik Aimar Altosaar: maailma rahvastiku kasv pidurdub Kultuur Puue on olemuslikult mitmetähenduslik «Pähklipureja» kõlas USAs plaksumaisi saatel Sport Epeemeeskonna OM-koha püüdmine lõpeb kuulsusetult (3) Kaarel Nurmsalu: võidumees oli stabiilne ja õigel ajal õiges kohas FIS: Andrus Veerpalu eitab seotust dopinguskeemiga Tartu «Jõulutunnelilt» heldelt raha saanud ravikodu igale naabrile ei meeldi (2) Eili Arula: kas leiduks targem, kes annaks järele? (1) Emajõel trahvitud kalameeste hulk kasvas hüppeliselt Aadu Must: ei ole alust Monica Randa erakonnast välja heita (4) Uus aasta algas uuenenud koolimajas Vehklemisneiud ületasid teised ja tulid Eesti meistriks Meelelahutus Koomiks Sudoku

Statistikaameti juht sihib maailmarekordit

4 min lugemist
See, et kümme aastat tagasi ei olnud registriandmed usaldus­väärsed, ei tähenda, et need oleks ka praegu ebakvaliteetsed, ütleb statistikaameti pea­direktor Mart Mägi. FOTO: FOTO: Madis Veltman

Järgmisel rahva- ja eluruumide loendusel saadakse enamik Eesti elanike andmetest riiklikest andmekogudest ehk registritest, viie asja kohta (usk, tervis, tegeliku ja registreeritud elukoha erinevus, võõrkeelte- ja murrete oskus) küsitletakse eraldi lisaks vähemalt 60 000 inimest. Aga kui valitsus otsustab anda loenduseks veel kaheksa miljonit eurot, tehakse täiemahuline loendus ehk küsitletakse kõiki 1,3 miljonit Eestimaa elanikku. Kuidas jääb, peaks selguma lähiajal.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Statistikaameti peadirektori Mart Mägi kinnitusel soovitakse igal juhul meelitada võimalikult palju inimesi vastama internetis, et lüüa rahvaloenduse internetis vastamise maailmarekord, mis praegu on 68 protsenti elanikest. Eelmisel, 2011. aasta loendusel tegi Eesti internetis vastamisega maailmarekordi, kui oma andmed esitas veebi kaudu 67 protsenti inimestest. «Igal juhul läheme maailmarekordit püüdma,» kinnitas Mägi.

Aasta lõpus teatas rahandusminister, et põhimõtteliselt on valitsusel ikkagi soov teha täiemahuline rahvaloendus ja leida riigieelarvest kaheksa miljonit eurot tööjõukuludeks. Kui kaugel see plaan tänaseks on?

Jah, see on soov. Me mõistame ja muidugi toetame seda. Ainuke küsimus on rahas, riigieelarves on võimalused piiratud. Kõik põhinäitajad (mida saadame rahvusvaheliseks võrdlemiseks Euroopa Liitu ja mida kasutame Eestis) on meil registrites olemas.

Lisaks, sõltuvalt meetodist, läheb meie loendus ikkagi maksma üle 20 euro ühe inimese kohta. Peame vaikselt liikuma sinna, kuhu ka kõik teised riigid – registripõhise loenduse suunas. Selleks et loendus ei võtaks meilt rohkem kui kaks eurot inimese kohta. See on raha raiskamine, kui panustame üle 20 euro ühe inimese ülelugemiseks. Selleks on odavamaid ja efektiivsemaid meetodeid.

07.01.2020 09.01.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto