Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
09.01.2020
Eesti Eelhoiatus päästis eestlased Iraani kättemaksust (8) Harjumaa tulevik sõidab trammis (5) Eestis lahutatakse pool abieludest 15 aastat pärast jaanuaritormi Majandus Uus ohver: listeeriaskandaal viis noore kalatööstuse pankrotti (2) Investeerimiskelmusest tuleks pangale teada anda otsekohe Nissani eksjuht lubas oma hea nime taastada Kakaotootjad plaanivad luua toorainekartelli Välismaa Eelhoiatus päästis eestlased Iraani kättemaksust (8) Ukraina lennuki huku põhjuseid Iraanis varjab saladuseloor (5) Rohelised nooled suunasid raevunud leedukad ummikutesse (5) Von der Leyen viis Johnsonile Brexiti-hoiatuse koju kätte Arvamus Juhtkiri: läänemaailma lõhe ähvardab (13) Bretty Sarapuu: eestlasedki põgenesid (9) Yana Toom: Trumpi bumerang (15) Jaak Madison: tõlgendatava õigusfilosoofia ja reaalpoliitika vahel (21) Erik Aru: lootus kiiremini rohkem tööd ära teha näib asjatu (1) Edward Lucas: Rootsi on Hiina rünnaku all – kus on liitlased? (4) Meie Eesti Kadri Tammepuu: millesse tohib surra? Psühholoog Kaia Kastepõld-Tõrs: pöördeliste sündmuste keskel ela päev korraga (1) Kadri Tammepuu: kogemuslood avavad vähihaigete muresid ja rõõme Kultuur Kultuuri kiirpilk Misantroopia meistriklass (2) Rõõmutu ja ülepakutud ahastus Oscarite nimel Sport Laskesuusafännid krimpsutavad nina, kuid koondise peatreener on rahul (2) Eesti koondise esiründaja kolib Tallinnast Washingtoni Tallinn Harjumaa tulevik sõidab trammis (5) Reis Vene hing külmetab Hiina piiri ääres Maa Elu Nädala mõte: mürk või ravim? Riigimetsast toodi ligi 10 000 jõulukuuske Ettevõtjad vaevlevad Tabria külas ajuti läbimatu riigitee ääres (6) Taimekaitsevahendite keelustamine soosib kahjurite levikut Põtru enam küttida ei või, kuid jahihooaeg kestab Spetsialistid annavad nõu: kuidas maja eluiga pikendada Rannapuura väärindab Peipsi ande Ilmajutt: järgnevus ehk pilveliikide vaheldumine, II osa Talvise tee leiab aiast ja metsast Milline jõulupuu sobib aeda istutada Iga teine muna tuleb piiri tagant Tartu Kanad jätavad linnaga hüvasti ja munevad kodutalus edasi Endise abilinnapea Semilarski kriminaalasi jõudis kohtusse Kahes vallas ületas preemia tuhande euro piiri Politoloog: Iraani ja USA vaheline sõda sõltub Trumpi järgmisest käigust (11) Artur Kuusi karikatuur: lumepõhine parlament Meelelahutus Koomiks Sudoku

Taimekaitsevahendite keelustamine soosib kahjurite levikut

4 min lugemist
Kanepi aiandi juht Margus Vahtramäe võrdleb taimekaitsevahendeid inimestele loodud ravimitega. „Taimekasvatuses on aina olulisemad inimeste mõistes toidulisandid ehk taimede biopreparaadid ja väetised, mis tugevdavad taime hakkamasaamist stressi olukorras,” lisas ta. FOTO: Margus Ansu/Postimees

Järjest enam taimekaitsevahendeid läheb keelu alla. Põhjuseks looduse ja inimese tervise kaitsmine. Iseenesest õige eesmärk, paraku on sel ka varjuküljed, sest keelatakse kiiremini, kui uusi keskkonnasäästlikumaid vahendeid asemele tuleb. See lubab kahjuritele ja haigustele lahedamat põlve.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Seega on suund küll keskkonnasäästlikuma põllumajanduse poole, kuid põllumehel on märksa keerulisem toime tulla taimekahjustajatega. Lisaks on uued vahendid hulga kallimad.

Teraviljakasvataja Olav Kreen tõdes, et taimekaitsevahendite keelustamine teeb põllumehe murelikuks.

„Ühest küljest tekitab igasugune muutus hirmu, sest me ei tea, kuidas uued vahendid mõjuvad ja omavahel sobivad,” selgitas Kreen. „Teisalt näitab senine kogemus, et kui midagi ära keelatakse, siis asemele tulev uus on alati kallim. Meil on näiteid, kus ühe rapsi preparaadi kadumisel läks uue kasutuselevõtuga hektari hind üle 20 euro kallimaks. See on väga suur arv. Kokkuvõttes rohkem kui meie top-up’id.”

Mis muutub?

Põllumajandusameti taimekaitse ja väetiste osakonna juhataja Maris Raudsepp ütles, et olulisemad toimeained, mille kasutusluba mullu lõppes, olid propikonasool, tiraam ja dikvaat. Tänavu on veel võimalik kasutada laovarudena dimetoaati ja tiaklopriidi.

„Karmistunud nõuete ja uute teadusuuringute valguses keelatakse või piiratakse pidevalt taimekaitsevahendite kasutamist, millele häid alternatiive ei leidu. Kahjuks ei tule samas tempos turule uusi alternatiivseid ja samas väikese riskiga tooteid,” rääkis Raudsepp.

08.01.2020 10.01.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto