Sisukord
Arter
Postimees
11.01.2020
Eesti Soome ja Eesti peaminister vandusid sõprust (19) Tartu Ülikooli kliinikumi muudatused ei sobi kõigile (3) E-tindi maksumäär jättis Eesti viimaseks Ettevõtjate maksumoraal madalavõitu Telekanalite vahendajad tükivad ise ekraanile (2) Majandus Investor Mari parim aasta Välismaa Jaanus Piirsalu: majanduskasvu asemel saavad venelased Putini ajalootunni (16) Luureandmed viitavad üha selgemalt kogemata tulistatud raketile (14) Haiti maavärina ohvrite elu on kümnend hiljem ikka veel kaoses (3) Arvamus Juhtkiri: oleme ikka digiriik? (5) Mõõga kaotanud ajatolla (6) Bondilik pageja Kütuseturu raputaja (5) Võsapõlengute sümbol (3) Sport «Eks me kõik ootame, et äkki tuleb temast uus Porziņģis.» Kristjan Ilves: keha oli natuke šokis Mart Soidro kolumn: nutvad vanamehed tegid Tänakule karuteene (5) Vipsi saatus selgub Jaapani radadel. Või lisandub veel üks sari? Tänak nõustus Hyundai tulevikunägemuse nimel palgakärpega Kliima Bioloog seletab: kuidas meile keskkonnaküsimustes laste, koerte ja maakeradega kärbseid pähe aetakse (11) Merendus Nord Stream 2 lükkub määramatusse tulevikku (2) AK Isaac Asimov eesti ulmeautorite pilgu läbi Tiina Kaukvere: kuidas Kurgja maha põletatakse (27) Tallinn 800: ring on sulgunud Indrek Schwede: jalgpall mõjuvõrgustikuna Kagu-Euroopas Veel kord «Tõest ja õigusest»: Sigade Madonna ehk Faust Vargamäel (10) NÄDALA PLAAT: Muusika, mis on väärt unistusi Aja auk. Mees, kes jagas matsu Arter Sellist maailmalõppu ei tule, et ärkad hommikul ja maailm on lõppenud (17) Kas ihkate head ja ägedat elu? Aga palun, siit saab! (4) Õigus õnnele Ränga geneetilise haiguse põdejaile tärkas Tartus lootuskiir Head portreed näitavad isiksust, selfid sageli rumalust Ootamatu armulugu, mis kisub ohtlikult veriseks Mesimagus köögis: mesi pehmendab karedat kurku ja annab toidule küllusliku maitse Ettevaatust: imedieetide suurte lubaduste taga varitsevad tõsised ohud! Rohkem nagu Johnny Deere. Väiketraktoriga Männiku düünides nagu Dakari rallil Tulevik kuulub karvastele Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Ränga geneetilise haiguse põdejaile tärkas Tartus lootuskiir

5 min lugemist
Lode ja Victor Carnel Tartu ülikooli laboris koos Wolframi sündroomi põdevate rottidega FOTO: Erakogu

Muundatud geenidega rottide abil üliharuldast geneetilist haigust uurivad Tartu Ülikooli teadlased osutusid õlekõrreks Norra perele, kes otsib paranemislootust oma väikesele pojale, kellel on diagnoositud ränk pärilik haigus.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Skype’i-kõne. Eesti-Norra. Isa ulatab kõrvaklapid ja mikrofonid prillidega poisile. Victor, kümme aastat vana. Elab Norras, Oslo lähistel.

Ta on mõni kuu tagasi olnud Tartus ülikooli laborites külas ja hoidnud, ise laboririietes kui marsisõdalane, süles valget laborirotti.

«See oli väga huvitav, kuidas neil on rott ja masinad ja kuidas nad teevad uuringuid Wolframi sündroomi kohta,» ütleb poiss ja lisab: «Minu meelest äge projekt.»

Kuidas elu muidu läheb?

«Mul on arvuti, ma uurin pimedate punktkirja, et sõrmedega lugeda. Õpin lugema ja ülesandeid lahendama.»

Ta annab klapid uuesti isale üle.

Victor põeb üliharuldast geneetilist haigust, Wolframi sündroomi, mis nüüdisaegse meditsiinikirjanduse järgi esineb ühel inimesel poolest miljonist.

Haigus algab lapseeas diabeediga, kümnenda eluaasta paiku kaob nägemine, viis aastat hiljem saabub kurtus. Edasi järgnevad tasakaaluhäired, ajutüvi hakkab degenereeruma. Selle haiguse põdejad surevad 30–35 eluaasta vahel, põhjuseks hingamise seiskumine.

10.01.2020 13.01.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto