Sisukord
Arvamus
Postimees
09.01.2020
Eesti Eelhoiatus päästis eestlased Iraani kättemaksust (8) Harjumaa tulevik sõidab trammis (5) Eestis lahutatakse pool abieludest 15 aastat pärast jaanuaritormi Majandus Uus ohver: listeeriaskandaal viis noore kalatööstuse pankrotti (2) Investeerimiskelmusest tuleks pangale teada anda otsekohe Nissani eksjuht lubas oma hea nime taastada Kakaotootjad plaanivad luua toorainekartelli Välismaa Eelhoiatus päästis eestlased Iraani kättemaksust (8) Ukraina lennuki huku põhjuseid Iraanis varjab saladuseloor (5) Rohelised nooled suunasid raevunud leedukad ummikutesse (5) Von der Leyen viis Johnsonile Brexiti-hoiatuse koju kätte Arvamus Juhtkiri: läänemaailma lõhe ähvardab (13) Bretty Sarapuu: eestlasedki põgenesid (9) Yana Toom: Trumpi bumerang (15) Jaak Madison: tõlgendatava õigusfilosoofia ja reaalpoliitika vahel (21) Erik Aru: lootus kiiremini rohkem tööd ära teha näib asjatu (1) Edward Lucas: Rootsi on Hiina rünnaku all – kus on liitlased? (4) Meie Eesti Kadri Tammepuu: millesse tohib surra? Psühholoog Kaia Kastepõld-Tõrs: pöördeliste sündmuste keskel ela päev korraga (1) Kadri Tammepuu: kogemuslood avavad vähihaigete muresid ja rõõme Kultuur Kultuuri kiirpilk Misantroopia meistriklass (2) Rõõmutu ja ülepakutud ahastus Oscarite nimel Sport Laskesuusafännid krimpsutavad nina, kuid koondise peatreener on rahul (2) Eesti koondise esiründaja kolib Tallinnast Washingtoni Tallinn Harjumaa tulevik sõidab trammis (5) Reis Vene hing külmetab Hiina piiri ääres Maa Elu Nädala mõte: mürk või ravim? Riigimetsast toodi ligi 10 000 jõulukuuske Ettevõtjad vaevlevad Tabria külas ajuti läbimatu riigitee ääres (6) Taimekaitsevahendite keelustamine soosib kahjurite levikut Põtru enam küttida ei või, kuid jahihooaeg kestab Spetsialistid annavad nõu: kuidas maja eluiga pikendada Rannapuura väärindab Peipsi ande Ilmajutt: järgnevus ehk pilveliikide vaheldumine, II osa Talvise tee leiab aiast ja metsast Milline jõulupuu sobib aeda istutada Iga teine muna tuleb piiri tagant Tartu Kanad jätavad linnaga hüvasti ja munevad kodutalus edasi Endise abilinnapea Semilarski kriminaalasi jõudis kohtusse Kahes vallas ületas preemia tuhande euro piiri Politoloog: Iraani ja USA vaheline sõda sõltub Trumpi järgmisest käigust (11) Artur Kuusi karikatuur: lumepõhine parlament Meelelahutus Koomiks Sudoku

Jaak Madison: tõlgendatava õigusfilosoofia ja reaalpoliitika vahel

2 min lugemist
Jaak Madison. FOTO: FRANCOIS LENOIR/REUTERS/Scanpix

Igal riigil õigus relvastatud enesekaitseks, kui on reaalne rünnakuoht ning USA saatkonna ründamine Bagdadis liigitus selle alla, kirjutab Euroopa Parlamendi liige Jaak Madison (EKRE).

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

USA ja Iraani vahel lahvatanud konflikt on esile toonud arvamusavaldusi üle maailma ja ka Eestis, nii USA toetajailt kui permanentseilt vihkajailt. Vahepeale jäävad kriitikud, kes, proovides näida neutraalsena, mõistavad USAd hukka ja osutavad rahvusvahelise õiguse rikkumisele, samal ajal pole samad kriitikud aga pööranud tähelepanu tõsistele rikkumistele Iraani, Venemaa, Hiina või teiste riikide poolt. Kahepalgelisus?

Selleks et süüdistada USAd rahvusvahelise õiguse rikkumises, tuleks analüüsida ÜRO harta artiklit 51, millele USA on tuginenud, põhjendades Iraani kindrali likvideerimist. Õiguse käsitlemisel on aga lähtekohad erinevad sõltuvalt hindajast. Õigusfilosoof läheneb õiguse tõlgendamisele hoopis teisest nurgast kui poliitik, kelle esmane huvi peab olema oma riigi kaitsmine ja tugevdamine. Minu lähtepunkt on poliitiku oma, kelle huvides on Eesti ja USA koostöö ja vastuseis islamistlikule radikalismile.

Püstitagem kaks õigusfilosoofilist küsimust: kas üks riik on kohustatud iga hinna eest üheselt mõistetavalt käituma rahvusvahelise õiguse järgi, kui teine seda pidevalt ja tahtlikult rikub? Olgu mainitud Iraani tuumarelv, inimõiguste rikkumised, terrorirühmituste rahastamine ja rünnakud. Ka rahvusvahelise õiguse puhul võib lubatuks pidada deviisi ius est ars boni et aequi ehk «õigus on headuse ja õigluse kunst». Kas maailma vabastamine olulisest terroristide toetajast ja rahastajast ei ole hea ja õiglane?

08.01.2020 10.01.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto