Edward Lucas: Rootsi on Hiina rünnaku all – kus on liitlased?

Edward Lucas. FOTO: Albert Truuväärt

Euroopa pole saatnud tülinorijatele Pekingis sõnumit, et ülejäänud Euroopa kavatseb toetada Rootsit, keda Hiina kirjanduspreemia laureaadivaliku tõttu ähvardab, kirjutab Briti ajakirjanik Edward Lucas.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Rootsi on langenud rünnaku alla ja vajab abi, kiiremas korras. See võib tulla üllatusena neile, kes mõtlevad suurimast Põhjala riigist kui paljude sõprade olemasolu ja vaenlaste puudumisega õnnistatud neutraalsest, heatahtlikust kõrvalseisjast maailmapoliitikas. See pilt, mis on alati olnud ebatäpne, on nüüd täielikult aegunud. «Me kostitame oma sõpru hea veiniga,» ütleb Hiina suursaadik Rootsis Gui Congyou. «Kuid vaenlaste jaoks on meil varuks kaheraudsed.»

Hiina Kommunistliku Partei juhtkond on viimastel nädalatel asetanud Rootsi oma kampaania keskmesse, et dikteerida, kuidas välismaailm – seekord Rootsi PEN-klubi – peab mõtlema, rääkima ja käituma. Kirjanike kampaaniaorganisatsioon teatas novembri alguses, et annab oma iga-aastase tagakiusatud kirjandustegelastele mõeldud auhinna, Tucholsky preemia, Rootsi kirjastajale Gui Minhaile. Hiinas sündinud Rootsi kodakondsusega raamatukirjastaja, kes elas Hongkongis, rööviti Tais neli aastat tagasi.

Hiina saatkond nõudis, et PEN jätaks talle auhinna andmata, ja ähvardas vastasel juhul täpsustamata tagajärgedega. Järgnes keeldumine. Saatkond laiendas seejärel oma ähvardusi, öeldes, et kui tseremoonial peaks osalema kultuuriminister Amanda Lind, keelatakse tal ja teistel Rootsi valitsuse liikmetel Hiina külastamine. Rootsi peaminister vastas teravalt ja algselt tundus, et Hiina on järele andnud. Detsembris aga jätkas suursaadik endises vaimus, öeldes, et lisaks kultuurisuhetele saavad hoobi ka kaubandussuhted.

08.01.2020 10.01.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto