Sisukord
Meie Eesti
Tänane leht
09.01.2020
Eesti Eelhoiatus päästis eestlased Iraani kättemaksust (8) Harjumaa tulevik sõidab trammis (5) Eestis lahutatakse pool abieludest 15 aastat pärast jaanuaritormi Majandus Uus ohver: listeeriaskandaal viis noore kalatööstuse pankrotti (2) Investeerimiskelmusest tuleks pangale teada anda otsekohe Nissani eksjuht lubas oma hea nime taastada Kakaotootjad plaanivad luua toorainekartelli Välismaa Eelhoiatus päästis eestlased Iraani kättemaksust (8) Ukraina lennuki huku põhjuseid Iraanis varjab saladuseloor (5) Rohelised nooled suunasid raevunud leedukad ummikutesse (5) Von der Leyen viis Johnsonile Brexiti-hoiatuse koju kätte Arvamus Juhtkiri: läänemaailma lõhe ähvardab (13) Bretty Sarapuu: eestlasedki põgenesid (9) Yana Toom: Trumpi bumerang (15) Jaak Madison: tõlgendatava õigusfilosoofia ja reaalpoliitika vahel (21) Erik Aru: lootus kiiremini rohkem tööd ära teha näib asjatu (1) Edward Lucas: Rootsi on Hiina rünnaku all – kus on liitlased? (4) Meie Eesti Kadri Tammepuu: millesse tohib surra? Psühholoog Kaia Kastepõld-Tõrs: pöördeliste sündmuste keskel ela päev korraga (1) Kadri Tammepuu: kogemuslood avavad vähihaigete muresid ja rõõme Kultuur Kultuuri kiirpilk Misantroopia meistriklass (2) Rõõmutu ja ülepakutud ahastus Oscarite nimel Sport Laskesuusafännid krimpsutavad nina, kuid koondise peatreener on rahul (2) Eesti koondise esiründaja kolib Tallinnast Washingtoni Tallinn Harjumaa tulevik sõidab trammis (5) Reis Vene hing külmetab Hiina piiri ääres Maa Elu Nädala mõte: mürk või ravim? Riigimetsast toodi ligi 10 000 jõulukuuske Ettevõtjad vaevlevad Tabria külas ajuti läbimatu riigitee ääres (6) Taimekaitsevahendite keelustamine soosib kahjurite levikut Põtru enam küttida ei või, kuid jahihooaeg kestab Spetsialistid annavad nõu: kuidas maja eluiga pikendada Rannapuura väärindab Peipsi ande Ilmajutt: järgnevus ehk pilveliikide vaheldumine, II osa Talvise tee leiab aiast ja metsast Milline jõulupuu sobib aeda istutada Iga teine muna tuleb piiri tagant Tartu Kanad jätavad linnaga hüvasti ja munevad kodutalus edasi Endise abilinnapea Semilarski kriminaalasi jõudis kohtusse Kahes vallas ületas preemia tuhande euro piiri Politoloog: Iraani ja USA vaheline sõda sõltub Trumpi järgmisest käigust (11) Artur Kuusi karikatuur: lumepõhine parlament Meelelahutus Koomiks Sudoku

Psühholoog Kaia Kastepõld-Tõrs: pöördeliste sündmuste keskel ela päev korraga

3 min lugemist
Kaia Kastepõld-Tõrs. FOTO: Hanna Udras

Suurte muutuste ajal võivad uueks aastaks seatud plaanid saada ise stressiallikaks. Kui elu on pea peale pööratud, pole mõtet hakata ümber sättima elu teisi tahke, pigem võtta üks päev korraga ja kohaneda elumuutva sündmusega, rääkis kliiniline psühholoog Kaia Kastepõld-Tõrs.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Mida annab kirjutamine isiklikest raskustest, ka vähikogemusest haige või lähedasena?

Elumuutvaid sündmusi tuleb inimeste elus ette ju päris tihti. Suurest muutusest kirjutamine annab võimaluse oma kogemust korrastada ja mõtestada ja see on igasuguse muutusega toime tulemise alus. Kui juhtunu jääb sõnastamata «tombuks», kus on emotsioonid ja tõlgendused, millel pole silte küljes, et näiteks mida see või teine tunne tähendab, siis emotsioonid plahvatavad pealtnäha suvalise elus ette tuleva päästiku tagajärjel ega allu inimese kontrollile. Lahendamata kogemused hakkavad elu segama, eriti kui neid saab rohkem.

Millal tasuks sulepea pihku võtta?

Kirjutama võib hakata kohe, kui see mõte tuleb, siin pole õiget ega valet aega. Mõnele piisab paarist minutist, et suurest sündmusest rääkida või kirjutada, teine võib enda avamiseks vajada päevi, kuid või isegi aastaid. Eks see sõltu elukogemusest ja oskustest, kuidas inimene on õppinud elus raskete asjadega hakkama saama.

Vanasti peeti salmikuid ja päevikuid, nüüd on võtnud Facebook selle rolli üle.

Meile võib meeldida või mitte, mida me sotsiaalmeediast loeme, aga kuumad emotsioonipahvakud tähendavad kogemuse lahendamise algust. Kui me paneme esimese hooga emotsioonid kirja, siis järgmisel hetkel tunneme tavaliselt kergendust või vähemalt emotsioon muutub ehk lahjeneb. Tihti tundub siis, et asi polegi enam nii hull või läheb pilt selgemaks.

08.01.2020 10.01.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto