Sisukord
Arter
Tänane leht
11.01.2020
Eesti Soome ja Eesti peaminister vandusid sõprust (19) Tartu Ülikooli kliinikumi muudatused ei sobi kõigile (3) E-tindi maksumäär jättis Eesti viimaseks Ettevõtjate maksumoraal madalavõitu Telekanalite vahendajad tükivad ise ekraanile (2) Majandus Investor Mari parim aasta Välismaa Jaanus Piirsalu: majanduskasvu asemel saavad venelased Putini ajalootunni (16) Luureandmed viitavad üha selgemalt kogemata tulistatud raketile (14) Haiti maavärina ohvrite elu on kümnend hiljem ikka veel kaoses (3) Arvamus Juhtkiri: oleme ikka digiriik? (5) Mõõga kaotanud ajatolla (6) Bondilik pageja Kütuseturu raputaja (5) Võsapõlengute sümbol (3) Sport «Eks me kõik ootame, et äkki tuleb temast uus Porziņģis.» Kristjan Ilves: keha oli natuke šokis Mart Soidro kolumn: nutvad vanamehed tegid Tänakule karuteene (5) Vipsi saatus selgub Jaapani radadel. Või lisandub veel üks sari? Tänak nõustus Hyundai tulevikunägemuse nimel palgakärpega Kliima Bioloog seletab: kuidas meile keskkonnaküsimustes laste, koerte ja maakeradega kärbseid pähe aetakse (11) Merendus Nord Stream 2 lükkub määramatusse tulevikku (2) AK Isaac Asimov eesti ulmeautorite pilgu läbi Tiina Kaukvere: kuidas Kurgja maha põletatakse (27) Tallinn 800: ring on sulgunud Indrek Schwede: jalgpall mõjuvõrgustikuna Kagu-Euroopas Veel kord «Tõest ja õigusest»: Sigade Madonna ehk Faust Vargamäel (10) NÄDALA PLAAT: Muusika, mis on väärt unistusi Aja auk. Mees, kes jagas matsu Arter Sellist maailmalõppu ei tule, et ärkad hommikul ja maailm on lõppenud (17) Kas ihkate head ja ägedat elu? Aga palun, siit saab! (4) Õigus õnnele Ränga geneetilise haiguse põdejaile tärkas Tartus lootuskiir Head portreed näitavad isiksust, selfid sageli rumalust Ootamatu armulugu, mis kisub ohtlikult veriseks Mesimagus köögis: mesi pehmendab karedat kurku ja annab toidule küllusliku maitse Ettevaatust: imedieetide suurte lubaduste taga varitsevad tõsised ohud! Rohkem nagu Johnny Deere. Väiketraktoriga Männiku düünides nagu Dakari rallil Tulevik kuulub karvastele Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mesimagus köögis: mesi pehmendab karedat kurku ja annab toidule küllusliku maitse

9 min lugemist
Meest, sidrunist ja ürtidest siirup pehmendab karedat kurku. FOTO: Mari-liis Ilover, "Mesi. Tarust taldrikule"

Mesinikud ja mesilaspered veedavad praegu talvepuhkust, kuid nende suvetöö vili, mesi, on külmetustõbede kõrgajal terviseturgutaja-jõuandjana paljude meelel ja keelel. Ka usinal kokkajal võiks meepurk alati käepärast olla, soovitab ajakirjanik ja mesinik Krista Kivisalu.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

«Tarvitan mett iga päev. Ma ei kujuta enam ettegi, et mul seda laual pole. Midagi oleks siis justkui puudu,» lausub mesinik Krista Kivisalu, kes on just käinud oma taluõel kontrollimas, kas tema viieteistkümnel mesitarul on ikka katus kõvasti peal. Ilmateenistus on äsja andnud tormihoiatuse, ka Pärnumaale, kus naine ühes oma mesilindudega elab. See pole tänavuse talve esimene torm. Üldse on lähimineviku talved imelikud – soojad –, ja see ajab mesilaspered segadusse. Ehk peaks juba tarust korjele lendama? Mesilased muutuvad rahutuks ja toiduvarud kuluvad kiiremini.

Krista hääl on kähe ja kurk kare. Tema tohterdab kibedat kurguvalu meest ja sidrunist köhasiirupiga. Seda lusikahaaval neelates muutub kurk pehmemaks – mesi küll ei ravi, kuid sellest on loodusliku tervistaja, tugevdaja ja toetajana külmetushooajal palju abi. Seesama siirupiretsept on kirjas ka uues meest kõnelevas raamatus, kuhu Krista kirjutas põhjalikud peatükid mesilaste eluolust, mesinikutööst ja meest endast, oma senine kogemus abiks.

Talviti kirjutab ta raamatuid ja ajakirjalugusid endiselt, kuigi üle paarikümne aasta kestnud põhikohaga ajakirjanikutööga tegi lõpparve juba mõne aasta eest. Ühel päeval sai nii sellest kui ka kogu linnelust lihtsalt villand. Hing kutsus tagasi isatallu Kodesmaa külla Pärnu-Jaagupi lähedal. «Kõik olulised asjad olin ära teinud. Perele ja karjäärile pühendumise aeg oli ära olnud. Linn oli ära olnud. Tahtsin maale, päriselt oma kätega midagi ära teha,» meenutab Krista murdepunkti.

10.01.2020 13.01.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto