Sisukord
Kultuur
Tänane leht
10.01.2020
Eesti Kohtla-Järve jätab hädalised abita (5) Parmas: minu tööpraktikas prokuratuuri kallutatuse näiteid pole (14) Erakondade liikmed võeti nimetamiskomiteesse (1) Maaeluminister loobus Järviku alustatud muudatustest Postimehe fotod parimate seas Registri puhastus vähendas elanike arvu 30 000 võrra Majandus Eksministrite suhtemajas lõhnab OÜtamise järele (9) Läänemerel muutuseta: Eckerö tõuseb, Viking langeb, Tallink tammub paigal «Juba homme õhtuks saate oma tulu!» Välismaa Lennukatastroofi uurijad ei välista raketirünnakut Ebaseaduslik ränne Euroopasse kahanes jätkuvalt Kristi Raik: ELi Venemaa-poliitika astub uude aastakümnesse ilma ühise suunata (2) Iraan heidutab vastaseid võimsa raketiarsenaliga (18) Mali unistab riigi uhkuseks olnud rongiliini taastamisest Arvamus Juhtkiri: eakad, keda siiski saab aidata (5) Aimar Altosaar: seitsmes küüditamine (4) Kai Rimmel: sada kala elektrijaama eest (7) Agris Peedu: kindlustust ravivea vastu vajab nii patsient kui ka arst Andres Herkel: aeg sõnad väärtustest teoks teha (4) Lauri Raid: majanduse puidust alustala (1) Kultuur Koletis on alati meiega Kuldgloobusi pälvinud meisterlik sõjavaatemäng Sport Pentsik küsimus: kes üldse on treener? Vahekokkuvõte – mis toimub koduses korvpalliliigas? Napp kaotus, mis kergitas lootusi Tartu Assar Jõgar: 101 uut ametnikku on Eestile liig Lennukid on täis, lisalennud silmapiiril Vallad meelitavad uusi elanikke preemiatega Kas kogu tõde Peedu ravikodust? Küsimused ja vastused Näitleja Kristjan Lüüs käib kunsti nimel jõusaalis Kolm Tartumaa meest hoiavad spordis lippu kõrgel Vahur Afanasjev: linnakirjaniku stipendium andis elamiseks südamerahu Meelelahutus Koomiks Sudoku

Koletis on alati meiega

5 min lugemist
Mary Reid Kelley & Patrick Kelley «Dionysose piitsapiug». 2015. FOTO: Kaader videost

Näitust «Sisse, sisse – uks on lahti» pakkus kuraator Triin Tulgiste ETV kultuuriuudistes välja kui kolme kunstniku – Eva Mustoneni, Edith Karlsoni ja Mary Reid Kelley – sissevaadet kodu mõistesse (eeldades muidugi, et tegemist ei olnud ainsa mõistega, mida lühike teleuudise formaat haarata suutis).

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Et see uudis oli minu ainus info enne näitusele minekut, siis tuleb tunnistada, et esmapilgul tegi see väide üsna nõutuks. Peale pealkirjas sõnastatud kutse siseneda ja võibolla Mustoneni mõnede installatsioonide oli sellele väitele näituselt justkui keeruline tõestust leida. Kuid näitust üha süvenenumalt vaadeldes hakkas see tõesti üha rohkem kodu või kodususe mõistega seostuma, ainult et tegi seda tagurpidi, negatiivis.

Järjest enam torkas teadvusse see, mida Sigmund Freud tähistas terminiga Unheimliche, mis otsetõlkes võikski tähendada «ebakodust», pelutavat, ebaõdusat, ebamugavalt võõrast äratuntava, koduse sees. Samas võiks Freudi järgi seda «ebakodust» või «ebaõdusat» käsitleda ka õdusa-koduse invariandina: Heimliche sisaldab endas alati n-ö ebaõdusa võimalust, selle potentsiaali, sest lisaks tuttavlikule ja tavalisele viitab see ka pilgu eest varjatule, intiimsele, saladuslikule.

Kuigi näituse pealkiri on väidetavalt laenatud tsitaat eesti kõige «kodusema» ja kauakestvama seriaali «Õnne 13» tegelaselt kingsepp Johanneselt, satub vaataja kunstnike sisenemiskutsele vastates pigem «Twin Peaksi» kui Alma kööki või Mare ja Allani elutuppa, kus elu veereb nagu hernes: normatiivselt ja ilma suuremate ekstsessideta nüüdseks juba aastakümneid. Sisenedes Mustoneni, Karlsoni ja Kelley kunsti ajutisse Unheim’i või «ebakoju» Kumu viiendal korrusel, vaataja nii mugavalt ja lihtsalt juba ei pääse.

Aga kui me näituse «lahkele» kutsele vastame, kuhu me siis täpsemalt satume?

09.01.2020 11.01.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto