Sisukord
Kultuur
Tänane leht
10.01.2020
Eesti Kohtla-Järve jätab hädalised abita (5) Parmas: minu tööpraktikas prokuratuuri kallutatuse näiteid pole (14) Erakondade liikmed võeti nimetamiskomiteesse (1) Maaeluminister loobus Järviku alustatud muudatustest Postimehe fotod parimate seas Registri puhastus vähendas elanike arvu 30 000 võrra Majandus Eksministrite suhtemajas lõhnab OÜtamise järele (9) Läänemerel muutuseta: Eckerö tõuseb, Viking langeb, Tallink tammub paigal «Juba homme õhtuks saate oma tulu!» Välismaa Lennukatastroofi uurijad ei välista raketirünnakut Ebaseaduslik ränne Euroopasse kahanes jätkuvalt Kristi Raik: ELi Venemaa-poliitika astub uude aastakümnesse ilma ühise suunata (2) Iraan heidutab vastaseid võimsa raketiarsenaliga (18) Mali unistab riigi uhkuseks olnud rongiliini taastamisest Arvamus Juhtkiri: eakad, keda siiski saab aidata (5) Aimar Altosaar: seitsmes küüditamine (4) Kai Rimmel: sada kala elektrijaama eest (7) Agris Peedu: kindlustust ravivea vastu vajab nii patsient kui ka arst Andres Herkel: aeg sõnad väärtustest teoks teha (4) Lauri Raid: majanduse puidust alustala (1) Meie Eesti Aleksei Lotman: Rail Balticu pool kliimarehkendust (3) Mihkel Kangur: viies kiri ja Rail Balticu vastamata küsimused (5) Rail Baltic: avalik kiri riigikogule ja vabariigi valitsusele (11) Taavi Aas: Rail Baltic suunab transpordi maanteelt raudteele (20) Kultuur Koletis on alati meiega Kuldgloobusi pälvinud meisterlik sõjavaatemäng Sport Pentsik küsimus: kes üldse on treener? Vahekokkuvõte – mis toimub koduses korvpalliliigas? Napp kaotus, mis kergitas lootusi Tartu Assar Jõgar: 101 uut ametnikku on Eestile liig Lennukid on täis, lisalennud silmapiiril Vallad meelitavad uusi elanikke preemiatega Kas kogu tõde Peedu ravikodust? Küsimused ja vastused Näitleja Kristjan Lüüs käib kunsti nimel jõusaalis Kolm Tartumaa meest hoiavad spordis lippu kõrgel Vahur Afanasjev: linnakirjaniku stipendium andis elamiseks südamerahu Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kuldgloobusi pälvinud meisterlik sõjavaatemäng

3 min lugemist
Kapral Schofieldi (George Mackay) jooks läbi ründava jalaväe filmis «1917» on äärmiselt mõjuv ja tehniliselt meisterlik. FOTO: Filmikaader

Sõjafilmide küllastunud žanris püünele pääsemiseks tuleb teha midagi sisuliselt või vormiliselt silmapaistvat. Värskelt kaks kaalukaimat Kuld­gloobust võitnud «1917» hiilgab viimasega: kaks tundi näivad kulgevat ühe, täpsemalt küll kahe ülipika stseenina.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Tuntud nimedest «1917» juures puudust ei tule. Lavastajatoolil istub 1999. aastal «Tabamatu iluga» viis Oscarit, sealhulgas lavastajatöö ja filmi eest võitnud Sam Mendes, kelle vanaisa mälestustel film põhineb. Episoodilistes rollides astuvad ekraanile tunnustatud briti näitlejad Colin Firth, Mark Strong, Andrew Scott ja Benedict Cumberbatch.

Peaosadesse on see-eest valitud laiemale publikule võrdlemisi tundmatud nimed: kõrval­osaga «Kapten Fantastilises» tähelepanu pälvinud George MacKay ja West Endi teatrilavadel Billy Elliotina üles astunud Dean-Charles Chapman.

«1917» tõelises peaosalises pole aga kahtlust, see on elavast legendist operaator Ro­ger Deakins. 70-aastase inglase nimi seostus alles hiljuti õnnetu arvuga 13 – just nii mitu korda oli ta ilma ühegi võiduta nomineeritud parima operaatoritöö Oscarile, sealhulgas kuulsate linalugudega «Shawshanki lunastus», «Fargo» ja «Ei ole maad vanadele meestele». Tunamullu saabus kauaoodatud esimene kuldmehike «Blade Runner 2049» lummava pildikeele eest.

Mendesel ja Deakinsil on see juba neljas koostöö pärast Lahesõjast rääkivat «Kahuriliha», draamat «Mässajate tänav» ning ühte parimat Bondi-seiklust «Skyfall». Tehnilise keerukuse mõttes on «1917» isegi geeniusele nagu Deakins uuel tasemel proovikivi. Vaataja heidetakse koos peategelastega otse Põhja-Prantsusmaa kaevikutesse, kus kahele reamehele usaldatakse ülesanne viia oma väeosale teade, et vaenlase taandumine on näiline ning tegemist on pikalt plaanitud lõksuga. Kell tiksub neile halastamatult kuklasse, kuna järgmisesse hommikusse on plaanitud pealetung, mis päädiks 1600 sõdurile sisuliselt enesetapuga.

09.01.2020 11.01.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto