Sisukord
Arvamus
Postimees
20.02.2020
Osula tarkvarafirma vallutab Aafrika ja Ameerika (3) Eesti Noor hooldekoduelanik: meditsiin hoiab elus neid, kes kunagi elama ei hakka (14) Riigikogu uurib vesinikuenergeetikat (7) Seksuaalsuhe õpilasega viis õpetaja kohtu alla (10) Mälestades Eesti tanki nimega Külli Majandus Yandex.Taxi kavatseb jätkata tegevusloata Rimi muutis kilekotid tasuliseks kriitika ja konkurentide kiuste (3) Välismaa Bloomberg ostis koha USA presidendivalimistel (1) Vene aktivist pani seksiskandaaliga Macroni partei kõikuma Vene humanitaarteadused on rahastamisreeglite tõttu tupikseisus Arvamus Marek Strandberg: miljonilinn Tallinn (14) Andres Herkel: aga Venemaa valmistub sõjaks (25) Vilja Kiisler: ajuvabadus ei tähenda sõnavabadust (17) Juhtkiri: elukvaliteet ja surm (3) Aivar Pau: jagamismajanduse ämber (13) Meie Eesti Kadri Tammepuu: lahendusi perearstide nappusele (1) Asendusarstid päästavad päeva Kultuur Eesti kunst saab erakordse võimaluse (1) Eesti kaasaegsele kunstile on omane väga tugev eksperimentaalsus (1) Kui kirest kasvab katastroof Ühe soovi täitumine Sport Euroopa võrkpallijuhiks pürgiv Pevkur: mõnes suurriigis pole vollet sisuliselt olemas PM Skopjes ⟩ Korvpallifännid mäletavad hirmsat sauna, kuid usuvad nüüd võitu Tarbija Rimi muutis kilekotid tasuliseks kriitika ja konkurentide kiuste (3) Reis Somaalimaa – riik, mida pole olemas Maa Elu Nädala mõte: lapsed metsa (3) Arst maainimeste tervisest: ülekoormuse hind on tervise kadu või siitilmast enneaegne lahkumine Kaitsealuste maade riigile ostmise järjekord lüheneb jõudsalt Teadlane, kes kinkis meile magusama sõstra Palgitöö käsiraamat aitab kooliraha kokku hoida Halba ventilatsiooni saab parandada Mis toimub meie ilmaga? (1) Tatrapliinid lõhetartariga kodumaa sünnipäevaks Salatikasvataja püüab öösel rohkem pilku kui päeval (1) Olukord Peipsil: kõik teevad hirmsasti tööd, aga raha ei teeni keegi (1) Tartu Teatripublikut kimbutab parkimiskitsikus (2) Kuldsete tammelehtedega medali pälvinud päästja riputab vooliku varna Marja tänava kõnniteedel laiutavad autod Tartu ettevõtlusosakonna juhataja läheb pensionile Keskkonna­hoidlikkust järgides võib sattuda rohepesu ohvriks Triin Lellep salvestas Eestile mõeldes loitsulise video Meelelahutus Koomiks Sudoku

Aimar Altosaar: seitsmes küüditamine

2 min lugemist
Meie Eesti toimetaja Aimar Altosaar. FOTO: Eero Vabamägi

President Konstantin Pätsi küüditasid okupatsioonivõimud 1940. ja 1955. aastal, tema memoriaalmuuseumi küüditatakse 25 aasta jooksul juba viiendat korda.

Ametlikult on Pätsi muuseumi aadressiks Eesti ajaloomuuseumi aadress Pirita tee 56, kuid sealt ei leia me selle muuseumi vara enam ammu. Muuseum sai alguse Pätsi kodutalust Kloostrimetsas, sealt edasi leiti koht Johannes Laidoneri suvemajas Viimsis ning siis Orlovi lossis Maarjamäel, kuhu samuti ei saadud remondi tõttu kauaks jääda. Vahepeal hoiti vara linnaarhiivi keldrites, kuni maanduti mõneks ajaks Hüüru mõisahoonesse.

1995. aastal asutatud mittetulundusühing Konstantin Pätsi Muuseum võttis muuseumi haldamise enda peale ning selle eestvedajad on süsteemselt tegelenud kõigi Eesti riigivanemate mälestuse jäädvustamisega. Näiteks üks viimaseid suuri töid oli 2017. aastal Metsakalmistul avatud riigivanemate kenotaafi jaoks annetuste kogumine ja selle ülespanemise korraldamine. Kogu aeg on tähistatud riigivanemate ja Eesti riigi jaoks olulisi tähtpäevi, valmistatud ette näituseid ja trükiseid, korraldatud aktuseid, teaduslikke foorumeid ja palju teisi üritusi, igapäevasest muuseumivara hooldamisest ja huvilistele fondide tutvustamisest rääkimata. Ning seda kõike umbes 13 000 euro eest aastas.

President Pätsi küüditasid okupatsioonivõimud 1940. ja 1955. aastal, tema muuseumi küüditatakse 25 aasta jooksul juba viiendat korda.

Muuseumil on vaid üks miinimumpalgaline töötaja, kuid see-eest suur hulk vabatahtlikke, kes on alati olnud valmis aitama.

Muuseumi vara on kolme aastakümne jooksul täienenud hinnaliste museaalidega, sealhulgas paljude Pätsile kuulunud esemete ja raamatutega. Annetusi on teinud paljud tuntud ja tundmatud inimesed nii kodu- kui välismaalt.

Tänu Hüüru seltsi vastutulekule on muuseumi vara viimastel aastatel hoitud Hüüru mõisa hoones. Kuid rõõmusõnum seltsile, et Saue vald sai raha laguneva mõisahoone remondiks, osutus järjekordseks rängaks löögiks muuseumile. Nüüd on Konstantin Pätsi Seltsi liikmed ja muuseumi vabatahtlikud taas kutsutud appi, et püüda jaanuari algusest majas kapitaalremonti tegevatele töölistele mitte jalgu jääda.

Saue vald on sunnitud üürilepingu muuseumiga lõpetama, kuid väärtuslikku vara lubatakse viimastes ruumides hoida nii kaua, kui see on tehniliselt vähegi võimalik. Tõenäoliselt tuleb hiljemalt veebruaris evakueeruda ka viimasest toast. Kuhu? See pole veel selge, kuid vähemalt ajutise lahenduse otsimisega on hakanud tegelema Tallinna linn.

Alates 1990. aastast, kui Eesti Muinsuskaitse Selts rajas Konstantin Pätsi kodutalus memoriaaltoa, on Eesti riik ehitanud valmis väga palju uusi hooneid, sealhulgas Kumu ja ERMi. Nüüd on aga oht, et meie esimese presidendi mälestuste jäädvustamiseks pole varsti enam tubagi!

Seotud lood
19.02.2020 20.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto