Sisukord
Arvamus
Postimees
20.02.2020
Osula tarkvarafirma vallutab Aafrika ja Ameerika (3) Eesti Noor hooldekoduelanik: meditsiin hoiab elus neid, kes kunagi elama ei hakka (14) Riigikogu uurib vesinikuenergeetikat (7) Seksuaalsuhe õpilasega viis õpetaja kohtu alla (10) Mälestades Eesti tanki nimega Külli Majandus Yandex.Taxi kavatseb jätkata tegevusloata Rimi muutis kilekotid tasuliseks kriitika ja konkurentide kiuste (4) Välismaa Bloomberg ostis koha USA presidendivalimistel (1) Vene aktivist pani seksiskandaaliga Macroni partei kõikuma Vene humanitaarteadused on rahastamisreeglite tõttu tupikseisus Arvamus Marek Strandberg: miljonilinn Tallinn (15) Andres Herkel: aga Venemaa valmistub sõjaks (25) Vilja Kiisler: ajuvabadus ei tähenda sõnavabadust (17) Juhtkiri: elukvaliteet ja surm (3) Aivar Pau: jagamismajanduse ämber (13) Meie Eesti Kadri Tammepuu: lahendusi perearstide nappusele (1) Asendusarstid päästavad päeva Kultuur Eesti kunst saab erakordse võimaluse (1) Eesti kaasaegsele kunstile on omane väga tugev eksperimentaalsus (1) Kui kirest kasvab katastroof Ühe soovi täitumine Sport Euroopa võrkpallijuhiks pürgiv Pevkur: mõnes suurriigis pole vollet sisuliselt olemas PM Skopjes ⟩ Korvpallifännid mäletavad hirmsat sauna, kuid usuvad nüüd võitu Tarbija Rimi muutis kilekotid tasuliseks kriitika ja konkurentide kiuste (4) Reis Somaalimaa – riik, mida pole olemas Maa Elu Nädala mõte: lapsed metsa (3) Arst maainimeste tervisest: ülekoormuse hind on tervise kadu või siitilmast enneaegne lahkumine Kaitsealuste maade riigile ostmise järjekord lüheneb jõudsalt Teadlane, kes kinkis meile magusama sõstra Palgitöö käsiraamat aitab kooliraha kokku hoida Halba ventilatsiooni saab parandada Mis toimub meie ilmaga? (1) Tatrapliinid lõhetartariga kodumaa sünnipäevaks Salatikasvataja püüab öösel rohkem pilku kui päeval (1) Olukord Peipsil: kõik teevad hirmsasti tööd, aga raha ei teeni keegi (1) Tartu Teatripublikut kimbutab parkimiskitsikus (2) Kuldsete tammelehtedega medali pälvinud päästja riputab vooliku varna Marja tänava kõnniteedel laiutavad autod Tartu ettevõtlusosakonna juhataja läheb pensionile Keskkonna­hoidlikkust järgides võib sattuda rohepesu ohvriks Triin Lellep salvestas Eestile mõeldes loitsulise video Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: eakad, keda siiski saab aidata

2 min lugemist
10. jaanuari karikatuur FOTO: Urmas Nemvalts

Endaga ilmselgelt mitte toime tulev üksik vanur elab oma korteris oludes, mis juba trepikoja välisukse juures ninna hakkavad. Aga no mis sa hing teed!

Umbes nii näikse paljud inimesed sedalaadi elusituatsiooni peale sattudes asjasse suhtuvat. Tahtmatult antakse niimoodi panus sellesse, et säärane olukord valitseks edaspidigi.

Tänases lehes toome avalikkuse ette mitu lugu Kohtla-Järvelt, kus mõnegi elamise kirjeldamiseks jääb sõnadest väheks. Näited on ekstreemsed. Või kas saab kuidagi teisiti nimetada seda, kui eakas inimene viskab väljaheiteid aknast välja?

Nii naabrid kui ka kohalikud politseinikud on võtnud ühendust linnavalitsusega. Viimase selgitused kõlavad jõuetult: sotsiaaltöötaja käib regulaarselt, ent kuna inimene pole nõus hooldekodusse minema, siis ei saagi kuigi palju rohkem teha.

Etteruttavalt olgu öeldud, et Eesti Sotsiaaltöö Assotsiatsioon pole niisuguse lähenemisega nõus ja ütleb, et kui päevselgelt vaja minevast abist kategooriliselt keeldutakse, siis tuleb otsida muid lahendusi. Püüda inimest ümber veenda, hankida talle vajadusel psühhiaatrilist abi ja nii edasi.

Ent kuigi Kohtla-Järve sotsiaalhoolekanne paistab tugevalt lonkavat, kinnitab sotsiaaltöö assotsiatsioon, et samasuguseid probleeme esineb Eesti eri paigus. Kui võimekamad omavalitsused suudavad abivajajate aitamisega suhteliselt hästi toime tulla, siis kokkuvõttes pitsitab sotsiaalsüsteemi üleüldine rahapuudus tugevasti ning abiandmise tase on märkimisväärselt ebaühtlane.

Seega annavad esitatud äärmuslikud näited tunnistust palju laiemast murest. Seda, kui palju elab Eestimaal abi ja hooldust vajavaid inimesi, kelle viletsatest tingimustest välja aitamine on rutakalt lootusetuks tunnistatud, võime üksnes oletada.

Tahaks loota, et harilikult hakkavad asjad pärast seda, kui omavalitsus abivajajast teada saab, edenema. Igal juhul on väga tähtis, et info ei jääks juba kortermaja püstakusse toppama. Teisisõnu: naabrid küll näevad ja saavad aru, et ühe korteri asukas ei saa iseseisvalt hästi hakkama, aga ei teata sellest kuhugi.

Abivajajate käekäik ja taust on mõistagi erinev. Kellel on lapsed või lapselapsed lubamatult ükskõiksed, kes on laias maailmas päris üksi. Kuid seni, kui levinud on suhtumine, et teiste inimeste kõrval ülimalt ebasanitaarsetest tingimustes elavad memmed-taadid on elu paratamatus, puudub ühiskondlik surve leida lahendusi. Ja nii pääsevadki oma lähisugulase hätta jätnud inimesed niisama või jääb asi omavalitsuse koridorides kuhugi maa ja taeva vahele. Muide, viimase põhjus võib peituda tõigas, et sotsiaaltöötajad on ületöötanud ja alamakstud.

2020. aasta Eestis peaks nii kodaniku, omavalitsuse kui riigi tasandil valitsema suhtumine, et ebainimlikud elamistingimused pole paratamatus.

Seotud lood
19.02.2020 20.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto