Sisukord
Arter
Postimees
11.01.2020
Eesti Soome ja Eesti peaminister vandusid sõprust (19) Tartu Ülikooli kliinikumi muudatused ei sobi kõigile (3) E-tindi maksumäär jättis Eesti viimaseks Ettevõtjate maksumoraal madalavõitu Telekanalite vahendajad tükivad ise ekraanile (2) Majandus Investor Mari parim aasta Välismaa Jaanus Piirsalu: majanduskasvu asemel saavad venelased Putini ajalootunni (16) Luureandmed viitavad üha selgemalt kogemata tulistatud raketile (14) Haiti maavärina ohvrite elu on kümnend hiljem ikka veel kaoses (3) Arvamus Juhtkiri: oleme ikka digiriik? (5) Mõõga kaotanud ajatolla (6) Bondilik pageja Kütuseturu raputaja (5) Võsapõlengute sümbol (3) Sport «Eks me kõik ootame, et äkki tuleb temast uus Porziņģis.» Kristjan Ilves: keha oli natuke šokis Mart Soidro kolumn: nutvad vanamehed tegid Tänakule karuteene (5) Vipsi saatus selgub Jaapani radadel. Või lisandub veel üks sari? Tänak nõustus Hyundai tulevikunägemuse nimel palgakärpega Kliima Bioloog seletab: kuidas meile keskkonnaküsimustes laste, koerte ja maakeradega kärbseid pähe aetakse (11) Merendus Nord Stream 2 lükkub määramatusse tulevikku (2) AK Isaac Asimov eesti ulmeautorite pilgu läbi Tiina Kaukvere: kuidas Kurgja maha põletatakse (27) Tallinn 800: ring on sulgunud Indrek Schwede: jalgpall mõjuvõrgustikuna Kagu-Euroopas Veel kord «Tõest ja õigusest»: Sigade Madonna ehk Faust Vargamäel (10) NÄDALA PLAAT: Muusika, mis on väärt unistusi Aja auk. Mees, kes jagas matsu Arter Sellist maailmalõppu ei tule, et ärkad hommikul ja maailm on lõppenud (17) Kas ihkate head ja ägedat elu? Aga palun, siit saab! (4) Õigus õnnele Ränga geneetilise haiguse põdejaile tärkas Tartus lootuskiir Head portreed näitavad isiksust, selfid sageli rumalust Ootamatu armulugu, mis kisub ohtlikult veriseks Mesimagus köögis: mesi pehmendab karedat kurku ja annab toidule küllusliku maitse Ettevaatust: imedieetide suurte lubaduste taga varitsevad tõsised ohud! Rohkem nagu Johnny Deere. Väiketraktoriga Männiku düünides nagu Dakari rallil Tulevik kuulub karvastele Meelelahutus Koomiks Sudoku
Postimees digipakett
Postimees digipaketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli digipakett

Head portreed näitavad isiksust, selfid sageli rumalust

9 min lugemist
"Portreefoto annab siiski võimaluse avada ja näidata inimeses isiksust, tema sisemist maailma ning selle rikkust," mõtiskleb näitleja Aleksandr Ivašekvitš, kes põhitöö kõrvalt pildistab tuntud inimesi.   FOTO: Madis Veltman

Vene teatri raudvara, sel kevadel 60 aasta juubelit tähistav armastatud näitleja ja tantsupedagoog Aleksandr Ivaškevitš kasutab oma lopsakat talenti ka jumekaid portreefotosid luues. Osa neist, kus pearollis Eesti loomeinimesed, saab näha hiljuti Tallinna Vene muuseumis avatud näitusel.  

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale

Portreed ripuvad ka Ivaškevitši garderoobis, mis poolenisti hubaseks fotostuudioks kohandatud. «Mu tagasihoidlik soov on, et portreed leiaksid taas väärilise koha inimeste kodudes,» ütleb mees, kui märkab mind kergelt vintage-stiilis pilte takseerimas.

Teame teid eeskätt näitleja ja tantsuõpetajana, aga millest see portreefotograafi ambitsioon?

Kas just ambitsioon… Vaadake, ma olen ju näitleja, töötan põhikohaga teatris. Ent mida vanemaks ja kogenumaks saan, seda enam mõistan, et ei raatsi kulutada oma aega lahjades lavastustes või keskpäraste lavastajate käe all mängides. Hakkad otsima tõsisemaid väljakutseid. Püüad leida võimalusi, kuidas oma seniseid kogemusi ja oskusi teistmoodi realiseerida. Aga kui nüüd proovida teie küsimusele vastata, siis hakkasin fotograafiaga tegelema täpselt samal põhjusel, miks omal ajal tantsimise ja kõige muugagi – teater pakkus kohati vähe sisemiseks rahuloluks. Seda vähest rahulolu tuli millegagi kompenseerida. Kahjuks või siiski õnneks. Kui teatris oleks alati kõik suurepärane, siis võib-olla ma muuga ei tegelekski. Ja seda kõike (osutab stuudionurga poole) poleks.

Miks ikkagi vanas stiilis portreefotod?

Pean alustama kaugemalt. Vaadake, mulle ei meeldi sugugi, mida teeb tänapäev inimestega. Esirinnas on kõiksugu tehnoloogilised protsessid, kogu elu suunab miski masinavärk, mis sunnib inimesi elama oma reeglite ja korra järgi, jättes üha vähem aega ja võimalusi olla sa ise. Mulle tundub, et me koolidki õpetavad olema eeskätt tubli ja oludega hästi kohanev töötaja. Mitte isiksus. Selline areng on pannud mind juba mõnda aega muretsema. Portreefoto annab siiski võimaluse avada ja näidata inimeses isiksust, tema sisemist maailma ning selle rikkust. See on vast põhiline.

Kui ma vaatan vanu fotosid, siis näen, et piltniku juures käimine ja enese jäädvustamine oli neile inimestele suursündmus. Praegu on inimestel tuhandeid fotosid – tavaliselt endast.

Nii on, fotost on saanud midagi tavalist. Paraku puudub neis piltides üldjuhul see miski, mis asjale mingigi väärtuse annab. Kui tihti näidatakse mulle ühte või teist fotot, aga seal pole tegelikult midagi erakordset. Pole põhjust ega sündmust.

Pigem on inimestel telefonides tuhanded mõttetud selfid millegi või kellegi taustal?

Just-just. Selfid, mis reeglina on lihtsalt rumalad.

10.01.2020 13.01.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto