Sisukord
Arvamus
Tänane leht
13.01.2020
Eesti Ränk avarii Saaremaal: üliraskes joobes juht võttis kolme inimese elu (28) Sotsiaaltöötaja kahvlis: eelarve seab abistamisele piirid (5) Tõraveres valmistutakse Eesti esimeseks süvakosmose-missiooniks Tartu Ülikooli kliinikumi tabas usalduskriis (1) Majandus Ehitusplatsidel lüüakse töökaardiga õhk puhtaks Kütusemüüjad: Helme aktsiisiplaanil on piiratud mõju (7) Riik maksab EXPO ettevõtetele kahe käega (2) Välismaa Iraanlaste raev pöördus riigijuhtide vastu (1) Malta mõrvaskandaalist räsitud peaministrile valiti asendaja KOMMENTAAR. Aafrika püüab lõigata kasu uuest Hiina imperialismist (2) Taiwani valimised tugevdasid vastasseisu Pekingiga Arvamus Juhtkiri: kui karistus ei kasvata (16) Arved Breidaks: Putini pidu Tartus (34) Neeme Raud: samal ajal Trumpi peas... (5) Raivo Salumäe: kogukondlik külaelu päästab ühiskonna (3) Robert Derevski: toores jõud ja rahvusvaheline õigus Meie Eesti Edgar Krull: kui PISAs parim, kas siis ka haridus parim? (5) Martin Ehala: koostöömeel pole võistluslikkuse vastand Martin Ehala: PISA suurandmetes kaevates (6) Kultuur Viiulistaar tuleb brasiilia muusikaga (1) Selgusid Eesti muusikaauhindade nominendid Võimatu stiiliga maailmastaar Iraanlase seiklused Euroopa serval Sport Kelly Sildarut hakkab juhendama tema poiss-sõber (13) Kristin Kuuba ja Raul Must hoiavad selget olümpiakurssi «Ma ei taha siin enam sõita. Olen sellest kohast tüdinud.» Tartu Kliinikumi juhi Priit Eelmäe tool kõigub Linna kerkib neli uut viljahoidlat Soojakutes õppijad saavad tublisti suurema koolimaja Kunstnik esitas teadlastele maalilise küsimuse Läänerindel värvi ja heli muutustega (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Arved Breidaks: Putini pidu Tartus

2 min lugemist
Vladimir Putin.  FOTO: POOL/REUTERS

Võimalus, et juulis Tartus toimuvast soome-ugri rahvaste kongressist võtab osa ka Venemaa president Vladimir Putin, on paljud kihevile ajanud. Ühelt poolt võiks tema külaskäik justkui tähistada uut lehekülge Eesti-Vene suhetes. Teisalt ei saa mööda vaadata faktist, et Putini Venemaal käib sihipärane ugrilaste venestamine, et mitte öelda hävitamine.

Jaanus Piirsalu on avaldanud Postimehes suurepäraseid ülevaateid udmurtide käekäigust, kelle maal Vene keskvõim sulgeb põliskeelseid koole ja surub peale venepärast elu. Vanemad loobuvad lastega udmurdi keeles kõnelemast, sest ei näe oma keelel enam tulevikku. Allakäiguspiraal kerib üha kiiremini: koolid viiakse linnadesse, kus võimutseb vene keel ja meel, külad hävivad ning põlisrahval kaob pind jalge alt. Mida saame teha? Kutsume Putini Tartusse ja ütleme talle, et olgu hea mees ja jätku järele? Andku väikerahvastele hingamisruumi! Kas julgeme seda? Peame seda sobilikuks?

Kui soovime venelastega riigi tasemel paremini läbi saada, tuleb võtta mõnes küsimuses leebem positsioon, teha järeleandmisi. Soomlased seda oskavad ja neil on Kremli esimese mehe juures eksklusiivne staatus. Briti peaminister Neville Chamberlain nimetas 1938. aastal Tšehhoslovakkiat kaugeks maaks, millest britid vähe teavad. Hitler sai vihjest aru ja hävitas selle riigi. Küllap peetakse meilgi udmurte ja teisi Vene riigis elavaid ugri hõime kaugeiks rahvaiks, kellest me ei tea midagi. Kas Venemaa ugrilased on ohver, mille toomine aitab meil Moskvaga suheteid siluda? Võimalik. Maname ette näo, et Vene võimu ülalpeetavatest folkloorirühmadest piisab kultuuri elushoidmiseks ju küll. Pealegi, kui inimesed ise oma keelest loobuvad, ei saa seda ju Putinile ometigi ette heita. Putin kuulab ja noogutab, tõuseb püsti ja tunnustab Eesti sõpru, kes viimaks hakanud maailma asjadest õigesti aru saama.

Kas Venemaa ugrilased on ohver, mille toomine aitab meil Moskvaga suheteid siluda?

34

Loodan, et Putin jätab sedapuhku Tartusse tulemata ja saadab sinna oma suursaadiku. Päevselgelt kasutaks Vene riigipea seda tribüüni oma propaganda edastamiseks, kuidas väikerahvaste kultuurid teevad Venemaa rüpes läbi enneolematut arengut. Ja kuigi udmurdi kultuuri tehakse edaspidi vene keeles, siis mis seal ikka – parem pool muna kui tühi koor. Oleks küllap parem, kui Eestis toimuv soome-ugri kongress jääb kohaks, kus inimestele võimaldatakse vahetu ja aus suhtlemine kahepalgelise poliitilise show’ta, milleks see paratamatult muutuks, kui Venemaa esimene mees peaks saalis esireas istuma.

Autor on Lõuna-Eesti Postimehe ajakirjanik.

Seotud lood
11.01.2020 14.01.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto