Sotsiaaltöötaja kahvlis: eelarve seab abistamisele piirid

Riigikohtu lahend täpsustab sotsiaalhoolekande seaduses sõnastatut ja ütleb muuhulgas, et sotsiaalabi osutamist ei tohi seada sõltuvusse seadusjärgsete ülalpidajate olemasolust või nende maksevõimest. FOTO: Madis Veltman / Postimees

Üksi elav eakas või puudega inimene, kes ei tule talvisel ajal toime eluruumide kütmisega, peab saama abi kohaliku omavalitsuse sotsiaaltöötajalt. Uus riigikohtu lahend ütleb, et omavalitsus ei saa abi andmisest keelduda öeldes, et «teil on lähedased» või «meil pole raha».

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Narva linna kohta tehtud riigikohtulahend ütleb selgesõnaliselt, et kui eluruume tuleb kütta iga päev, peab abi kütmisel olema tagatud ka nädalavahetustel. Vajadusel ka õhtutundidel.

Riigikohtu lahend tehti küll ühe linna kohta, kuid selle järgi peavad edaspidi käima kõik 79 omavalitsust. Piiavalt raha ja inimesi neli aastat tagasi kehtima hakanud sotsiaalhoolekande seaduse täitmiseks ühelgi neist praegu pole.

Tartu linna hoolekandeteenistuse juhataja Maarika Kurrikoff ütleb, et seaduse täitmine nõuaks rohkem raha, teenusepakkujaid ja tööjõudu. «Erandjuhtudel käiakse nädalavahetustel, mure inimese pärast jääb ka pärast töönädalat, aga see pole valdav praktika,» lisab ta.

11.01.2020 14.01.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto