Sisukord
Arvamus
Tänane leht
13.01.2020
Eesti Ränk avarii Saaremaal: üliraskes joobes juht võttis kolme inimese elu (28) Sotsiaaltöötaja kahvlis: eelarve seab abistamisele piirid (5) Tõraveres valmistutakse Eesti esimeseks süvakosmose-missiooniks Tartu Ülikooli kliinikumi tabas usalduskriis (1) Majandus Ehitusplatsidel lüüakse töökaardiga õhk puhtaks Kütusemüüjad: Helme aktsiisiplaanil on piiratud mõju (7) Riik maksab EXPO ettevõtetele kahe käega (2) Välismaa Iraanlaste raev pöördus riigijuhtide vastu (1) Malta mõrvaskandaalist räsitud peaministrile valiti asendaja KOMMENTAAR. Aafrika püüab lõigata kasu uuest Hiina imperialismist (2) Taiwani valimised tugevdasid vastasseisu Pekingiga Arvamus Juhtkiri: kui karistus ei kasvata (16) Arved Breidaks: Putini pidu Tartus (34) Neeme Raud: samal ajal Trumpi peas... (5) Raivo Salumäe: kogukondlik külaelu päästab ühiskonna (3) Robert Derevski: toores jõud ja rahvusvaheline õigus Kultuur Viiulistaar tuleb brasiilia muusikaga (1) Selgusid Eesti muusikaauhindade nominendid Võimatu stiiliga maailmastaar Iraanlase seiklused Euroopa serval Sport Kelly Sildarut hakkab juhendama tema poiss-sõber (13) Kristin Kuuba ja Raul Must hoiavad selget olümpiakurssi «Ma ei taha siin enam sõita. Olen sellest kohast tüdinud.» Tartu Kliinikumi juhi Priit Eelmäe tool kõigub Linna kerkib neli uut viljahoidlat Soojakutes õppijad saavad tublisti suurema koolimaja Kunstnik esitas teadlastele maalilise küsimuse Läänerindel värvi ja heli muutustega (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Neeme Raud: samal ajal Trumpi peas...

5 min lugemist
Neeme Raud. FOTO: Liis Treimann

Maailma ärevaks teinud ja õnneks diplomaatia võiduga lõppenud Iraani-USA kriis tekitas spekulatsioone Ühendriikide Teherani-poliitika muutuste kohta, mille põhjusena nähakse küll jõudemonstratsiooni, küll müügimehe mentaliteeti, kirjutab ajakirjanik Neeme Raud.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Uue aasta teise päeva varasel õhtul – kell oli viis läbi – lõpetasime New Yorgis Eesti ÜRO esinduses ETV võttegrupiga päeva viimaseid intervjuusid. Eesti lipp pandi samal päeval ÜRO Julgeolekunõukogu ette. Eesti oli nüüd 15 riigist koosneva ÜRO ja maailma ehk kõige eksklusiivsema, otseselt maailmas jõu kasutamist reguleeriva kogu liige. Salvestasimegi ETV saadet Eesti uuest staatusest (eetris on saade «Endast suurem» täna kl 22.15).

Me ei teadnud, peaaegu mitte keegi maailmas ei teadnud, et just sellel tunnil toimus Bagdadi lennuvälja lähedal USA droonirünnak, mis viis maailma kohe uue aasta alguses kriitiliselt lähedale uue, sedapuhku ehk suursõja puhkemisele. Uudised tulid hilisõhtuks: et USA on tapnud Iraanis peaaegu kangelase oreooliga kindrali ning on islamiriigiga otsese kokkupõrke kursil.

Seda, et pinged Iraaniga on väga tõsine asi, teavad küllap paljud neistki ameeriklastest, kes välispoliitikat teraselt ei jälgi.

Riigi ajaloomälus on veel selgelt alles 1979.–1981. aastani kestnud kriis, kui Teheranis võeti 444 päevaks pantvangi 52 USA kodanikku, paljud neist diplomaadid, kes töötasid sealses Ühendriikide saatkonnas, mille revolutsioonimeelsed tudengid oma kontrolli alla võtsid.

Ühendriikide hilisematel administratsioonidel on olnud üsna selge seisukoht, et Lähis-Idas – või laiemalt sealses regioonis, sest Iraan ei pea end Lähis-Ida riigiks – Teherani ei provotseerita.

Mäletan 2003. aastal alanud Iraagi sõja aegseid intervjuusid Washingtonis, kui mitmed president Bush noorema administratsioonile lähedal seisvad analüütikud märkisid, et kui Iraak on riik, kus on võimalus midagi saavutada – tollal oli USA eesmärk «demokraatia eksportimine» –, siis Iraan on nii suur ja kõva pähkel, et tema igasugusest ärritamisest selle sõja ajal teadlikult hoidutakse.

11.01.2020 14.01.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto