Sisukord
Meie Eesti
Tänane leht
13.01.2020
Eesti Ränk avarii Saaremaal: üliraskes joobes juht võttis kolme inimese elu (28) Sotsiaaltöötaja kahvlis: eelarve seab abistamisele piirid (5) Tõraveres valmistutakse Eesti esimeseks süvakosmose-missiooniks Tartu Ülikooli kliinikumi tabas usalduskriis (1) Majandus Ehitusplatsidel lüüakse töökaardiga õhk puhtaks Kütusemüüjad: Helme aktsiisiplaanil on piiratud mõju (7) Riik maksab EXPO ettevõtetele kahe käega (2) Välismaa Iraanlaste raev pöördus riigijuhtide vastu (1) Malta mõrvaskandaalist räsitud peaministrile valiti asendaja KOMMENTAAR. Aafrika püüab lõigata kasu uuest Hiina imperialismist (2) Taiwani valimised tugevdasid vastasseisu Pekingiga Arvamus Juhtkiri: kui karistus ei kasvata (16) Arved Breidaks: Putini pidu Tartus (34) Neeme Raud: samal ajal Trumpi peas... (5) Raivo Salumäe: kogukondlik külaelu päästab ühiskonna (3) Robert Derevski: toores jõud ja rahvusvaheline õigus Meie Eesti Edgar Krull: kui PISAs parim, kas siis ka haridus parim? (5) Martin Ehala: koostöömeel pole võistluslikkuse vastand Martin Ehala: PISA suurandmetes kaevates (6) Kultuur Viiulistaar tuleb brasiilia muusikaga (1) Selgusid Eesti muusikaauhindade nominendid Võimatu stiiliga maailmastaar Iraanlase seiklused Euroopa serval Sport Kelly Sildarut hakkab juhendama tema poiss-sõber (13) Kristin Kuuba ja Raul Must hoiavad selget olümpiakurssi «Ma ei taha siin enam sõita. Olen sellest kohast tüdinud.» Tartu Kliinikumi juhi Priit Eelmäe tool kõigub Linna kerkib neli uut viljahoidlat Soojakutes õppijad saavad tublisti suurema koolimaja Kunstnik esitas teadlastele maalilise küsimuse Läänerindel värvi ja heli muutustega (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Martin Ehala: PISA suurandmetes kaevates

2 min lugemist
  • PISA andmed pakuvad põnevaid üllatusi.
  • Miks on edukates maades õpilased eluga vähem rahul?
  • Seoste tõlgendamisel tuleb olla ettevaatlik.
Martin Ehala. FOTO: Konstantin Sednev

Uuring PISA 2018 pakub rikkalikult andmeid selleks, et analüüsida koolikultuuri mõju õpitulemustele.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Peale funktsionaalse lugemise, matemaatika ja loodusainete testi täitsid õpilased üsna põhjaliku küsimustiku, milles uuriti detailselt mitmesuguseid koolikultuuri aspekte (koostööd, võistluslikkust, koolikiusamist, distsipliiniprobleeme, individuaalset lähenemist, õpetaja tuge ja paljusid teisi tegureid). Lisaks küsitleti valikuliselt koolidirektoreid, emakeele-, matemaatika- ja loodusainete õpetajaid, teiste ainete õpetajaid ning mõnes riigis ka lapsevanemaid.

Tulemuseks on andmebaas, mis sisaldab infot 620 004 õpilase testitulemuse ja taustatunnuste nagu soo ja emakeele kohta, küsitlusele antud vastuseid ja valikuliselt ka lapsevanemate küsitlustulemusi iga õpilase kohta kokku 1119 andmepunkti. Ja kõik need ligi 700 miljonit andmeühikut on analüüsimiseks vabalt kättesaadavad igaühele, kes viitsib kulutada paar päeva, et end andmemassiivi struktuurist läbi närida, ja valdab piisavalt statistikat, et arvutil analüüse jooksutada.

Muidugi saab ülevaate ka lihtsamalt. Innove kodulehelt leiab 14-leheküljelise eestikeelse lühikokkuvõtte ja 157-leheküljelise tulemuste raporti. Viimase kohta peab küll ütlema, et selles on vigu, mille klaarimiseks tuleb kõrvale võtta uuringu ingliskeelsed ülevaated, mida on lausa kolm köidet, igaühes üle 350 lehekülje. Kogu see info on siiski suhteliselt pinnapealne esmatasandi analüüs, mis esitab põhitulemused ja eri muutujate omavahelisi seoseid, mille põhjalt on tehtud üldistusi. See ei ole kriitika – nii mahuka andmestiku mõtestatud süvaanalüüsi ei saagi teha aastaga, mis kulus testi sooritamisest raportite avalikustamiseni.

Küll aga paneb see esmatasandi analüüs mõtte liikuma igaühel, keda huvitab kultuurierinevuste seos haridustulemustega. Samas tuleb kindlasti hoiatada esmaste analüüsitulemuste põhjal ennatlike järelduste tegemise eest. Võtame ühe lihtsa näite. Eestikeelse raporti leheküljel 143 on toodud diagramm eluga rahulolu seostest lugemistesti keskmise tulemusega. (NB! Tegelikult on diagrammil küll hoopis matemaatikatesti tulemused, aga õnneks üldsuundumuses palju vahet pole.)

11.01.2020 14.01.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto