Sisukord
Meie Eesti
Tänane leht
13.01.2020
Eesti Ränk avarii Saaremaal: üliraskes joobes juht võttis kolme inimese elu (28) Sotsiaaltöötaja kahvlis: eelarve seab abistamisele piirid (5) Tõraveres valmistutakse Eesti esimeseks süvakosmose-missiooniks Tartu Ülikooli kliinikumi tabas usalduskriis (1) Majandus Ehitusplatsidel lüüakse töökaardiga õhk puhtaks Kütusemüüjad: Helme aktsiisiplaanil on piiratud mõju (7) Riik maksab EXPO ettevõtetele kahe käega (2) Välismaa Iraanlaste raev pöördus riigijuhtide vastu (1) Malta mõrvaskandaalist räsitud peaministrile valiti asendaja KOMMENTAAR. Aafrika püüab lõigata kasu uuest Hiina imperialismist (2) Taiwani valimised tugevdasid vastasseisu Pekingiga Arvamus Juhtkiri: kui karistus ei kasvata (16) Arved Breidaks: Putini pidu Tartus (34) Neeme Raud: samal ajal Trumpi peas... (5) Raivo Salumäe: kogukondlik külaelu päästab ühiskonna (3) Robert Derevski: toores jõud ja rahvusvaheline õigus Meie Eesti Edgar Krull: kui PISAs parim, kas siis ka haridus parim? (5) Martin Ehala: koostöömeel pole võistluslikkuse vastand Martin Ehala: PISA suurandmetes kaevates (6) Kultuur Viiulistaar tuleb brasiilia muusikaga (1) Selgusid Eesti muusikaauhindade nominendid Võimatu stiiliga maailmastaar Iraanlase seiklused Euroopa serval Sport Kelly Sildarut hakkab juhendama tema poiss-sõber (13) Kristin Kuuba ja Raul Must hoiavad selget olümpiakurssi «Ma ei taha siin enam sõita. Olen sellest kohast tüdinud.» Tartu Kliinikumi juhi Priit Eelmäe tool kõigub Linna kerkib neli uut viljahoidlat Soojakutes õppijad saavad tublisti suurema koolimaja Kunstnik esitas teadlastele maalilise küsimuse Läänerindel värvi ja heli muutustega (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Edgar Krull: kui PISAs parim, kas siis ka haridus parim?

4 min lugemist
  • PISA testiga mõõdetavatest pädevustest ei piisa eluga hakkamasaamiseks.
  • Aasia õpetamismeetodid on tõhusad, kuid põhjustavad õpilastele kannatusi.
  • Eesti ei peaks kõrgete PISA tulemuste saamiseks äärmustesse kalduma.
Edgar Krull. FOTO: Margus Ansu

Tartu Ülikooli üldpedagoogika emeriitprofessor Edgar Krull analüüsib, kas PISA testid ikka mõõdavad neid pädevusi, mida ühiskonnas toimetulekuks vaja, ja kas õpetamismeetodid, mis tagavad kõrged testitulemused, on üldse õigustatud.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kui oleme PISA testis parimad, kas siis on ka meie haridus parim? Nii panevad küsima äsja avalikustatud 2018. aasta PISA testi tulemused. Eesti tulemused on alates esmaosalemisest 2006. aastal järjest paranenud ning 2018. aastal oleme nii lugemisoskuses, loodusteadustes kui matemaatikas paremad põhjanaabritest Soomes. Oleme parimad ka Euroopas, kuid PISA uuringutes osalevatest Aasia riikidest jääme oluliselt maha. Eriti suur on vahe loodusteadustes ja matemaatikas, kus Hiina provintsid said keskmise tulemusena 591 ja 590 punkti ning Eesti vastavalt 523 ja 530 punkti.

Kuigi meie õpilased saavad PISA testides paremaid tulemusi kui Soomes, mis on meile aastaid eeskujuks olnud, tekib siiski küsimus, miks kahvatuvad nii meie kui teistegi õhtumaade tulemused Aasia riikidega võrreldes. Üks põhjus, õigemini põhjendus võib olla, et PISA testid ei mõõda seda, mida 15-aastased noored vajavad nii arenguks kui edukaks toimetulekuks ühiskonna liikmetena. Seetõttu pole ka keskendumine vaid PISA kolmes valdkonnas väärtustatud võimekuste arendamisele õigustatud. Teine põhjus võib olla meetodite vastuvõetamatus, millega need tulemused on saavutatud. Tegelikult põimuvad esimene ja teine põhjendus omavahel.

Soome eeskuju

Kuivõrd Soome haridus on aastaid olnud teiste riikide pedagoogide imetlusobjekt just tänu kõrgetele PISA tulemustele, on seal toimunud haridus- ja õppekavade reform aastatel 2012–2016 eriti huvipakkuv. Selle käigus valmisid täiesti uued õppekavad varase lapsepõlve, eelkooli, põhikooli ja gümnaasiumi jaoks ning neid asuti rakendama alates 2016. aastast.

11.01.2020 14.01.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto