Sisukord
Tänane leht
Tänane leht
13.01.2020
Eesti Ränk avarii Saaremaal: üliraskes joobes juht võttis kolme inimese elu (28) Sotsiaaltöötaja kahvlis: eelarve seab abistamisele piirid (5) Tõraveres valmistutakse Eesti esimeseks süvakosmose-missiooniks Tartu Ülikooli kliinikumi tabas usalduskriis (1) Majandus Ehitusplatsidel lüüakse töökaardiga õhk puhtaks Kütusemüüjad: Helme aktsiisiplaanil on piiratud mõju (7) Riik maksab EXPO ettevõtetele kahe käega (2) Välismaa Iraanlaste raev pöördus riigijuhtide vastu (1) Malta mõrvaskandaalist räsitud peaministrile valiti asendaja KOMMENTAAR. Aafrika püüab lõigata kasu uuest Hiina imperialismist (2) Taiwani valimised tugevdasid vastasseisu Pekingiga Arvamus Juhtkiri: kui karistus ei kasvata (16) Arved Breidaks: Putini pidu Tartus (34) Neeme Raud: samal ajal Trumpi peas... (5) Raivo Salumäe: kogukondlik külaelu päästab ühiskonna (3) Robert Derevski: toores jõud ja rahvusvaheline õigus Meie Eesti Edgar Krull: kui PISAs parim, kas siis ka haridus parim? (5) Martin Ehala: koostöömeel pole võistluslikkuse vastand Martin Ehala: PISA suurandmetes kaevates (6) Kultuur Viiulistaar tuleb brasiilia muusikaga (1) Selgusid Eesti muusikaauhindade nominendid Võimatu stiiliga maailmastaar Iraanlase seiklused Euroopa serval Sport Kelly Sildarut hakkab juhendama tema poiss-sõber (13) Kristin Kuuba ja Raul Must hoiavad selget olümpiakurssi «Ma ei taha siin enam sõita. Olen sellest kohast tüdinud.» Tartu Kliinikumi juhi Priit Eelmäe tool kõigub Linna kerkib neli uut viljahoidlat Soojakutes õppijad saavad tublisti suurema koolimaja Kunstnik esitas teadlastele maalilise küsimuse Läänerindel värvi ja heli muutustega (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Martin Ehala: koostöömeel pole võistluslikkuse vastand

3 min lugemist
  • Eesti õpilased tunnevad keskmisest madalamat läbikukkumishirmu.
  • Niihästi koostöö kui ka võistluslikkus mõjub testitulemusele positiivselt.
  • Seos läbikukkumishirmu, soorituse ja eluga rahulolu vahel erineb kultuuriti.
Isegi võistlusmäng arendab koostööoskust. FOTO: Arvo Meeks/Lõuna-Eesti Postimees

PISA tulemused näitavad, et niihästi koostööd kui ka võistlust väärtustavad hoiakud on õpilastel seotud paremate testitulemustega, samuti seostuvad need hoiakud meeldivate emotsioonide kõrgema tasemega, kirjutab Martin Ehala.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Eesti, Soome ja mitu Aasia riiki saavutasid PISA testis silmapaistvaid tulemusi. Samas on koolikultuur kõigis neis märkimisväärselt erinev. Eestis on säilinud üsna palju traditsioonilist õpetajakeskset lähenemist, Soome on reforminud oma üldhariduse väga õpilaskeskseks ning Aasia kultuurides väärtustatakse distsipliini ja õpitakse väidetavalt toore jõuga. Et PISA uuringu osana tehti ka üsna ulatuslik küsitlus koolikultuuri kohta, võimaldab testi- ja küsitlustulemuste kõrvutamine analüüsida, kuidas on koolikultuuri eri aspektid seotud testitulemustega ja omavahel.

Võistluslikkus ja koostöö on kaks iseloomulikku näitajat, mida armastatakse seostada vastavalt euroopaliku ja aasiapärase koolikultuuriga. PISA õpilasküsitluse tulemused näitavad, et uuringus osalenud riikide keskmisena on niihästi koostöö kui võistluslikkus võrdselt väärtustatud, üht ei eelistata teisele, kuid maade vahel on erinevused suured. Eestis on nii koostöö kui ka võistluslikkuse näitajad OECD keskmisest madalamad, kuid koostööd väärtustatakse siiski rohkem kui võistluslikkust. Eesti koolikultuur on seega pigem koostöökeskne, nagu ka Jaapanis ja Vietnamis. Soomes ja Hiina provintsides väärtustatakse koostööd ja võistluslikkust võrdselt ja OECD keskmisest veidi enam. Seevastu Hongkong, Korea ja Singapur on tugevalt võistlusliku koolikultuuriga. Ei saa seega öelda, et Aasias õpilased rabavad tulemuste nimel, samas kui Euroopas teevad koostööd. Pilt on palju kirjum.

Kui vaadata, kuidas on need hoiakud seotud tulemuslikkusega, annab Eestis koostööindeksi kasv ühe punkti võrra 12-punktise tulemuse kasvu lugemises, võistluslikkuse indeksi ühepunktiline kasv aga üheksapunktise kasvu. Soomes on koostöö ja võistluslikkuse positiivne mõju väiksem, mõlemal juhul kuus punkti. Aasia maades on olukord kuskil Eesti ja Soome tulemuse vahepeal. Seega on niihästi koostööl kui ka võistluslikkusel positiivne mõju tulemustele.

11.01.2020 14.01.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto