Sisukord
Meie Eesti
Postimees
27.02.2020
Eesti ravi- ja riigiasutused on koroonaviiruseks valmis Eesti Vox populi: kas koroonaviirus hirmutab? Eestlane Tenerifel: mingit viirusepaanikat pole Valitsus lükkas hoolduskindlustusmaksu idee laualt sahtlisse (1) Talv jõudis lõpuks Eestisse Majandus Linnahallile ulatasid abikäe üleaedsed Walt Disney juht astus ootamatult tagasi Välismaa Ajajoon: kuidas Covid-19 Hiinast maailma levis KOHALIK VAADE. Itaaliat räsib viirusega samavõrra hirm ja valeinfo Ukraina ülemraada spiiker: valimisi ei saa pidada ajutiselt okupeeritud aladel Kara-Murza andis FBI kohtusse India usutüli muutus erakordselt veriseks Arvamus Juhtkiri: nii ei saa rallit sõita Marti Aavik: viirus ja vändaga raadio Raul Rikk: kelle tehnoloogiast sõltume? Loretta Kruusimäe: puue kui praktiline takistus armastusele Sergei Metlev: sinimustvalge defitsiit 14 välisministrit: kodusõja lõpetab vaid kokkulepe Erkki Koort: miljon põgenikku Sindi kandis Meie Eesti Maaja Vadi: halb juhtimine toob vinduva töötüli Mare Teichmann: ettevaatust – tervist ohustav töökeskkond Kadri Tammepuu: juhtimispraagist ilustamata Mart Murdvee: miks targad on ikka vaesed? Kultuur Lummav ja groteskselt stressi tekitav film Seebivaht ühiskonna ideaale ei kanna Kuidas mõista käsutäitjaid? Filmide tegemine on kui puhkus Sport Kompromissi ei leitud – Rally Estonia jääb sel aastal ära Maria Šarapova jättis tennisega hüvasti Maa Elu Pooled hundid jäävad küttimata Nädala mõte: ei tahaks ka tasuta Maamehe üllatus: päikesepaneel võib loodust kahjustada, diiselgeneraator mitte Kevadel metsas toimetades tuleb lindudele mõelda Seakatk andis tõuke rajada oma tapamaja Frank Kutteri tööprotsess võimaldab stressivaba liha Soid taastatakse järjest enam Looduslike võtetega haigusele vastu Milline võib tulla kevad ja suvi? Tomatikasvatajad jahivad uusi sorte Mees ehitas vaatetorni asemel tornsauna Tartu KIRI: kuidas küll kaitsta oma vara? Martin Kallasmaa: jagatud auto on ühiskonnale kasulikum Osa kiibiga koeri siiski ei leita üles Ahhaa keskuses valmis erakordne orienteerumisrada Burgerikiosk ja Delta võistlevad parima tiitli nimel Tuttpütt – kergesti äratuntav, ent siiski vähetuntud Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Endine CIA luurejuht Lähis-Idas: Iraan ründab kindlasti uuesti

4 min lugemist
  • Varisõda USA ja Iraani vahel kestab juba pikka aega.
  • ISIS ja teisted sunniitlikud rühmitused suruvad Iraaki Iraani rüppe.
  • Soleimani kasutas niigi nappe Iraani ressursse varisõdadeks.
Iraani majanduslik krahh on võimalik ning reaalne ähvardus režiimile, usub USA Luure Keskagentuuri (CIA) endine töötaja Daniel Hoffmann. FOTO: Alex Kroke

Kriis Iraani ja USA suhetes pole kindlasti lõppenud, kuid islamivabariigi juhid teavad, et avalik rünnak Ameerika Ühendriikidele oleks režiimi enesetapp, usub USA Luure Keskagentuuri (CIA) endine töötaja Daniel Hoffmann, kes on luuretööd teinud ja juhtinud nii Tallinnas, Moskvas kui ka Lähis-Idas.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Kuidas asi Iraania ja USA vahel üldse nii kaugele läks?

Suurimaid vigu, mida oleme seal piirkonnas teinud, võis olla Iraagi ründamine 2003. aastal. Samas polnud see ainult meie viga, sest Iraan mängis toona ja mängib ka praegu tähtsat rolli. Iraagi suveräänsust ja iseseisvust ähvardavad praegu kaks ohtu: ISIS ja Iraan. Hoolimata sellest, et Iraagi parlament hääletas meie vägede väljasaatmise poolt, mõistavad iraaklased USA kohalolu tähtsust, et võidelda ISISse vastu. USA mitte ainult ei luura seal, vaid tähtis on ka sõjaväe kohalolek – kuigi meil on seal ainult 5000 sõdurit – ja koolitus.

Juba 15 aastat on Iraan kasutanud süstemaatilistelt oma võitlejaid USA vastu. Nii otse kui ka toetatud rühmituste kaudu on Iraan tunginud Iraaki. Neil on oma mehed Iraagi parlamendis, siseministeeriumis ja mujal. Suurimate parteide juhid Muqtada al-Sadr ja Hadi al-Amiri on kõige aktiivsemad. Al-Sadr on Iraagi võitleja, kes on mõnikord Iraaniga ja mõnikord mitte, kuid alati USA vastu. Al-Amiri on aga täiesti Iraani mees.

USA tähtsaim huvi seal pole minu meelest seotud majandusega, vaid ikka endiselt ISISe ohuga. See tugevneb Iraagis jätkuvalt, sest luure, sõjavägi ja poliitikud ei saa ISISega tegeleda. Põhimõte «clear, hold, build» pole võimalik ilma kohaliku toetuseta.

On selge, et sunniitide mäss jätkub, ja on minu arvamus, et seda Iraan tegelikult tahabki. Kui sunniidid ja ISIS ründavad, saavad nemad piirkonnas veel tugevamaks. Iraan teab ka, et ISISe soov on jõuda USAsse ja Euroopasse, mis ühtib nende huvidega

26.02.2020 27.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto