R, 9.12.2022

Brexiti asemel Megxit

Ann Alari
, ajakirjanik, London
Brexiti asemel Megxit
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Prints Harry ja Sussexi hertsoginna Meghan väljuvad 7. jaanuaril Londonis ürituselt. Päev hiljem teatasid nad sotsiaalmeedias soovist loobuda osast õukondlikest kohustustest ning hakata oma elu jagama Albioni ja Ameerika vahel.
Prints Harry ja Sussexi hertsoginna Meghan väljuvad 7. jaanuaril Londonis ürituselt. Päev hiljem teatasid nad sotsiaalmeedias soovist loobuda osast õukondlikest kohustustest ning hakata oma elu jagama Albioni ja Ameerika vahel. Foto: TOBY MELVILLE/Reuters/Scanpix

Brexiti tõttu Ühendkuningriigi elus tekkinud vaakumit täidab alates läinud nädalast Megxit. Sussexi hertsogi prints Harry ja hertsoginna Meghani poolt veebilehel sussexroyal.com tehtud avaldus, mida mõni nimetas küll plahvatuslikuks, ei tulnud siiski päris ootamatult. Paari pulmade ajal räägiti Meghanist kui uuendajast, kelle «perefirma» lootusrikkalt vastu võtab. Ent lahkhelid tekkisid kiiremini, kui osati arvata.

Üllatusena tuli hoopis kirglikkus, millega briti meediaväljaanded nende ühisavaldusele reageerisid. Sai selgeks, et kuningliku perekonna käekäigust on laias laastus huvitatud ühiskonna kõik kihid ja grupid. Ka need inimesed, kes peavad end põhimõtete poolest vabariiklaseks. Niimoodi vallandunud huvi põhjal jäävad britid kohe kindlasti monarhia rüppe. Huvi Brexiti arengu vastu on palju leigem.

Kas Harry ja Meghani kavandatava brändi toodetel hakkavad olema ka kroon ja kuninglikud tiitlid, sõltub sellest, millise otsuse teeb kuninganna Elizabeth II.

Sussexi hertsog ja hertsoginna tahavad alustada uut elu: töötada nii, et kuninglikust perekonnast majanduslikult sõltumatuks saada. Probleemid tekivad aga nende seniste sissetulekute, seaduste, turvareeglite ja traditsioonide pinnalt. Nad kavatsevad elama hakata nii Ühendkuningriigis kui ka Põhja-Ameerikas. Kuningliku perekonna liikmetena ei soovi nad loobuda kaugeltki mitte kõigist kohustustest, vaid ainult sellistest, mis mõeldud hierarhias kõige kõrgemal seisvatele perekonnaliikmetele.

Skandaal aitab müüa

Kas Harry ja Meghani kavandatava brändi mitmesugustel toodetel hakkavad olema ka kroon ja kuninglikud tiitlid, sõltub nüüd sellest, millise otsuse teeb kuninganna Elizabeth II. Paari läbirääkimised monarhi, prints Charlesi, prints Williami ning nõustajatega käivad.

Kuna tegemist on teedrajava ja komplitseeritud pretsedendiga, võtab kõik aega. Sandringhami nõupidamine on kindlasti vaid esimene omalaadsete hulgas. Ja lähitulevikus kuuleme ilmselt mitut huvitavat avaldust.

Küpsisekarp, millel on seoses skandaaliga poodides hea minek.
Küpsisekarp, millel on seoses skandaaliga poodides hea minek. Foto: Ann Alari

Teel briifingule, kus protokolliekspert William Hanson välisajakirjanikele teavet jagas, astusin läbi Oxford Streeti Selfridgesi kaubamaja toidumaailmast, kus kõige muu põneva kõrval müüakse parajasti kümnete kaupa Walkersi (liivatainast tehtud) küpsiste karpe, millel Harry ja Meghani klantspilt. Samas seisid riiulil puutumatuna küpsisekarbid, mille kaanel kuninganna Elizabeth II ja prints Philip, ning ka need, millel prints William ja Catherine. Vaat siis, kuidas skandaal aitab müüa!

Kaks hertsoginnat

Vältimatult võrreldi sel briifingul Catherine’i ja Meghanit. Kui Catherine ja William tundsid teineteist pikka aega enne abiellumist, siis Meghan ja Harry abiellusid pärast lühikest tutvust; kui Catherine on kasvanud oma riigi ajalugu ja traditsioone tundvaks ja hindavaks naiseks, siis Meghan on väga ettevõtlik ameeriklanna.

Mõlemad naised on haavatavad. Mõlema elu on sotsiaalmeedia ja rämpsajakirjandus püüdnud põrguks teha: Catherine’i puhul alates tema madalamast klassist esivanematega, Meghani puhul alates tema eri rassist vanematega.

Arusaadavatel põhjustel reageerivad nad aga täiesti erinevalt. Üks on täiesti omaks võtnud vanema põlvkonna reegli, mis nõuab kuningliku perekonna liikmelt omaenda isiksuse täielikku mahasurumist, teine soovib aga just oma isiklike taotluste rõhutamisega institutsiooni uuendada. Üks on pärit ühiskonnast, kus kõik, mis imetlusväärselt pika ajalooga, uueneb väga aeglaselt. Teine ühiskonnast, kus uudsete ideede kiire rakendamine on lipukiri.

Briti meedia reaktsioon Harry ja Meghani skandaalsele ühisavaldusele peegeldab kõnekalt monarhiaga seotud probleeme Ühendkuningriigis.

Märksõnad
Tagasi üles