Sisukord
Välismaa
Postimees
14.01.2020
Eesti GRAAFIKUD ⟩ Erakonnad said annetajatelt viimaste aastate suurima rahasüsti (3) Ministeerium leevendaks ravimipõuda infosüsteemiga (1) Sirk: riigi abi ei pruugi roolijoodikut aidata (6) Ülikooli ja kliinikumi sasipuntra lahtipõimimine sai rohelise tule (7) Põdral on palav, kuid metskits on rahul Majandus Luude: riigifirmade nõukogud peavad toetama valitsuse poliitikat (10) Kohus jättis Novatoursi eksjuhi hiigelsummast ilma Eesti hakkab tehnikat politiseerima (14) Välismaa Austraalia võsapõlengud tõid sakslased tänavatele (2) Filipiinlased pagevad vulkaanipurske hirmus Palgamõrvar tunnistas Slovakkia ajakirjaniku tapmist Baltlaste küüditamine läheb venemaalastest kauge kaarega mööda (77) Brexiti asemel Megxit New Yorgi kirjut tänava­toidu­kultuuri varjutab kaupmeeste hirm politsei ees (1) Arvamus Siim Sikkut: kui me tahame parimat e-Eestit, siis tatist, teibist ja pärituulest enam ei piisa (8) Peep Mardiste: moodultuumajaam ei päästa kliimat (46) Juhan Javoiš: Rail Baltic ja Concorde’i eksitus (2) Jekaterina Minkova: pole abisoovi, pole probleemi (2) Ivan Makarov: räästa alt vihma kätte (10) Juhtkiri: annetus ja põhjus (4) Meie Eesti Vladimir Sazonov: millega lõppeb Iraani ja USA vastasseis? (5) Endine CIA luurejuht Lähis-Idas: Iraan ründab kindlasti uuesti (12) Kultuur Tanel Toom ei lase tujul langeda Paradiis kolmele naisele Mis mõtet on surra tipus? Kultuuri kiirpilk Pettumus – optimismi tasuta kaasaanne Sport Üks murranguline matš võis sillutada tee olümpiale Tiitlita jäänud prantslane tunneb, et talle tehti liiga Tervis Eluohtlikke kukkumisvigastusi saab ennetada lihtsate moodustega Tartu Kliinikumi juht jätkab ametis ja muutused tulevad Jüri Saar: Jaan Tootsi kolm kuud kestnud tööõnnetus (3) Asta Jõgi: raha ja ausus Professor Margus Lember: konflikt häirib tööd ja mõjub juba patsientidele Lõuna-Eesti uhkeim mõisahäärber ähvardab lõplikult koost pudeneda Meelelahutus Koomiks Sudoku

Baltlaste küüditamine läheb venemaalastest kauge kaarega mööda

6 min lugemist
Novembris Tallinnas peetud konverentsil «Kommunistliku terrori nekropol» kõneles Memorial Peterburi organisatsiooni juht Irina Flige massiterrori ohvrite haudade uurimisseisust oma kodumaal. FOTO: Mihkel Maripuu

Nõukogudeaegsete inimsusevastaste kuritegude uurimine Venemaal ei ole praegu entusiastidele kerge, rääkis usutluses Postimehele valitsusvälise ja sõltumatu Vene Ühingu Memorial Peterburi haru juht Irina Flige (59).

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kui palju on räägitud Venemaal sellest, et punaterrori all kannatasid teisedki rahvused [peale venelaste]?

Teate, nõukogude ajal olid just siberlased need, kes rääkisid poolakate, eestlaste, lätlaste, leedulaste ja teiste nende juurde küüditamisest. Kokkupuude võõrastega oli ju vahetu. Nii mõnigi aitas neid, kuidas suutis. Ent paljud ei saanud abikätt osutada, sest ka nemad tundsid puudust toidust ja paljudest muudest asjadest. Need mälestused jäid kokku selle põlvkonnaga, kes nägid seda kannatust ise pealt. Aga ühiskond ise sellest eriti palju ei tea. Seda paljudel põhjustel.

Üks neist seisneb selles, et selle kohta ei leidu piisavalt kirjandust. Siis, kui Nõukogude Liit hakkas lagunema, võtsid endised liiduvabariigid kaasa n-ö oma pagasi nõukogudeaegsetest kuritegudest. Seega meil Venemaal oli sel hetkel paljudel küsimus: «Milleks kirjutada baltlaste küüditamistest vene keeles? Ise ju lahkusite impeeriumist!» Vaat selline loogika!

13.01.2020 15.01.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto