Sisukord
Kultuur
Tänane leht
14.01.2020
Eesti GRAAFIKUD ⟩ Erakonnad said annetajatelt viimaste aastate suurima rahasüsti (3) Ministeerium leevendaks ravimipõuda infosüsteemiga (1) Sirk: riigi abi ei pruugi roolijoodikut aidata (6) Ülikooli ja kliinikumi sasipuntra lahtipõimimine sai rohelise tule (7) Põdral on palav, kuid metskits on rahul Majandus Luude: riigifirmade nõukogud peavad toetama valitsuse poliitikat (10) Kohus jättis Novatoursi eksjuhi hiigelsummast ilma Eesti hakkab tehnikat politiseerima (14) Välismaa Austraalia võsapõlengud tõid sakslased tänavatele (2) Filipiinlased pagevad vulkaanipurske hirmus Palgamõrvar tunnistas Slovakkia ajakirjaniku tapmist Baltlaste küüditamine läheb venemaalastest kauge kaarega mööda (77) Brexiti asemel Megxit New Yorgi kirjut tänava­toidu­kultuuri varjutab kaupmeeste hirm politsei ees (1) Arvamus Siim Sikkut: kui me tahame parimat e-Eestit, siis tatist, teibist ja pärituulest enam ei piisa (8) Peep Mardiste: moodultuumajaam ei päästa kliimat (46) Juhan Javoiš: Rail Baltic ja Concorde’i eksitus (2) Jekaterina Minkova: pole abisoovi, pole probleemi (2) Ivan Makarov: räästa alt vihma kätte (10) Juhtkiri: annetus ja põhjus (4) Meie Eesti Vladimir Sazonov: millega lõppeb Iraani ja USA vastasseis? (5) Endine CIA luurejuht Lähis-Idas: Iraan ründab kindlasti uuesti (12) Kultuur Tanel Toom ei lase tujul langeda Paradiis kolmele naisele Mis mõtet on surra tipus? Kultuuri kiirpilk Pettumus – optimismi tasuta kaasaanne Sport Üks murranguline matš võis sillutada tee olümpiale Tiitlita jäänud prantslane tunneb, et talle tehti liiga Tervis Eluohtlikke kukkumisvigastusi saab ennetada lihtsate moodustega Tartu Kliinikumi juht jätkab ametis ja muutused tulevad Jüri Saar: Jaan Tootsi kolm kuud kestnud tööõnnetus (3) Asta Jõgi: raha ja ausus Professor Margus Lember: konflikt häirib tööd ja mõjub juba patsientidele Lõuna-Eesti uhkeim mõisahäärber ähvardab lõplikult koost pudeneda Meelelahutus Koomiks Sudoku

Pettumus – optimismi tasuta kaasaanne

4 min lugemist
Pettunud Kodanik. FOTO: Grete-Liisa Sihver

Pettumus on inimlikest baasemotsioonidest üks kõige põnevamaid. Sest ta on suuresti omasüüline. Pettumuse ämmaemandad on hea usk, hoogne pealehakkamine ja liigsed lootused – kõik need vastutustundetud vaimuseisundid, mis meid tegelikkusega pealtnäha justkui lepitavad, ent tegelikult hoopis tülli ajavad. Kes lisab lootust, see lisab valu.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Pettumus on optimismi, utopismi ja entusiasmi tasuta kaasaanne. Täiskohaga pessimistil on peaaegu võimatu pettuda. Sest tal pole põhjendamatult kõrgeid ootusi ei elule, maailmale, inimestele ega iseendale. Talle ei tule ükski ebameeldivus üllatusena.

Pettumise tragikoomiline loomus teeb optimistid ja entusiastid oma halearmsas naiivsuses kunstilise kujutamise tänuväärseks objektiks. Iseäranis heasoovliku huumori tarbeks. Suur osa püstijalakoomikuid on ehitanud oma lavakarakteri just eepilistele läbikukkumistele ning neist sündinud nördimusele.

Minu kultuurimenüüs riimusid hiljuti ootamatul, ent teineteist täiendaval moel kaks erinevas žanris uut kohalikku teost, mille peategelaseks on Pettumus. Midagi on õhus? Meie rahvuslik stereotüüp saab täiendust?

Tallinna-Tartu trio Pettunud Kodanik mullu ilmunud EP «Pettumust valmistavad demod» on meie kohaliku popmuusika ajaloos üks väheseid väljalaskeid, mille kohta võib kasutada ilusat sõna «kontseptuaalne». Selle kõik kolm lugu portreteerivad eri moel äpardumise ja pettumise poeesiat.

Pettunud Kodaniku camp-esteetika võtmes viljeletud post-pungis annab tooni eneseirooniline primitivism. Grupi muusika on väljapeetult kerge- ja retrokõlaline – see pärineks justkui ajast, mil usuti, et süntesaator ja elektritrummid pole mitte üksnes kõige popimad instrumendid, vaid suudavad ühtlasi kõige paremini väljendada inimtundeid nende lõputus variatiivsuses ning dünaamilisuses.

«Pettumust valmistavad demod» sisaldab kolm muusikalist miniportreed, mille autorihoiak lubab end võtta nii läbikukkunud pateetika kui ka teadliku irooniana. Tulemus kõlab nagu Viktor Tšoi ja MC Leo sohilaps. Krestomaatiliste Eesti artistide koordinaatteljestikul jääb Pettunud Kodanik kuhugi Kuldse Trio, Onu Bella, Kurjami ja Winny Puhhi vahelise musta augu südamikku.

13.01.2020 15.01.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto