Sisukord
Arvamus
Postimees
14.01.2020
Eesti GRAAFIKUD ⟩ Erakonnad said annetajatelt viimaste aastate suurima rahasüsti (3) Ministeerium leevendaks ravimipõuda infosüsteemiga (1) Sirk: riigi abi ei pruugi roolijoodikut aidata (6) Ülikooli ja kliinikumi sasipuntra lahtipõimimine sai rohelise tule (7) Põdral on palav, kuid metskits on rahul Majandus Luude: riigifirmade nõukogud peavad toetama valitsuse poliitikat (10) Kohus jättis Novatoursi eksjuhi hiigelsummast ilma Eesti hakkab tehnikat politiseerima (14) Välismaa Austraalia võsapõlengud tõid sakslased tänavatele (2) Filipiinlased pagevad vulkaanipurske hirmus Palgamõrvar tunnistas Slovakkia ajakirjaniku tapmist Baltlaste küüditamine läheb venemaalastest kauge kaarega mööda (77) Brexiti asemel Megxit New Yorgi kirjut tänava­toidu­kultuuri varjutab kaupmeeste hirm politsei ees (1) Arvamus Siim Sikkut: kui me tahame parimat e-Eestit, siis tatist, teibist ja pärituulest enam ei piisa (8) Peep Mardiste: moodultuumajaam ei päästa kliimat (46) Juhan Javoiš: Rail Baltic ja Concorde’i eksitus (2) Jekaterina Minkova: pole abisoovi, pole probleemi (2) Ivan Makarov: räästa alt vihma kätte (9) Juhtkiri: annetus ja põhjus (4) Meie Eesti Vladimir Sazonov: millega lõppeb Iraani ja USA vastasseis? (5) Endine CIA luurejuht Lähis-Idas: Iraan ründab kindlasti uuesti (12) Kultuur Tanel Toom ei lase tujul langeda Paradiis kolmele naisele Mis mõtet on surra tipus? Kultuuri kiirpilk Pettumus – optimismi tasuta kaasaanne Sport Üks murranguline matš võis sillutada tee olümpiale Tiitlita jäänud prantslane tunneb, et talle tehti liiga Tervis Eluohtlikke kukkumisvigastusi saab ennetada lihtsate moodustega Tartu Kliinikumi juht jätkab ametis ja muutused tulevad Jüri Saar: Jaan Tootsi kolm kuud kestnud tööõnnetus (3) Asta Jõgi: raha ja ausus Professor Margus Lember: konflikt häirib tööd ja mõjub juba patsientidele Lõuna-Eesti uhkeim mõisahäärber ähvardab lõplikult koost pudeneda Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhan Javoiš: Rail Baltic ja Concorde’i eksitus

2 min lugemist
Juhan Javoiš. FOTO: Erakogu

Rail Blticu projekti maksumuse paisudes näib, et taas leiab kinnitust mõttekramp: mida rohkem on kulutatud, seda vähem tihkame järele mõelda, kas valitud tee on õige, kirjutab bioloog Juhan Javoiš.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Rail Balticu (RB) juht Kristjan Kaunissaare väljendas kohkumust mõtte peale, et RB trassi paiknemist tasub veel arutada. «Sisuliselt tähendaks see Kaunissaare sõnul, et tuleb korstnasse kirjutada kõik raudtee planeerimise, projekteerimise ja ehitamise peale kulutatud raha,» loeme 10. jaanuari Postimehest.

See on lausa õpikunäide huvitavast psühholoogianähtusest, mida tuntakse Concorde’i eksituse (Concorde fallacy) nime all ja millega majandusinimesed on ilmselt hästi tuttavad. Ent nagu näha, väärib mõiste tutvustamist ka laiemale ringile. Tegelikult ei tasuks seda eksitust silmas pidada mitte ainult maksumaksja raha kulutamisel, vaid igaühel oma igapäevatoimetusteski.

Ülehelikiirusega reisilennuk Concorde oli brittidel ja prantslastel kasutusel peamiselt ookeaniülesteks lendudeks aastatel 1976–2003. Lennuki väljaarendamiseks plaaniti 70 miljonit naela, ent eelarved läksid igapidi lõhki ja lõpuks kulutati arendusele vähemalt 1,3 miljardit (praeguses vääringus ehk kümne miljardi euro kanti). Selle raha tasateenimisest ei saanud olla juttugi, vaevu suudeti ülikalliste piletite müügist katta liinide ülalpidamiskulud.

13.01.2020 15.01.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto