Sisukord
Meie Eesti
Tänane leht
15.01.2020
Eesti Suur ülevaade: milles Savisaare protsessi osalisi süüdistati ja kuidas kaitsjad peale jäid (1) Otepää vallavanem sai kahtlustuse omastamises (4) Rahvastikuminister saab kuus alluvat juurde (13) Postimaja ja Coca-Cola kino ehitatakse kokku Majandus Autoettevõtete liidu juht: kuidas sa leiad inimese, kes 600 euroga rooli taha istuks? (19) Uus seadus ei aita puuküürnikust lahti saada (7) Välismaa Vene häkkerid ründasid Bideniga seotud firmat Hiinas neelas auk bussi ja jalakäijad Euroopa riigid süüdistavad Iraani tuumaleppe rikkumises (1) KOHALIK VAADE. Orbáni valitsus haarab kontrolli viljatusravikliinikute üle (2) Mark Voyger: lääs sörgib Arktikas Venemaal sabas (1) Arvamus Jaan Rapp: Trump pole rumal Kristi Raik: sisepoliitika varjutab Eesti diplomaatia edu (9) Indrek Sirk: pudeli juures ja rooli taga oleme võrdsed (12) Juhtkiri: liiga pikk protsess (2) Kultuur Teekond Fred Jüssiga: kuidas saada heaks inimeseks? (1) Uue Melchiori arvustus: Indrek Hargla ja Tallinna rotid Telesari kuninganna Elizabeth II: God Save the Queen* Sport Mootorispordimaailm leinab: lõputud liivaväljad nõudsid järjekordse inimelu Nüriks jäänud Kalev/Cramo kaotas Ventspilsile Tartu Esimese Annemõisa jalgpallihalli ehitus läheb lahti hiljemalt augustis (1) Siiri Laidla: kes sa oled, linnakirjanik? Vahur Kalmre: kasulik seebiooper Staadioni tänava haruldane haigemaja läheb kaubaks Keskerakondlased pressisid nõunikult lahkumisavalduse välja (16) Võrkpallurid püsivad kõrgetel kohtadel Ivar Dembovski: Eesti võiks olla maailmas puitarhitektuuri eestkõneleja Meelelahutus Koomiks Sudoku

Henrik Kutberg: idufirmade lumepall lükati veerema 20 aastat tagasi

2 min lugemist
Henrik Kutberg. FOTO: Erakogu

Eesti idufirmad on end info- ja kommunikatsioonitehnoloogias (IKT) innovaatiliste lahenduste loojana tõestanud juba ligi 20 aastat. Lumepalli veerema lükkamisel võlgneme tänu varajastele innovaatoritele ja edulugude loojatele.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Näiteks on Skype panustanud tugeva IKT-riigi maine kujundamisse ning toonud esimesed rahastused meie start-up-ökosüsteemi. Skype’i asutajad ja töötajad loovad nüüd Eestis juba teisel ja kolmandal ringil uusi idufirmasid ning mitmed on oma kogemuse tulemusel hakanud mentoriteks ja ka investoriteks. Praegu näeme sama kordumas järgmiste edulugude, näiteks Transferwise’i ja Bolti puhul, kellega seotud inimesed on samuti agarad algajatele ja kogukonnale oma teadmisi jagama ning ka investeerima.

Eesti start-up-võrgustiku edu taga on olnud oma roll kapitalituru arendamisel. Riigikogu loodud Eesti Arengufond alustas koos erainvestoritega investeerimist otse Eesti start-up’idesse juba 2008. aastal, eesmärgiga arendada Eesti kapitaliturgu ja idufirmasid. Hoogne areng Eesti riskikapitali investeeringute turul jõudis üsna kiiresti faasi, kus erasektor suutis juba tegutseda riigi aktiivse toeta. Järgnes strateegiline otsus 2017. aastal pakkuda idufirmade sektorile kapitali otseinvesteeringute asemel eraturu kaudu. Kredex/SmartCapi abil alustas riik investeerimist kohalikesse riskikapitalifondidesse, mille tulemusel on meil nüüdseks seitse kogemustega riskikapitali fondijuhti, kes kõik toetavad kohalikke idufirmasid rahastuse, teadmiste ja võtmevõrgustike leidmisel. Ühtekokku jõuab riigi toel piirkonna ettevõteteni umbes 560 miljonit eurot era- ja riskikapitaliinvesteeringuid. Samuti jätkab riik KredExi kaudu investorina mitmesugustes fondides.

14.01.2020 16.01.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto