Sisukord
Arvamus
Postimees
20.02.2020
Osula tarkvarafirma vallutab Aafrika ja Ameerika (3) Eesti Noor hooldekoduelanik: meditsiin hoiab elus neid, kes kunagi elama ei hakka (14) Riigikogu uurib vesinikuenergeetikat (7) Seksuaalsuhe õpilasega viis õpetaja kohtu alla (10) Mälestades Eesti tanki nimega Külli Majandus Yandex.Taxi kavatseb jätkata tegevusloata Rimi muutis kilekotid tasuliseks kriitika ja konkurentide kiuste (4) Välismaa Bloomberg ostis koha USA presidendivalimistel (1) Vene aktivist pani seksiskandaaliga Macroni partei kõikuma Vene humanitaarteadused on rahastamisreeglite tõttu tupikseisus Arvamus Marek Strandberg: miljonilinn Tallinn (14) Andres Herkel: aga Venemaa valmistub sõjaks (25) Vilja Kiisler: ajuvabadus ei tähenda sõnavabadust (17) Juhtkiri: elukvaliteet ja surm (3) Aivar Pau: jagamismajanduse ämber (13) Meie Eesti Kadri Tammepuu: lahendusi perearstide nappusele (1) Asendusarstid päästavad päeva Kultuur Eesti kunst saab erakordse võimaluse (1) Eesti kaasaegsele kunstile on omane väga tugev eksperimentaalsus (1) Kui kirest kasvab katastroof Ühe soovi täitumine Sport Euroopa võrkpallijuhiks pürgiv Pevkur: mõnes suurriigis pole vollet sisuliselt olemas PM Skopjes ⟩ Korvpallifännid mäletavad hirmsat sauna, kuid usuvad nüüd võitu Tarbija Rimi muutis kilekotid tasuliseks kriitika ja konkurentide kiuste (4) Reis Somaalimaa – riik, mida pole olemas Maa Elu Nädala mõte: lapsed metsa (3) Arst maainimeste tervisest: ülekoormuse hind on tervise kadu või siitilmast enneaegne lahkumine Kaitsealuste maade riigile ostmise järjekord lüheneb jõudsalt Teadlane, kes kinkis meile magusama sõstra Palgitöö käsiraamat aitab kooliraha kokku hoida Halba ventilatsiooni saab parandada Mis toimub meie ilmaga? (1) Tatrapliinid lõhetartariga kodumaa sünnipäevaks Salatikasvataja püüab öösel rohkem pilku kui päeval (1) Olukord Peipsil: kõik teevad hirmsasti tööd, aga raha ei teeni keegi (1) Tartu Teatripublikut kimbutab parkimiskitsikus (2) Kuldsete tammelehtedega medali pälvinud päästja riputab vooliku varna Marja tänava kõnniteedel laiutavad autod Tartu ettevõtlusosakonna juhataja läheb pensionile Keskkonna­hoidlikkust järgides võib sattuda rohepesu ohvriks Triin Lellep salvestas Eestile mõeldes loitsulise video Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: liiga pikk protsess

2 min lugemist
Päeva karikatuur. FOTO: Urmas Nemvalts

Küllap mäletate, kuidas Edgar Savisaar sidus Keskerakonna Eesti õigussüsteemist lahti. «See on tsiviliseeritud umbusaldusavaldus prokuratuurile, kapole ja kohtuvõimule. Me ei usalda neid, sest oleme näinud neid tegutsemas,» lausus toonane Keskerakonna esimees ja Tallinna linnapea – olgugi et kriminaaluurimise huvides ametist kõrvaldatud – 2015. aasta novembris partei kongressil.

Savisaare protsess on pakkunud teisigi meeldejäävaid tsitaate. Näiteks nimitegelase hüüatust: «Ma olen puhas nagu prillikivi!» Muu hulgas on sündinud isegi camp’ilik lühiseriaal.

Ent nüüdseks ligi kuus aastat väldanud kohtuvaidluse tulemusena võib näha ka olulisi muutusi, alustades sellest, et Savisaar pole juba ammu ei Keskerakonna ega Tallinna eesotsas. Loomulikult ei saa siinkohal ära unustada tema tervise järsku halvenemist, kuid oleks ignorantne väita, et korruptsiooniskandaal ei mänginud Jüri Ratase tõusus ning Keskerakonna sisuliselt üleöö koalitsioonikõlblikuks saamises rolli. Sealt alguse saanud sündmuste jada kujundab Eesti poliitikat aga praegugi.

Ilmselt ei eksi ka prokuratuur, kui ütleb, et jutuks oleva menetlusega on lõpptulemusest sõltumata astutud samm korruptsioonivaba (linna)valitsemise poole. Kui mitte muu, siis uurimise ja kohtuistungite tähe all mööda minevad aastad võiksid potentsiaalseid altkäemaksuandjaid ja korruptante pelutada küll.

Samas koorub siit üks põhjus, miks ei saa Edgar Savisaare saagat tervikuna kindlasti mitte õigusriigi säravaks võiduks pidada. Jah, see on olnud väga mahukas ja keeruline juhtum, kuid kuus aastat on sellegipoolest liiga pikk aeg, et jõuda protsessi kolmest etapist (kohtuastmest) esimesse. Asi pole üksnes selles, et ühel päeval saab mööda nõndanimetatud mõistlik menetlustähtaeg. Ülisuure avaliku huviga kaasuste puhul on võimalikult kiiresti lõpptulemuseni jõudmine igas mõttes kasulik.

Tegelikult ei tea me tänagi, miks kõik protsessi järelejäänud süüdistatavad peale Kalev Kallo õigeks mõisteti. Motiveeritud kohtuotsust tuleb ilmselt veel nädalaid oodata ning alles sellega tutvudes saab avalikkus võimaluse hinnata asjaolusid ja tõendeid, millest seni oli tervikpilt vaid kohtul. Üks oluline küsimus ongi, kuidas sai altkäemaksu võtmisele ja andmisele kaasaaitamises ja selle vahendamises süüdi mõista Kallo, aga sama altkäemaksu teisi osalisi mitte.

Mõne asjatundja hinnangul määras too hetk paljuski ära ka Harju maakohtu eilse otsuse see, et kuigi mitu kuritegu on leidnud tõendamist, pääses Edgar Savisaar ise kohtumenetlusest tervise seisundi tõttu. Üks neist, kes on avaldanud Savisaare kõrvalejäämise pärast kahetsust, on uus riigi peaprokurör Andres Parmas. Otsus, kas keegi on kohtu all olemiseks piisavalt terve või mitte, pole muidugi prokuröri teha, kuid kohti, kus prokuratuuri tööd saab parandada, paistab Savisaare juhtumi põhjal jaguvat. Tulevik näitab, kuidas ta sellega hakkama saab.

Seotud lood
19.02.2020 20.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto