Sisukord
Välismaa
Tänane leht
16.01.2020
Eesti Kallis uuring ei saa kõrgepalgaliste palgalõhest sotti (10) Keskerakonna Tartu-kriis võib partei võimult viia (10) Mobiilsed kiiruskaamerad tegid mullu üle 22 000 trahvi Välistööjõu palkamise karmistamine paneb vastutuse ettevõtjate õlgadele (24) Majandus Kohus tunneb kuumas äritülis kuriteo hõngu (1) Konkurents kiskus kulleriäris pinged üles (1) Välismaa Putin loob võimaluse Nazarbajevi triki kordamiseks (15) New York Times: Ukraina lennukit tabas kaks Iraani raketti (3) Pommiplahvatus lõhkas paradiisisaare kuvandi ISIS võttis Al-Qaedalt ohtlikema rühmituse tiitli (1) Soome suursaadik Timo Kantola: oleme mõlemad väikesed riigid Arvamus Juhtkiri: mis nõu annab nõunik? (5) Karl-Eduard Salumäe: argine võimalus olla kangelane (1) Jaanus Piirsalu: valeandmed mõjutavad Abhaasia eestlasi (4) Ahto Lobjakas: suur raha ja paradoksid Carina Paju: üks samm edasi, kaks sammu tagasi Aaro Toomela: teadus ei ole juurvili (7) Meie Eesti Organidoonorlus: kümnes kõhunääre tuli Rootsist Heli Pilt: uue südamega tulid kaasa uued õed-vennad Kadri Tammepuu: doonorid otsustavad Kultuur Kui kuulaja ei tule Pia Frausi juurde, siis Pia Fraus tuleb kuulaja juurde Südames elav aeg ja hallid härrad Sport Eesti teenis noorteolümpialt kaks kulda ja pronksi Talvise laulupeo suur juubel – eesmärk, mille nimel elada (1) Maa Elu Kas Eesti 80aastane külmarekord jääbki püsima? (2) Üle poole Eestist pildistati ortofotodele Organic Estonia juht Krista Kulderknup: tegutseda on vaja nüüd ja kohe (1) Talvine Prangli pakatab meretagusest rahust (1) „Are Stockmannis” käiakse teise ringi kaupa ostmas kogu Eestist Põllumehi ootavad muudatused Mida uut toob 2020. aasta PRIA klientidele Mao- ja soolehädasid saab ravimtaimedega leevendada Ilmajutt: ebatavaline soojus jätkub Kuidas ananassist endale toataim kasvatada Muhu lihatööstus pakub kohalikku lambaliha Tartu Tartu koalitsioon vaagub hinge (1) Ain Kaare: tõde ravikodust – vastuseta küsimused (skeptiku vaade naabertänavalt) (1) Henn Põlluaas: riigikogul pole kavas saadikutele nõunikke palgata (5) Kirjandusmuuseumi puudujääk küünib poole miljoni euroni (1) Aasta must kroonika: varasemast rohkem peksmisi ning kõige rohkem tules ja vees hukkunuid Linn kasvatas kirjanikust linnakirjaniku Lagunevad kolossid meenutavad nõukogude aja hiilgust ja viletsust Meelelahutus Koomiks Sudoku

Soome suursaadik Timo Kantola: oleme mõlemad väikesed riigid

4 min lugemist
  • Eesti ja Soome suhted on hoolimata mõnest eriarvamusest head.
  • Suursaadiku hinnangul on kadumas suure venna suhtumine.
  • Kliimaküsimustes mõtleb Eesti üsna samamoodi kui põhjanaaber.
Soome suursaadiku Timo Kantola hinnangul on kahe riigi vahelised suhted head ega ole mõjutatud päevapoliitikast. FOTO: Sander Ilvest

Soome suursaadikuks sai eelmisel aastal Timo Kantola, kel on seljataga pikk karjäär diplomaadina. Ta võttis ametiposti oma eelkäijalt üle ajal, kui kahe riigi vahel ei ole suuri tüliküsimusi. Kuigi välispoliitikas leidub teatud erinevusi, ollakse Euroopa tasandil ühtsed.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kui Eesti taastas iseseisvuse, suhtuti Soomes meisse kui väike­venda. Kas vahed on praeguseks tasandunud või on säilinud suhtumine stiilis «suur vend ja väike vend»?

Minu hinnangul on vahed tasandunud ja need jätkavad tasandumist. Sellised arusaamad suure venna rollist sündisid 1990. aastatel, kuna Soomel oli abistaja roll. Kuid peab aru saama, et see aeg on möödas ja me oleme olukorras, kus on kaks võrdset riiki.

Võin kõrvale tuua Soome ja Rootsi suhte, ollakse lähedased, kuid seal pole mingit suure ja väiksema suhet. Selliseid võrdlusi tuleks vältida ja lähtuda sellest, et iga riik toimib võrdsena koos teiste riikidega. Suures plaanis on nii Eesti kui ka Soome maailmas väikesed riigid.

Milline on Eesti ja Soome suhtumine idanaabrisse – kas selles leidub erinevusi?

Kindlasti leidub neid ajaloolistel põhjustel. Me jälgime, kuidas Eesti suhtleb Venemaaga ja kuidas areneb edasi näiteks piiriküsimus, mis on olnud aastaid laual. Teame, et president Putinile on esitatud küllakutse Tartusse.

Võib näha ajaloolisi erinevusi. Soomel ei ole aga Nõukogude aja taaka ja see seletab seda, et oleme harjunud hoidma suhtlust pigem poliitilisel tasandil.

15.01.2020 17.01.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto