Sisukord
Maa Elu
Postimees
16.01.2020
Eesti Kallis uuring ei saa kõrgepalgaliste palgalõhest sotti (10) Keskerakonna Tartu-kriis võib partei võimult viia (10) Mobiilsed kiiruskaamerad tegid mullu üle 22 000 trahvi Välistööjõu palkamise karmistamine paneb vastutuse ettevõtjate õlgadele (24) Majandus Kohus tunneb kuumas äritülis kuriteo hõngu (1) Konkurents kiskus kulleriäris pinged üles (1) Välismaa Putin loob võimaluse Nazarbajevi triki kordamiseks (15) New York Times: Ukraina lennukit tabas kaks Iraani raketti (3) Pommiplahvatus lõhkas paradiisisaare kuvandi ISIS võttis Al-Qaedalt ohtlikema rühmituse tiitli (1) Soome suursaadik Timo Kantola: oleme mõlemad väikesed riigid Arvamus Juhtkiri: mis nõu annab nõunik? (5) Karl-Eduard Salumäe: argine võimalus olla kangelane (1) Jaanus Piirsalu: valeandmed mõjutavad Abhaasia eestlasi (4) Ahto Lobjakas: suur raha ja paradoksid Carina Paju: üks samm edasi, kaks sammu tagasi Aaro Toomela: teadus ei ole juurvili (7) Meie Eesti Organidoonorlus: kümnes kõhunääre tuli Rootsist Heli Pilt: uue südamega tulid kaasa uued õed-vennad Kadri Tammepuu: doonorid otsustavad Kultuur Kui kuulaja ei tule Pia Frausi juurde, siis Pia Fraus tuleb kuulaja juurde Südames elav aeg ja hallid härrad Sport Eesti teenis noorteolümpialt kaks kulda ja pronksi Talvise laulupeo suur juubel – eesmärk, mille nimel elada (1) Maa Elu Kas Eesti 80aastane külmarekord jääbki püsima? (2) Üle poole Eestist pildistati ortofotodele Organic Estonia juht Krista Kulderknup: tegutseda on vaja nüüd ja kohe (1) Talvine Prangli pakatab meretagusest rahust (1) „Are Stockmannis” käiakse teise ringi kaupa ostmas kogu Eestist Põllumehi ootavad muudatused Mida uut toob 2020. aasta PRIA klientidele Mao- ja soolehädasid saab ravimtaimedega leevendada Ilmajutt: ebatavaline soojus jätkub Kuidas ananassist endale toataim kasvatada Muhu lihatööstus pakub kohalikku lambaliha Tartu Tartu koalitsioon vaagub hinge (1) Ain Kaare: tõde ravikodust – vastuseta küsimused (skeptiku vaade naabertänavalt) (1) Henn Põlluaas: riigikogul pole kavas saadikutele nõunikke palgata (5) Kirjandusmuuseumi puudujääk küünib poole miljoni euroni (1) Aasta must kroonika: varasemast rohkem peksmisi ning kõige rohkem tules ja vees hukkunuid Linn kasvatas kirjanikust linnakirjaniku Lagunevad kolossid meenutavad nõukogude aja hiilgust ja viletsust Meelelahutus Koomiks Sudoku
Postimees digipakett
Postimees digipaketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli digipakett

Karud ei lase end soojast ­talvest häirida

3 min lugemist
Elistvere loomapargi karu ehitab küll omale pesa, kuid käib sellel vaid pikutamas. Pikka talve­uinakut sealne mesikäpp ei tee. FOTO: Margus Ansu/Tartu Postimees

Tuleb välja, et karu magamine ei sõltu talvisest ilmast ega lumevaiba paksusest, vaid vajadusest käituda looduses õigesti. Muidu on ta kadunud hing. Nii on see ka talveund magava mägra ja kährikuga.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale

Küsimusele, kas tänavusel tavatult soojal talvel karu ikka magab, vastas Järvamaa jahindusklubi jahimees Igor Homin, et igal juhul magab. Karu magamine ei sõltu talvisest ilmast ega lumevaibast. „Karul on looduslik kell sedavõrd paigas, et praegusel ajal püsib ta kindlalt pesas,” teadis üle 30 aasta jahindusega sina peal olev mees. Albu kui suurte ja paksude metsamassiividega tuntud piirkonna jahimehena on Homin rohkem kursis just suurulukite hingeeluga. „Kas karu pesas just tingimata magab, seda vast mitte, aga ringi ei liigu ta kindlasti,” lisas ta.

Emakarul sünnivad jaanuaris pojad. Kui teda praegu häirida ja pesast üles ajada, lahkub ema­karu pesast ja tagasi ei tule, kõneles Homin, sest emakaru ei teagi, et tal on pojad, ta ei toida neid veel, nad toituvad ise emakarust. Sestap emakaru neid veel ei kaitse ja lähebki häirimise korral lihtsalt oma teed. Kui karupojad on kuu või kaks vanemad, siis emakaru juba kaitseb neid.

Looduses on asi karm

Nii nagu on paigas karude bioloogiline kell, on see paigas teistel talveuinakut pidavatel loomadel, nagu mägrad ja kährikud. Sel lihtsal põhjusel, et talvel pole neil toitu.

15.01.2020 17.01.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto