Sisukord
Maa Elu
Postimees
16.01.2020
Eesti Kallis uuring ei saa kõrgepalgaliste palgalõhest sotti (10) Keskerakonna Tartu-kriis võib partei võimult viia (10) Mobiilsed kiiruskaamerad tegid mullu üle 22 000 trahvi Välistööjõu palkamise karmistamine paneb vastutuse ettevõtjate õlgadele (24) Majandus Kohus tunneb kuumas äritülis kuriteo hõngu (1) Konkurents kiskus kulleriäris pinged üles (1) Välismaa Putin loob võimaluse Nazarbajevi triki kordamiseks (15) New York Times: Ukraina lennukit tabas kaks Iraani raketti (3) Pommiplahvatus lõhkas paradiisisaare kuvandi ISIS võttis Al-Qaedalt ohtlikema rühmituse tiitli (1) Soome suursaadik Timo Kantola: oleme mõlemad väikesed riigid Arvamus Juhtkiri: mis nõu annab nõunik? (5) Karl-Eduard Salumäe: argine võimalus olla kangelane (1) Jaanus Piirsalu: valeandmed mõjutavad Abhaasia eestlasi (4) Ahto Lobjakas: suur raha ja paradoksid Carina Paju: üks samm edasi, kaks sammu tagasi Aaro Toomela: teadus ei ole juurvili (7) Meie Eesti Organidoonorlus: kümnes kõhunääre tuli Rootsist Heli Pilt: uue südamega tulid kaasa uued õed-vennad Kadri Tammepuu: doonorid otsustavad Kultuur Kui kuulaja ei tule Pia Frausi juurde, siis Pia Fraus tuleb kuulaja juurde Südames elav aeg ja hallid härrad Sport Eesti teenis noorteolümpialt kaks kulda ja pronksi Talvise laulupeo suur juubel – eesmärk, mille nimel elada (1) Maa Elu Kas Eesti 80aastane külmarekord jääbki püsima? (2) Üle poole Eestist pildistati ortofotodele Organic Estonia juht Krista Kulderknup: tegutseda on vaja nüüd ja kohe (1) Talvine Prangli pakatab meretagusest rahust (1) „Are Stockmannis” käiakse teise ringi kaupa ostmas kogu Eestist Põllumehi ootavad muudatused Mida uut toob 2020. aasta PRIA klientidele Mao- ja soolehädasid saab ravimtaimedega leevendada Ilmajutt: ebatavaline soojus jätkub Kuidas ananassist endale toataim kasvatada Muhu lihatööstus pakub kohalikku lambaliha Tartu Tartu koalitsioon vaagub hinge (1) Ain Kaare: tõde ravikodust – vastuseta küsimused (skeptiku vaade naabertänavalt) (1) Henn Põlluaas: riigikogul pole kavas saadikutele nõunikke palgata (5) Kirjandusmuuseumi puudujääk küünib poole miljoni euroni (1) Aasta must kroonika: varasemast rohkem peksmisi ning kõige rohkem tules ja vees hukkunuid Linn kasvatas kirjanikust linnakirjaniku Lagunevad kolossid meenutavad nõukogude aja hiilgust ja viletsust Meelelahutus Koomiks Sudoku

Muhu lihatööstus pakub kohalikku lambaliha

3 min lugemist
Muhu Liha tootevalik. FOTO: Tiit Efert

Muhu lihatööstus on võtnud eesmärgiks propageerida lambaliha söömist ja tegutseb selle nimel, et kodumaine toodang oleks soovijatele kättesaadav.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Eestlased on ühtpidi nagu lambarahvas ja teistpidi nagu ei ole ka. Villakandjaid on siinmail kasvatatud juba iidamast-aadamast, ehkki mitte kuigi arvukalt. Ühes majapidamises on olnud tavaliselt paar-kolm lammast ja neid kasvatati peamiselt villa pärast. Tänapäeval võib aga maanteede ääres näha mitmesajapealisi või suuremaidki lambakarju – nii kaugele, kui silm seletab, on rohumaad täis tipitud valgeid liikuvaid villatäpikesi.

Paraku ei ole lambaliha meil eriti populaarne ja Eesti karjamaadel rohtu näkitsenud lambad jõuavad valdavalt ikka teiste riikide ja rahvuste toidulauale. Kui restoranid tahavadki pakkuda lambaliha, ostavad nad seda samuti kaugelt.

Õnneks on olukord viimastel aastatel hakanud paranema ja leidub ka restorane, kus saab kohapeal kasvanud lammaste lihast valmistatud roogasid. Siis on menüüs kindlasti märge, et tegu on kodumaise toorainega.

Muhulased haarasid initsiatiivi

Sellest suundumusest kinni võttes otsustasidki Muhu karjakasvatajad ja jahimehed 2017. aastal kokku tulla ja luua Muhu Liha tulundusühistu, et Muhusse rajada võimalus oma loomade liha kohapeal väärindada ja pakkuda.

Tulundusühistu üks asutaja ja eestvedaja Kadri Kask ütles, et kui Muhumaal on ligi 2000 püsielanikku, siis suvel kasvab elanike arv mitu korda. Lisaks liigub läbi masside viisi turiste, kes tunnevad huvi kohaliku toodangu vastu. Sellelt pinnalt tekkiski idee väärindada kohapeal kasvatatud lambaid, veiseid ja kütitud ulukeid. Muhu Liha tulundusühistu koondab Muhu saare lamba- ja veisekasvatajaid ning jahimehi.

15.01.2020 17.01.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto