L, 9.12.2023

Carina Paju: üks samm edasi, kaks sammu tagasi

Copy
Carina Paju.
Carina Paju. Foto: Tairo Lutter

Näivast korruptsioonist ja riigiettevõtete nõukogude nimetamiskomiteedest kirjutab Korruptsioonivaba Eesti tegevjuht Carina Paju.

Kirjutasin eelmise aasta maikuu Ärilehes sellest, kuidas uue valitsuse proovikiviks saab riigiettevõtete nõukogude apoliitilisuse tagamine niimoodi, nagu seda 2017. aasta riigivara­seaduse muudatusega ette nähti. Eksisin, kuid mõneti ka mitte – tõeliseks tuleprooviks osutus hoopis nimetamiskomitee liikmete valimine. Komitee koosseis viitab, et eeldused riigiettevõtete nõukogude liikmesuse poliitiliseks mõjutamiseks on loodud.

2017. aastal kutsuti nimetamiskomitee ellu eesmärgiga riigiette­võtete nõukogud depolitiseerida ning muuta need professionaalseks. Komiteel tuli järgemööda läbi vaadata nii nõukogude suurus kui ka tasustamine, mis varasema erakondliku kuuluvuse põhise nõukogudesse nimetamise süsteemiga hästi kokku ei läinud. Nüüd oleme olukorras, kus kaks kuuest uue komitee liikmest kuuluvad samasse parteisse kui nad ametikohale soovitanud minister.

Olen hiljuti paljudega vestelnud sellisest nähtusest nagu näiline korruptsioon. Peamiselt tekib see siis, kui avalikkusele jääb mulje, nagu võiksid loo keskmes oleva inimese erahuvid mõjutada ametikohustuste täitmist.

Tegelikust korruptsioonist erineb näiv korruptsioon selle poolest, et pole vahet, kas huvide konflikt realiseerub, sest kahju on juba tehtud.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles