Sisukord
Arvamus
Postimees
17.02.2020
Toetuste arestimine külvas abivajajates segadust (9) Eesti Apteegireformi ilmselt enam ei väära (3) Soome meri andis välja pool aastat kadunud pärnaka (1) Valvekaamera õppesõiduautosse? Pigem mitte (2) Aevastamishooaeg varsti käes Majandus Galeriid ⟩ Eripärased hotellid raputavad Tallinna (1) Jahenev tööturg vähendab nõudlust töökäte järele 2500 ühendust taotlevad tuludeklareerijate annetusi (1) Välismaa Karmid piirangud näivad pidurdavat viiruse levikut Hiinas Kaljulaid: Euroopa peaks suutma rohkem ise hakkama saada (2) Tosin sõjandustrendi: mida ütleb maailma kohta raport «World Military Balance 2020»? (1) Põhilise julgeolekumurena jäid Müncheni konverentsil kõlama Hiina ja Liibüa Arvamus Juhtkiri: läänetuse lainetus (11) Toomas Toomsalu: sääsereis ja surmakutsar (1) Mart Raudsaar: sõnavabadus ei tähenda ajuvabadust (37) Madis Somelar: minister peaks õpetajatega arvestama Kristjan Vassil: kliinikum vajab muutusi (1) Kultuur Svetlana Aleksijevitš: kirjutamisel juhindun vaistust Anu Raua kunstiteos kroonib Tartu rahu lepingut Elutoasõbralikuks tehtud õuduslugu Sport Taas maailmarekordit nihutanud Duplantis: kavatsen tulevikuski piire kompida Guardiola-ajastu lõpp Manchester Citys? PM ROOTSIS ⟩ Evans näitas, et MM-tiitel on tänavu väga lahtine Loginov jäi norralaste hammaste vahele Vana rekordi alistanud Nazarov: ma ei oodanud sellist aega Tartu Kümmekond entusiasti läbis pika Tartu maratoni raja joostes Laest kukkunud krohvilahmakas sundis spordisaali sulgema Linn tahab nõudeid äpitaksodele karmistada (1) Vehkleja Julia Beljajeva kella ei vaata Arvustus ⟩ Romantiline ja suviselt muretu «Talve» Meelelahutus Koomiks Sudoku

Erkki Bahovski: Moxit Tartus

2 min lugemist
Erkki Bahovski FOTO: TPM

Kui Ühendkuningriigis on nii Brexit (kuningriigi lahkumine Euroopa Liidust) kui ka Megxit (Meghan Markle’i ja prints Harry lahkumine Briti kuningakojast), siis Tartu linnas käib juba mitmendat kuud Moxit ehk nüüd juba endise keskerakondlase Monica Ranna lahkumine Tartu abilinnapea kohalt.

Esimesed kaks exit’it on saanud võibolla juba mingisuguse lahenduse, kui Briti peaminister Boris Johnson võitis veenvalt eelmise aasta 12. detsembril peetud valimised ja sillutas tee niiviisi Ühendkuningriigi lahkumisele 31. jaanuaril. Kuninganna Elizabeth II aga teatas, et tema ei tee takistusi Harry ja Meghani lahkumisele kuningakojast.

Ent Tartu kontekstis tasub meenutada, mis toimus varem. Eriti Brexitiga, kus mitu peaministrit tegid end narriks, samamoodi mängisid tola mitu parlamendiliiget. Ma ei tea, kel on käimasolevas konfliktis Tartus õigus, kas Monica Rannal või Jaan Tootsil, kuid väljastpoolt vaadates avaneb Brexitiga põhimõtteliselt sarnane pilt. Midagi, mida on juba otsustatud (Brexit või Monica Ranna lahkumine), jääb äkki seisma, kumbki pool teeb veidraid avaldusi ja stoppamise põhjused jäävad häguseks.

Briti parlament jonnis ega soovinud kuidagi heaks kiita Ühendkuningriigi-ELi lahkumislepingut, Monica Rand aga ei soovi loobuda Tartu abilinnapea kohast. Tõtt-öelda jääb siit Tallinnast vaadates ka ebaselgeks, miks Rand ülepea peaks oma kohast loobuma.

Praegu tundub, et poliitiline tahe paneb ühtlasi kaalule ka Tartu renomee.

Aga parteikontorid jahvatavad halastamatult ja nii on Rand nüüd Keskerakonnast välja visatud. Poliitiline tahe on selline. See on arusaadav, aga praegu tundub, et poliitiline tahe paneb ühtlasi kaalule ka Tartu renomee. Seni tundus, et Tartul läheb päris hästi. Eriti võrreldes pealinna ja selle lähiümbrusega. Tallinnas on Keskerakonna ainuvõim ja näiteks Viimsis teeb Reformierakond juba kaua eksperimente valla valitsemisega, tuues valla etteotsa inimesed mitte valla enda seest. Otepää vallavanem ja abivallavanem peeti aga korruptsioonis kahtlustatavatena kinni.

Poliitiline tahe muudab Tartu komejandi (või kuidas seda veel nimetada?) veelgi jaburamaks, kui vastab tõele, et Monica Ranna asemele võib tulla praegune Peipsiääre vallavanem Aleksandr Širokov, keda tabas erakonnast väljaviskamine kaks aastat tagasi. Uued ajad, uued kombed.

Poliitika ei pea olema alati loogiline, on arusaadav, et see on täis emotsioone ja väiksemates kohtades hakkavad tavalisest suuremat rolli mängima ka isikutevahelised suhted, kuid kuskilt jookseb piir, mil poliitiline tahe muutub naeruväärsuseks ja näitab halvas valguses ka neid, kes pole üldse milleski süüdi. Tartu on seda piiri kindlasti ületamas ja sealsete poliit­uudiste jälgimine on muutunud juba tüütuks ja naljakaks. Äkki ikkagi nii ei peaks olema.

Seotud lood
15.02.2020 17.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto