Sisukord
Tartu Postimees
Postimees
22.02.2020
Eesti Viljandi valmistub võõrustama presidendi pidu (6) Süda läheb soojaks ja hingele pai – pannakse tähele Mida teha vabariigi aastapäeval? (2) Majandus Põhjamaade pankade veri hakkas viimaks hüübima Välismaa «Ihne nelik» keeldus kriipsugi taandumast (33) KOHALIK VAADE ⟩ Kolmejalgsed vallandasid Leedus liiklusraevu (15) Liibüas evakueeriti sõja jalust mitu tuhat kaamelit Arvamus Juhtkiri: viinarindel muutustega (5) Evelyn Kaldoja: valgustav lobiabsurd (1) Õlitööstuse eestkõneleja (6) Sipsik elab veel! (1) Läti ema eksirännakud (3) Esitus, mis tõi pisara silma Kertu Birgit Anton: kliimapööret ei tehta meie eest ära (22) Kultuur ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Sport Eesti mehed vollemaailma absoluutses tipus Taavi Libe: kuidas tuua inimesed video­mängude abil spordi juurde? EAL nõuab Rally Estonia korraldamise eest meeletut summat (1) Kriisk: presidendiamet oleks minu olümpia Soomlase ajastu start jahmatas isegi suuri optimiste Kliima Uus normaalsus: jäävabal talvel sööb torm Eesti randa nagu labidaga Merendus Hiina viirus muserdab maailma laevandust AK Tehnoloogiagigantide uue põlvkonna juhid Liiga hilja ja poolikult tehtud otsus Ukraina ekspert: «Ilma Venemaa otsese sekkumiseta oleks see sõda varsti läbi» (75) Hasso Krull: maa, rahvas ja riik (21) VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Dokumentaalne poeet Kristina Norman ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Kus poliitik ees, seal bandiidid taga Nädala plaat. Nagu seest külm juustuburger Nädala plaat. Ruttab aeglaselt keset üksildasi masse Kutse presidendi vastuvõtule Juurikas. Eesti tänab (5) Arter Depressiooni põrgust pääsenud Liis Velsker: emotsioonide kõikumine oli nii metsik, et ma enam ei jaksanud nendega tegeleda (4) Käputäis Eesti «kurjategijaid» Siberi kolkas... Viirusest ohtlikum (38) Kaitsja, kes võib mõnikord osutuda tapjaks VIDEO. Mägine Itaalia: hirmud, viirastused ja maagia Ei karjet, ei kõmakat, matkaja lihtsalt kadus teelt Ekstreem-Sipsiku seiklused Umbe hää süük!* Arter otsis võrumaist pidupäevamaitset Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Superstaar Anne Veski: «Paabulinnuks ei pea saama!» (1) Kodune helisüsteem 10 000 euro eest. Eestis loodud Audese tippkõlarid valmivad kuulmise järgi (22) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Vald õpib koos linnadega kaasavat valitsemist

1 min lugemist
Teisipäeval tutvustas Tartu vallamajas siinsetele asjaosalistele projekti üksikasju Christophe Gouache, kes ise on pärit Prantsusmaalt Ageni linnast. FOTO: Margus Ansu

Tartu vald on üks kaheksast Euroopa omavalitsusest, mis osaleb linnaarengut toetava programmi URBACT projektis «Active Citizens», kus jagatakse ideid, kuidas suurendada elanike aktiivsust omavalitsuste töös.

Sellega seoses käis teisipäeval Tartus projekti juhtiv­ekspert Christophe Gouache ja juhtivpartnerlinna esindaja Nicolas Castet.

Kolmeaastase projekti jooksul jagatakse omavahel kogemusi elanike kaasamisest ning proovitakse leida uusi viise, kuidas panna rohkem inimesi kohalikus elus kaasa rääkima. Eeldatakse ka, et omavalitsustes tekivad kohapeal rühmad, mis uusi ideid läbi töötavad.

Elanike kaasatuse kohta praegusel ajal arvas Tartu abivallavanem Tarmo Raudsepp, et olukord ei ole halb, ning viise oma arvamust väljendada jagub. Samas nentis Raudsepp, et asjad võiksid alati olla paremad.

Elanike kaasatus sõltub abivallavanema hinnangul ennekõike kogukonnast, teemade tähtsusest ja päevakohasusest. Seda kinnitab tema sõnul tõsiasi, et mõnikord on koosolekul ruum rahvast täis, vahel aga on kohal vaid üksikud huvitatud. «Traditsioonilised viisid sageli ei tööta ja vaja on midagi uut, mis samas ei nõua inimestelt liiga palju aega,» märkis Raudsepp.

Projektis osalevad lisaks Tartu vallale veel Agen ja Saint-Quentin Prantsusmaalt, Cento Itaaliast, Santa Maria de Feira Portugalist, Hradec Kralové Tšehhist, Dinslaken Saksamaalt ja Bistrita Rumeeniast. Need kõik omavalitsused on linnad.

Christophe Gouache tõdes eri omavalitsuste olukorda üldiselt hinnates, et elanike kaasamise teema on mitmel pool ikka veel üsna uus asi ning paljudel linna- ja vallavalitsustel ei jagu selle edendamiseks teadmisi ega raha. Vahel napib ka tahtmist kodanikke valitsemisse kaasata.

Viimase aja tendentsides on Gouache meelest siiski demokraatia ja osalusvalitsemine üha nähtavamalt esile kerkinud. Eesti tugevaks küljeks nimetas ta e-vahendite aktiivset kasutamist.

Uudise autor on Tartu ülikooli ajakirjanduse ja kommunikatsiooni tudeng, kes läbib Tartu Postimehe toimetuses praktikat.

Seotud lood
21.02.2020 24.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto