Sisukord
Tartu Postimees
Postimees
17.01.2020
Eesti Jaaganti poliitikaradar. Pean saama oma tahtmise, muidu suren! (3) Koalitsioon ruttas ise pensionireformi muutma (6) Alaveri saatus jääb sakslaste otsustada (16) Tuntud tohter arvati perearstide seltsist välja Võrtsjärve lähedalt leiti sööstpommitaja piloodi säilmed (1) Majandus Riigikogu võttis 5G-konkursi luubi alla Naabrid veavad Eestis ebaseaduslikult kaupa laiali (20) Boeingu õnnetu aasta Välismaa Hiina koroonaviirus jõudis üle mere Jaapanisse Indias võeti mõõtu härjataltsutamises Ühendriikidele läheneb taas migrandikaravan Maksupitsitajast saab president Putini lubaduste usin elluviija (4) Putini viimatine üllatus Horvaatia plaanib Emmanuel Macroni ümber veenda Arvamus Juhtkiri: stabiilne korruptsioon jätkub (3) Andres Herkel: Monica Ranna halb pretsedent (11) Andrus Karnau: kui riigi­firmast saab tänupreemia (3) Vastukaja VÄITLUS ⟩ Kas Team Estonia tagab eesti spordile pikaajalise arengu? (2) Aimar Altosaar: koolijuhid – nipsti on, nipsti ei ole Meie Eesti Aleksei Lotman: transpordi-keskkonna umbes sõlmed (4) Leelo Tungal: vastutajad maksavad ka surnud raudset ruuna (6) Yoko Alender: Rail Baltic viib Eesti idast läände (36) Jako Kull: vaimufookus ja vaimukari (2) Kultuur Alandamine laval, kellele ja milleks? (3) Fred Jüssi ja Indra võrk (2) Sport Ermits: õlekõrsi jääb üha vähemaks Eesti medalisaju saladus: head kaaslased «Nii Anetil kui ka Kaial on head võimalused saada kolmandasse ringi.» (1) Tartu Maratoni juubeliaastal käivitub lumekahur Kultuuripärl veeres folklooriarmastaja sülle Erkki Bahovski: Moxit Tartus Nils Niitra: Tartu annab vana hullumaja erafirma buldooseri hoolde (10) Monica Rand pole erakonnast välja viskamise pärast nutnud (3) Vald õpib koos linnadega kaasavat valitsemist Meelelahutus Koomiks Sudoku

Vald õpib koos linnadega kaasavat valitsemist

1 min lugemist
Teisipäeval tutvustas Tartu vallamajas siinsetele asjaosalistele projekti üksikasju Christophe Gouache, kes ise on pärit Prantsusmaalt Ageni linnast. FOTO: Margus Ansu

Tartu vald on üks kaheksast Euroopa omavalitsusest, mis osaleb linnaarengut toetava programmi URBACT projektis «Active Citizens», kus jagatakse ideid, kuidas suurendada elanike aktiivsust omavalitsuste töös.

Sellega seoses käis teisipäeval Tartus projekti juhtiv­ekspert Christophe Gouache ja juhtivpartnerlinna esindaja Nicolas Castet.

Kolmeaastase projekti jooksul jagatakse omavahel kogemusi elanike kaasamisest ning proovitakse leida uusi viise, kuidas panna rohkem inimesi kohalikus elus kaasa rääkima. Eeldatakse ka, et omavalitsustes tekivad kohapeal rühmad, mis uusi ideid läbi töötavad.

Elanike kaasatuse kohta praegusel ajal arvas Tartu abivallavanem Tarmo Raudsepp, et olukord ei ole halb, ning viise oma arvamust väljendada jagub. Samas nentis Raudsepp, et asjad võiksid alati olla paremad.

Elanike kaasatus sõltub abivallavanema hinnangul ennekõike kogukonnast, teemade tähtsusest ja päevakohasusest. Seda kinnitab tema sõnul tõsiasi, et mõnikord on koosolekul ruum rahvast täis, vahel aga on kohal vaid üksikud huvitatud. «Traditsioonilised viisid sageli ei tööta ja vaja on midagi uut, mis samas ei nõua inimestelt liiga palju aega,» märkis Raudsepp.

Projektis osalevad lisaks Tartu vallale veel Agen ja Saint-Quentin Prantsusmaalt, Cento Itaaliast, Santa Maria de Feira Portugalist, Hradec Kralové Tšehhist, Dinslaken Saksamaalt ja Bistrita Rumeeniast. Need kõik omavalitsused on linnad.

Christophe Gouache tõdes eri omavalitsuste olukorda üldiselt hinnates, et elanike kaasamise teema on mitmel pool ikka veel üsna uus asi ning paljudel linna- ja vallavalitsustel ei jagu selle edendamiseks teadmisi ega raha. Vahel napib ka tahtmist kodanikke valitsemisse kaasata.

Viimase aja tendentsides on Gouache meelest siiski demokraatia ja osalusvalitsemine üha nähtavamalt esile kerkinud. Eesti tugevaks küljeks nimetas ta e-vahendite aktiivset kasutamist.

Uudise autor on Tartu ülikooli ajakirjanduse ja kommunikatsiooni tudeng, kes läbib Tartu Postimehe toimetuses praktikat.

Seotud lood
16.01.2020 18.01.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto