N, 2.02.2023

Alaveri saatus jääb sakslaste otsustada

Georgi Beltadze
, reporter
Alaveri saatus jääb sakslaste otsustada
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 16
Advokaat Aivar Pilvele (paremal) ja tema kaitstavale Mati Alaverile pole Pilve sõnul Saksamaal käiva uurimise kohta informatsiooni laekunud.  
Advokaat Aivar Pilvele (paremal) ja tema kaitstavale Mati Alaverile pole Pilve sõnul Saksamaal käiva uurimise kohta informatsiooni laekunud.  Foto: Tairo Lutter

Eestis sai ta tingimisi vangistuse. Austrias lõpetati tema suhtes uurimine. Endisel suusatreeneril Mati Alaveril (65) jääb veel üle oodata, mida plaanivad Saksa võimud temaga teha, kui nad üldse saavadki.

«Praegu veel uurime, kas tema (Alaveri – G. B.) suhtes saab üleüldse kriminaalasja algatada,» ütles Postimehele Saksamaa riigiprokuratuuri Müncheni I osakonna kõneisik Anne Leiding.

Kas see lause tähendab, et Saksamaa ametnike käsutuses ei ole piisavalt tõendeid Alaveri vastu või peab avalikkus veel lihtsalt ootama?

Leiding vastas, et ei üht ega teist.

Tema sõnul vajavad Baieri pealinnas tegutsevad riiklikud süüdistajad Alaveri vastu kriminaalasja algatamiseks kuriteokahtlustust, aga ka seda, et võimalik võimupiirkond eestlase suhtes kuuluks ikkagi Müncheni osakonnale, mis on pihtide vahele võtnud dopinguarst Mark Schmidti ja tema kuritegeliku võrgustiku.

Kõike seda praegu ei ole.

Kas Saksamaa ametnike käsutuses ei ole piisavalt tõendeid Alaveri vastu või peab avalikkus veel lihtsalt ootama? Ei üht ega teist.

Ent kohtueelse menetluse puhul on selline olukord tavaline. Siis koguvadki prokuratuur ja uurijad tõendeid, et selle pealt vaadata, kas ja kellele esitada kuriteokahtlustus. See tähendab, kas on piisav alus kedagi kuriteo toimepanemises kahtlustada ja seejärel anda ta süüdistatavana kohtu alla. Muidugi võib juhtuda ka see, et kuriteos kahtlustatavat ei anta süüdistatavana kohtu alla. 

Kokkuvõtlikult: kohtueelne menetlus ongi see aeg, kus võimud vaatavad, kas ja kui kaugele saab kogutud tõenditega edasi minna.

Pommuudise ootuses

Sealjuures ei ole Saksa prokuratuur isegi kujundanud seisukohta, kas Eestis lõpetatud Alaveri kriminaalasja kohtutoimiku avalikustamine mõjutaks Baierimaal käimas olevat menetlust doktor Schmidti dopinguvõrgustiku suhtes.

«Ma ei saa sellele hinnangut anda,» kommenteeris Leiding.

Teatavasti ei pea seda suureks probleemiks Austria riigiprokuratuuri Innsbrucki osakond, mis on kaasvastutav rahvusvahelise kriminaaluurimise «Operatsioon Aadrilaskmine» (keskmes Saksa dopinguarst) läbiviimise eest.

Innsbrucki osakonna kõneisik Hansjörg Mayr kordas, et seoses Alaveri puudutava süüdimõistva kohtuotsusega Eestis ei ole enam Austrias tema suhtes uurimist.

Mati Alaver ei soovinud eile sel teemal Postimehega rääkida.

Dopingusaagas Alaveri esindav vandeadvokaat Aivar Pilv ütles, et nii Austriast kui ka Saksamaalt tulnud uudised on saabunud neile ajakirjanduse vahendusel. See tähendab, et ametlikku kirja välismaalt ei ole kaitsja ega kaitstav saanud. «Meile ei ole mingisugust teavet selle kohta tulnud,» märkis Pilv.

Saksa dopinguajakirjanik Hajo Seppelt, kes muuseas vahendas mullu esimesena Seefeldist hargnenud dopingu­skandaali, aga ka seda, et Alaveri suhtes on käimas rahvusvaheline menetlus, ütles, et tal ei ole praegu siseteavet selle kohta, mis toimub Saksa võimude ametikoridorides. «Raske öelda. Aga midagi suurt tuleb kindlasti. Suvel ilmselt,» oli ta veendunud.

Väidetav Kindral

Mati Alaveri puhul leppisid Austria, Saksamaa ja Eesti prokurörid kokku, et väldivad täpselt samade kuritegude menetlemist mitmes riigis korraga ning vajadusel abistavad üksteist tõendite kogumisel.

Eesti prokuratuur lähtus Alaveri kriminaalasjas meil kehtivatest seadustest ning esitas talle süüdistuse selles, mis on meil kuriteona käsitletav ehk dopingu tarvitamisele kallutamises. Suusatreener sai teo eest novembris tingimisi aastase vangistuse koos kuue kuu pikkuse katseajaga.

On teada, et Alaveri vahendusel said dopinguarst Schmidti kontakti Eesti suusasportlased Karel Tammjärv ja Algo Kärp. Eestlastest on sama juhtumiga seotud veel Andreas ja Andrus Veerpalu, kuid nende üksikasjalikumad selgitused pole avalikkuseni jõudnud.

Andreas ja Andrus Veerpalu üksikasjalikumad selgitused pole avalikkuseni jõudnud.

Saksa ajalehe Süddeutsche Zeitung käsutuses olevate materjalide järgi on uurijatel tõendeid, et üht Kasahstani suusameeskonna abilist kutsuti Erfurdist juhitud dopinguvõrgustikus Kindraliks. Tegemist on kõrgelt respekteeritud isikuga, kes olevat vigases saksa keeles Kasahstani suusatajale Aleksei Poltoraninile kohtumisi Saksa dopinguarstiga doktor Mark Schmidtiga kokku leppinud, kasutades selleks Soome SIM-kaarti. Isik olevat dopinguhaarangute ajal olnud päris lähedal Seefeldile Austrias, kus suusatamise maailmameistrivõistluste ajal peeti kinni peale Poltoranini ka austerlased Dominik Baldauf ja Max Hauke ning Eesti koondislased Tammjärv ja Andreas Veerpalu. On avaldatud arvamust, et tegemist on Mati Alaveriga.

Eelmise aasta detsembris esitati doktor Schmidtile ja tema neljale abilisele süüdistus organiseeritud dopingukuritegudes, lisaks süüdistatakse dopinguarsti raskete füüsiliste vigastuste tekitamises.

Saksamaal toimuvas kriminaaluurimises on üle kuulatud üle 30 tunnistaja. Uurimine on algatatud 50 inimese suhtes, nende seas sportlased, arstid, hooldajad ja nende abilised. Selgub, et 23 sportlast on kasutanud dopingu tarvitamisel Erfurdis tegutsenud ­Schmidti abi.

Märksõnad
Tagasi üles