Sisukord
Arvamus
Postimees
17.01.2020
Eesti Jaaganti poliitikaradar. Pean saama oma tahtmise, muidu suren! (3) Koalitsioon ruttas ise pensionireformi muutma (6) Alaveri saatus jääb sakslaste otsustada (16) Tuntud tohter arvati perearstide seltsist välja Võrtsjärve lähedalt leiti sööstpommitaja piloodi säilmed (1) Majandus Riigikogu võttis 5G-konkursi luubi alla Naabrid veavad Eestis ebaseaduslikult kaupa laiali (20) Boeingu õnnetu aasta Välismaa Hiina koroonaviirus jõudis üle mere Jaapanisse Indias võeti mõõtu härjataltsutamises Ühendriikidele läheneb taas migrandikaravan Maksupitsitajast saab president Putini lubaduste usin elluviija (4) Putini viimatine üllatus Horvaatia plaanib Emmanuel Macroni ümber veenda Arvamus Juhtkiri: stabiilne korruptsioon jätkub (3) Andres Herkel: Monica Ranna halb pretsedent (11) Andrus Karnau: kui riigi­firmast saab tänupreemia (3) Vastukaja VÄITLUS ⟩ Kas Team Estonia tagab eesti spordile pikaajalise arengu? (2) Aimar Altosaar: koolijuhid – nipsti on, nipsti ei ole Meie Eesti Aleksei Lotman: transpordi-keskkonna umbes sõlmed (4) Leelo Tungal: vastutajad maksavad ka surnud raudset ruuna (6) Yoko Alender: Rail Baltic viib Eesti idast läände (36) Jako Kull: vaimufookus ja vaimukari (2) Kultuur Alandamine laval, kellele ja milleks? (3) Fred Jüssi ja Indra võrk (2) Sport Ermits: õlekõrsi jääb üha vähemaks Eesti medalisaju saladus: head kaaslased «Nii Anetil kui ka Kaial on head võimalused saada kolmandasse ringi.» (1) Tartu Maratoni juubeliaastal käivitub lumekahur Kultuuripärl veeres folklooriarmastaja sülle Erkki Bahovski: Moxit Tartus Nils Niitra: Tartu annab vana hullumaja erafirma buldooseri hoolde (10) Monica Rand pole erakonnast välja viskamise pärast nutnud (3) Vald õpib koos linnadega kaasavat valitsemist Meelelahutus Koomiks Sudoku

Aimar Altosaar: koolijuhid – nipsti on, nipsti ei ole

2 min lugemist
Aimar Altosaar FOTO: Eero Vabamägi

Koolijuhtide suvaline vabastamine omavalitsustes on muutunud igapäevaseks tavaks. Mis selle taga on ja mida see võib kaasa tuua?

Omavalitsus vastutab koolikorralduse eest – selline seaduslik nõue kõlab loogiliselt ja kogukondlikult, sest oma laste koolitamine on Eestis olnud läbi aegade vallavalitsuste üks vastutusalasid.

Varasematest aegadest oleme harjunud pidama vallavalitsusi kogukondade ametlikeks esindajateks, kes seisavad kohalike huvide eest ning korraldavad vallarahva huvides ühe olulisima ülesandena ka kohalikku hariduselu. Nüüd aga on vallavalitsused ja neid paika hääletanud volikogud tihti teistsugused, nad ei esinda mitte kogukondi, vaid on erakondade kohalike allüksuste mõõduvõtmisplatsiks.

Loomulikult ei ole see nii igal pool. Meil on omavalitsusi, kus demokraatia mõttest on õigesti aru saadud ja kaasatud otsustamisse kõik valla elanikelt hääli saanud vallavolinikud.

Näeme ja kuuleme pidevalt, et võimumängudest mürgitatud õhustikuga valdades ja linnades peetakse volikogu liikmete üle arvet vaid parteilise kuuluvuse järgi.

Kahjuks ei ole see liiga tihti nii. Näeme ja kuuleme pidevalt võimumängudest mürgitatud õhustikuga valdades ja linnades, kus, kopeerides parteilisi koalitsiooni-opositsioonimänge Toompea stiilis, peetakse volikogu liikmete üle arvet vaid parteilise kuuluvuse järgi. Kui võimukoalitsioonil on kasvõi üks koht rohkem, siis rullitakse tseremoonitsemata ülejäänud volikogu liikmete ja nende valijate huvidest üle.

Nii juhtub ka koolide juhtimisega, mida paljudes vallavalitsustes ei vaadata kui oma laste arengu ja tuleviku kindlustamiseks üliolulisi kogukondlikke asutusi, vaid kui nuppe oma mikropoliitilisel mängulaual. Neid lugusid on Eesti valdades viimastel aastatel juhtunud liiga palju, et mitte näha selles saatuslikku mustrit, mis hävitab inimeste usaldust avaliku võimu vastu, lõhub koolikogukondi ning võimendab noorte inimeste soovi sellisest kohast lahkuda.

Viimasel ajal laiemalt tuntuks saanud Kanepi ja Kiviõli kooli lugude kõrvale on tõusnud eriti reljeefsena Märjamaa kool, mille juhi vabastas vallavanem lihtsalt nipsti – ilma et oleks isegi nii olulises küsimuses oma vallavalitsusega nõu pidanud. Kuna see oli nii üle võlli otsus, on volikogu valmis andma sellisele voluntarismile hinnangu vallajuhti umbusaldades. Koolikogukonnal jääb loota, et õppetunnist on kasu ning edaspidi arvestatakse rohkem laste, lastevanemate ja õpetajatega.

Kui koolipere usaldab koolijuhti ning õpilased jõuavad elus edasi, siis peaksid vallajuhid ja neid valinud volikogud olema rahul, sest siis on rohkem aega tegeleda paljude muude vallaelu teemadega.

Seotud lood
16.01.2020 18.01.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto