E, 27.03.2023

Ülevaade ⟩ Riigifirmade nõukogusid ootab suurpuhastus

Riigifirmade nõukogusid ootab suurpuhastus
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 28
Isamaa, Keskerakond ja EKRE allkirjastasid koalitsioonileppe. Fotol vasakult Mart Helme, Jüri Ratas, Helir-Valdor Seeder.
Isamaa, Keskerakond ja EKRE allkirjastasid koalitsioonileppe. Fotol vasakult Mart Helme, Jüri Ratas, Helir-Valdor Seeder. Foto: Tairo Lutter

Riigifirmade nõukogude nimetamiskomitee koosseisu muutus ja nihe politiseerimise suunas võib ennustada, et riigifirmade nõukogusid ootab suurpuhastus. Nimelt lõpeb tänavu volitus 92 liikmel, kes kuuluvad 28 riigile kuuluva või riigi enamosalusega firma nõukokku.

Lisaks ametisse määramisele saab nimetamiskomitee muuta ka nõukogu liikmete tasusid. Näiteks kolm aastat tagasi tõstis nimetamiskomitee Eesti Energia nõukogu esimehe tasu 472 eurolt 2000 eurole.

Muutused algavad mais, kui peamiselt Nordica lennukeid omaval osaühigu Transpordi Varahalduse nõukogul lõpevad volitused. Olulisematest ettevõtetest lõpevad tänavu mais volitused kogu Eesti Energia ja Eesti Posti nõukogul, samuti osaliselt Operaili nõukogul. Juulis Eesti Posti nõukogul, augustis lõviosal Tallinna Lennujaama nõukogust ja septembris Tallinna Sadama nõukogul.

Valitsuse otsus mehitada uus riigile kuuluvate äriühingute nõukogude nimetamiskomitee poliitikutega teeb ettevõtete juhid valvsaks ning enamik juhte kas ei soovi seda kommenteerida või teevad seda üldsõnaliselt. Nii jätsid Postimehele teema kommenteerimata nii Eesti Energia kui ka Omniva. Operaili juhatuse esimees Raul Toomsalu kiitis seni kehtinud süsteemi, kuid jäi tulevase teemal samuti vaoshoituks.

«Meie äriühingu seisukohast oli väga hea eelmine nimetamiskomitee, kuhu kuulusid ärikogemusega apoliitilised liikmed. Nimetamiskomitee juhi Erkki Raasukesega oli meil väga hea koostöö, mille tulemusena valiti väga konstruktiivne ja toetav nõukogu, kus olid tasakaalustatud ettevõtte äriliste huvide toetamine ja omaniku ootusele vastamine. Loodame, et uue nimetamiskomiteega jäävad need põhimõtted samaks ning säilib ja jätkub hea koostöö,» ütles Toomsalu Postimehele.

Senised reeglid pöörati tagasi

Kogu nimetamiskomitee süsteemi loomise mõte kolm aastat tagasi seisnes selles, et hoida ettevõtete nõukogud ning loogiliselt ka vastavad nimetamiskomiteed eemal poliitilistest tõmbetuultest. Seda põhimõtet on Jüri Ratase valitsuse otsused faktiliselt rikkunud. Eelmise nädala neljapäeval nimetati komiteesse EKRE juhtliige, ettevõtja Argo Luude ning Isamaa üks suuremaid rahastajaid, aktiivne partei liige Reet Roos.

Olukord on seda kummalisem, et just Ratas pani väidetavalt mullu kevadel käe ette Luude saamisele ministriks. Põhjuseks Luude varasemad teod ehk laitmatu maine puudumine, mida ometi oodatakse ka nimetamiskomitee liikmetelt. Nimelt, ministrikohtade jagamisel eelmisel kevadel tundus pealtnäha loogiline, et keskkonnaministri kandidaadiks esitatakse EKRE üks juhtliikmeid, ettevõtja Argo Luude, kes on pikalt tegutsenud keskkonnateemadega. Tema asemel sai aga keskkonnaministriks toona vähetuntud Rene Kokk.

Luude on ühe Eesti suurima jäätmekäitlusfirma Eesti Keskkonnateenused omanik. 2012. aasta veebruaris mõisteti Luude kokkuleppemenetluses süüdi konkurentsi kahjustavas kokkuleppes, mis puudutas Tartu tänavapuhastusteenuste riigihanget. Luudet karistati rahalise karistusega 200 päevamäära suuruses summas ehk 17 040 euroga ning tema toona juhitud ettevõte ASi Veolia Keskkonnateenused pidi karistuseks maksma 100 000 eurot.

Taasliitmine valitsusega

Rahandusminister Martin Helme selgitas suunamuutust raadiosaates «Räägime asjast» tuues põhjenduseks, et side valitsuse ja riigifirmade juhtide vahel oli muutunud oluliselt hõredamaks. «Võis vabalt juhtuda ja juhtuski – mitte praeguse, aga eelmise valitsuse ajal – kus ettevõtte juhtkond ütles, et meid absoluutselt ei huvita, mida te arvate. Meil on siin nõukogu ja see on nimetamiskomitee poolt nimetatud. Rääkige nendega, kui muuta midagi tahate, muidu ei liiguta me lillegi,» põhjendas Helme oma otsust määrata nimetamiskomiteesse EKRE liige Argo Luude.

«Omaniku võimalus ettevõtteid juhtida muutus üsna teoreetiliseks. Kuna nimetamiskomitee ametiaeg kestab kolm aastat ja samasid liikmeid uuesti ei saa nimetada, siis nimetaski valitsus uued inimesed, kellest osad on ka valitsuserakondade liikmed, üks selline liige on Argo Luude. Läks lahti õudne seakisa meedias, et me politiseerime riigiasutusi.» Helme sõnul pole ta filosoofiliselt nõus sellega, et «valitsusel pole sõnaõigust talle kuuluvates ettevõtetes».

Rahandusministri sõnul ei saa ühiskondlikust elust diskvalifitseerida inimest, kes on oma maailmavaate erakondliku kuuluvuse kaudu avalikustanud. «Vastupidi, minu meelest on palju halvem see, kui meil on «parteitud bolševikud» ehk kirglikult ühte või teist maailmavaadet edendavad inimesed, kes teesklevad, et on erapooletud,» ütles ta.

Mis on nimetamiskomitee? 

Nimetamiskomitee koosneb kuuest liikmest, kellest kaks on ametikohapõhised ehk kantslerid ning neli nimetab valitsus kolmeks aastaks. Uude koosseisu kuuluvad Eesti Tööandjate Keskliidu ettepanekul Toomas Tamsar, rahandusministri ettepanekul Argo Luude, majandus- ja taristuministri ettepanekul Kaido Padar, justiitsministri ettepanekul Reet Roos.

Komitee ülesandeks on teha äriühingu üldkoosolekule ehk vastavat äriühingut valitsevale ministrile ettepanekuid nõukogu liikmete valimiseks ja tagasikutsumiseks, samuti nõukogu liikmete arvu ja neile makstava tasu kohta. Riigi osalusega äriühingute nõukogudes on kokku ligikaudu 130 nõukogu liiget.

Eelmisse nimetamiskomiteesse kuulusid Erkki Raasuke, Gunnar Okk, Sven Pertens ning David James O'Brock-Kaljuvee.

Märksõnad
Tagasi üles