K, 30.11.2022

Aja auk. Tõrksa taltsutamatus

Janar Ala
, ajakirjanik
Aja auk. Tõrksa taltsutamatus
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Captain Beefheart
Captain Beefheart Foto: Jan Van Vliet/AP

Ei tea, kas on selleks põhjuseks ilma talvetunnusteta talv, aga olen viimastel nädalatel sattunud suuremal hulgal kuulama sellist muusikaajalukku raiutud muusikameest nagu Captain Beefheart. Mõtlesin, et võiks temast ka aja augu kirjutada, ja lootsin, et ehk on käesoleval nädalal mõni tema elufakt võtta, sest nii on kuidagi legitiimsem kirjutada. Ja oligi võtta. Tuli välja, et Captain Beefheart ehk Don Van Vliet sündis 15. jaanuaril 1941.

Selline kokkusattumus on iseenesest kuidagi väga captainbeefheartilik, kes väitis, et mäletab oma sündimist, ja kellele meeldis üldse müstifitseerida ja üleloomulikku jura ajada. Ühel intervjuul ütles ta ajakirjanikule: mul telefon helises vist. Keegi teine aga helinat ei kuulnud. Natukese aja pärast heliseski telefon. Selline asi jättis mulje, et Beefheart elab mõni sekund ajast ees. Ta on ka üks neist muusikutest, kelle loometeed peetakse mõjukaks, kuid kelle plaate on ostetud ja kuulatud oluliselt vähem.

Alustas Beefheart oma karjääri lapsgeeniusest kunstnikuna. Hiljem väitis ta ka, et üks tema esivanem oli Rembrandti sõber. Sedasorti lapsgeeniusena, kellest kirjutasid ajalehed ning keda näitas televisioon. Ta sai ka stipendiumi, et õppida Euroopas marmor­skulptuuri, kuid lükkas selle võimaluse tagasi. Teismeeas kolis Beefhearti perekond Los Angelesest Mojave’i kõrbesse Lancasteri linna, mille lähedal asus lennutööstus. Kõrbel ja lennutööstusel on vähemalt esteetilises mõttes Beef­hearti muusikas oluline roll. Samal ajal sai ta suureks sõbraks Frank Zappaga, kellel oli oluline mõju Beefhearti karjäärile, nende sõprust on üldiselt küll iseloomustatud kui heitlikku ja üksvahe ei tohtinud Beefhearti kuuldes Zappa nime nimetadagi, siis võis nimetajal minna haprasti.

Märksõnad
Tagasi üles