Sisukord
AK
Postimees
21.02.2020
Isamaa Huawei-ohu koosolekul osales Huawei lobist (3) Eesti Kõlvart usaldab abilinnapead, opositsioon mitte (2) Lavly Perling reformib Ukraina prokuratuuri (3) Kliimamuutus sunnib metsatüli lõpetama Kaitseväest ajapikendust saanud noor: seni on enesetappu takistanud relva puudumine (44) Majandus Sealt tulevad maailma suurimad teemandid (1) Tere alustas Kruuda tehtud võlgade maksmist Helme ennustab Euroopas raskeid eelarvekõnelusi Välismaa Taani annab Misāne Lätile välja (1) Saksa radikaal mõrvas kümme inimest GRU võis korraldada keemiarünnaku ka Sofias Rootsi parlamendi spiiker: meie demokraatiale tehti stressitaluvustest Arvamus Juhtkiri: mida teha kroonijuveelidega? (2) Herman Kelomees: linnainimeste maaelu (1) Martin Mölder: erakondliku eelistuseta valijaist (2) Riina Solman: sõltuvusest peab olema väljapääs (7) Ene-Margit Tiit: Kapatoobri kooli lugu (3) Meie Eesti Aleksei Lotman: metsamajandus kestlikuks – kiiresti! (1) Anu Aug: riigimetsas toimuva üle otsustamine vajab selgeid reegleid Lauri Laanisto: tükeldamise tundlik teadus Kultuur Lelulugu Eesti moodi ehk mida arvata «Sipsikust»? (3) Sport Nurgeri elu Hispaanias: võib-olla ongi parem, et alati treenerist aru ei saa Eesti jõudis MMil paarissegateatesõidus esitosinasse Kontaveidi teekond lõppes veerandfinaalis Tallinn Kõlvart usaldab abilinnapead, opositsioon mitte (2) Tartu Tormituuled uhtusid Peipsi randa tapva taime (8) Ringkonnakohus jättis Martin Halliku hiigelhüvitiseta (2) Ulila rahvas soovib kõnniteed kiiremini kui võimalik (1) Tartlased tähistavad vabariigi aastapäeva mitu päeva Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Kujundid contra tõed

6 min lugemist
Rein Raud FOTO: Raul Mee/Mollusk Meedia

Tegelikkus ja sotsiaalsed konstruktsioonid“ kujutab endast 130-leheküljelist päevateemaliste artiklite kogumikku, ent selle sisuks ei ole päevapoliitikaga vopsimine, mida meil leidub ju lugematul hulgal. Teos on kokku pandud vastutustundeliselt, kasutatud on varem ilmunud artikleid, probleemidele on lähenetud sügavuti.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Vastata on püütud küsimusele: mis on sotsiaalne konstruktsioon? Sõna saavad (esinemise järjekorras) Rein Raud (neli korda), Lauri Vahtre (kolm korda), Aet Annist, Peeter Espak, Maarja Vaino, Aro Velmet, Mihkel Kunnus, Martin Ehala, Tõnu Viik, Tiit Kärner ja Mikko Lagerspetz, kõik tuntud autorid, keda näiteks minul on olnud alati huvi lugeda ka siis, kui ma esitatud arusaama ei jaga.

Saatesõnas tõdeb Rein Raud, et vaidlus küsimuses, kas sotsiaalse konstruktsiooni poolt loodud asjad on ka „päriselt“ olemas, ulatub märksa kaugemale 20. sajandist, jõuab välja keskaegse dispuudini realistide ja nominalistide vahel. Siis polemiseeriti teemal, kas abstraktsed mõisted, nn universaalid, eksisteerivad inimese tahtest sõltumatult, realistid arvasid, et jah, nii see on, nominalistid jäid seisukohale, et need on inimeste endi keele tekitatud.

Mina lisaksin paralleeliks veel kartesiaanliku dualismi, ja nii võikski öelda, et sotsiaalset konstruktsiooni eitavad ning postmodernistlikku lähenemist kritiseerivad autorid on igati lugupeetaval monistlikul seisukohal. Ükskõik, kas maruateistid-materialistid või religioossed-idealistid, igatahes mitte mõlemad korraga, mis võib aga juhtuda mõne postmodernistiga.

Mina arvan postmodernistlikult, et humanitaarias ei ole ega tule reaalteadustele omaseid ümberlükkamatuid definitsioone, üksüheseid, (pool)kohustuslikke seisukohti, humanitaaria on nagu hea esseistika, siin argumenteeritakse kujunditega, mitte tõestatud tõdedega.

20.02.2020 21.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto