Sisukord
AK
Postimees
22.02.2020
Eesti Viljandi valmistub võõrustama presidendi pidu (3) Süda läheb soojaks ja hingele pai – pannakse tähele Mida teha vabariigi aastapäeval? (2) Majandus Põhjamaade pankade veri hakkas viimaks hüübima Välismaa «Ihne nelik» keeldus kriipsugi taandumast (33) KOHALIK VAADE ⟩ Kolmejalgsed vallandasid Leedus liiklusraevu (12) Liibüas evakueeriti sõja jalust mitu tuhat kaamelit Arvamus Juhtkiri: viinarindel muutustega (4) Evelyn Kaldoja: valgustav lobiabsurd (1) Õlitööstuse eestkõneleja (6) Sipsik elab veel! (1) Läti ema eksirännakud (3) Esitus, mis tõi pisara silma Kertu Birgit Anton: kliimapööret ei tehta meie eest ära (20) Kultuur ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Sport Eesti mehed vollemaailma absoluutses tipus Taavi Libe: kuidas tuua inimesed video­mängude abil spordi juurde? EAL nõuab Rally Estonia korraldamise eest meeletut summat (1) Kriisk: presidendiamet oleks minu olümpia Soomlase ajastu start jahmatas isegi suuri optimiste Kliima Uus normaalsus: jäävabal talvel sööb torm Eesti randa nagu labidaga Merendus Hiina viirus muserdab maailma laevandust AK Tehnoloogiagigantide uue põlvkonna juhid Liiga hilja ja poolikult tehtud otsus Ukraina ekspert: «Ilma Venemaa otsese sekkumiseta oleks see sõda varsti läbi» (53) Hasso Krull: maa, rahvas ja riik (21) VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Dokumentaalne poeet Kristina Norman ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Kus poliitik ees, seal bandiidid taga Nädala plaat. Nagu seest külm juustuburger Nädala plaat. Ruttab aeglaselt keset üksildasi masse Kutse presidendi vastuvõtule Juurikas. Eesti tänab (1) Arter Depressiooni põrgust pääsenud Liis Velsker: emotsioonide kõikumine oli nii metsik, et ma enam ei jaksanud nendega tegeleda (4) Käputäis Eesti «kurjategijaid» Siberi kolkas... Viirusest ohtlikum (32) Kaitsja, kes võib mõnikord osutuda tapjaks VIDEO. Mägine Itaalia: hirmud, viirastused ja maagia Ei karjet, ei kõmakat, matkaja lihtsalt kadus teelt Ekstreem-Sipsiku seiklused Umbe hää süük!* Arter otsis võrumaist pidupäevamaitset Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Superstaar Anne Veski: «Paabulinnuks ei pea saama!» (1) Kodune helisüsteem 10 000 euro eest. Eestis loodud Audese tippkõlarid valmivad kuulmise järgi (22) Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Kujundid contra tõed

6 min lugemist
Rein Raud FOTO: Raul Mee/Mollusk Meedia

Tegelikkus ja sotsiaalsed konstruktsioonid“ kujutab endast 130-leheküljelist päevateemaliste artiklite kogumikku, ent selle sisuks ei ole päevapoliitikaga vopsimine, mida meil leidub ju lugematul hulgal. Teos on kokku pandud vastutustundeliselt, kasutatud on varem ilmunud artikleid, probleemidele on lähenetud sügavuti.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Vastata on püütud küsimusele: mis on sotsiaalne konstruktsioon? Sõna saavad (esinemise järjekorras) Rein Raud (neli korda), Lauri Vahtre (kolm korda), Aet Annist, Peeter Espak, Maarja Vaino, Aro Velmet, Mihkel Kunnus, Martin Ehala, Tõnu Viik, Tiit Kärner ja Mikko Lagerspetz, kõik tuntud autorid, keda näiteks minul on olnud alati huvi lugeda ka siis, kui ma esitatud arusaama ei jaga.

Saatesõnas tõdeb Rein Raud, et vaidlus küsimuses, kas sotsiaalse konstruktsiooni poolt loodud asjad on ka „päriselt“ olemas, ulatub märksa kaugemale 20. sajandist, jõuab välja keskaegse dispuudini realistide ja nominalistide vahel. Siis polemiseeriti teemal, kas abstraktsed mõisted, nn universaalid, eksisteerivad inimese tahtest sõltumatult, realistid arvasid, et jah, nii see on, nominalistid jäid seisukohale, et need on inimeste endi keele tekitatud.

Mina lisaksin paralleeliks veel kartesiaanliku dualismi, ja nii võikski öelda, et sotsiaalset konstruktsiooni eitavad ning postmodernistlikku lähenemist kritiseerivad autorid on igati lugupeetaval monistlikul seisukohal. Ükskõik, kas maruateistid-materialistid või religioossed-idealistid, igatahes mitte mõlemad korraga, mis võib aga juhtuda mõne postmodernistiga.

Mina arvan postmodernistlikult, et humanitaarias ei ole ega tule reaalteadustele omaseid ümberlükkamatuid definitsioone, üksüheseid, (pool)kohustuslikke seisukohti, humanitaaria on nagu hea esseistika, siin argumenteeritakse kujunditega, mitte tõestatud tõdedega.

21.02.2020 23.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto