Sisukord
AK
Postimees
19.02.2020
Ilves: loodan, et lääs ei ole veel lõppenud (16) Eesti Küberpättide nahka läks 13 miljonit eurot Apteekrid andsid reformipöörajate vastu turmtuld Tallinna linnapolitsei saatis Maardu taksojuhtidele ultimaatumi Mäggi: Eestil on Hiinast rohkem võita kui kaotada (1) Pärnu võimuliit läks lõhki Jäävaba meri ajas hülged poegima laidudele Majandus Riigifirma napsas kuluka võidu Intervjuu ⟩ Saksamaa ja Euroopa huvid käivad käsikäes Välismaa Venemaal kaalutakse ekspresidentide puutumatust (2) Rootsis valmis maailma suurim vastlakukkel Torm tõi Iiri rannikule hüljatud laeva Arvamus Juhtkiri: rekordhind ja kaotatud aastad (2) Arved Breidaks: Tehvandile suusahall (1) Paloma Krõõt Tupay: presidendi punane joon (9) Marek Sammul: suletus toodab konnatiike (2) Indrek Leppik, Viljar Kähari: Eesti pakub katuseta maja Erkki Bahovski: kodanike Euroopa (1) Meie Eesti Aimar Altosaar: Eesti rahva küpsustunnistus Sergei Metlev: manifest kui kahtlusi vaigistav lootus (2) Imbi Paju: mõtisklus Eesti riigist ja rahvastest Kultuur Jaan Krossi põrgu ja purgatoorium Kommunism veetles vaid kodanlikust spliinist? (1) Sport Türgi korvpallur võttis uue nime Heino Endeni järgi Kodus teise kuldmedali teeninud Wierer: värisesin viimases tiirus päris palju Anett Kontaveit pääses Dubais teise ringi Anett Kontaveit: sisehallist välja minek tahab harjumist, aga sain hästi hakkama Tartu Aksel Part: autosõit kui asotsiaalne tegevus (5) Mall Värva: loodusega koosolemise ilu ja võlu Prokuratuur täpsustas Valvo Semilarski süüdistust (1) Miss Valentine toob Tartusse 35 riigi parimad võimlejad Raatuse koolis püsivad pinged löövad direktori Toomas Kingu vererõhu lakke Piinatud hinged treppidel Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Võlu on pisiasjades

4 min lugemist
Gordy Jõelaid, „Õnne peab ka olema. Linnapoisist bussijuhi mälestused Wabariigist Vabariiki“. FOTO: Raamat

Ühe oma elu parima ostu tegin ma kaheksakümnendate aastate teisel poolel ühest Tallinna vanalinna raamatukauplustest. Seal müüdi neid valgete lehtedega raamatuid. Alul ostsin neid kolm, kuid veidi hiljem varusin igaks juhuks veel kaks juurde,“ kirjutab Gordy Jõelaid oma mälestuste lõpupeatükis (lk 558). Nendessesamadesse raamatu moodi kaustikutesse ongi kogu materjal, mis nüüd ilmub pealkirja all „Õnne peab ka olema“, kirja pandud.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Viie albumi maht dikteerib ka mälestuste kirjutamise viisi ja ulatuse. Kõik tuleb algusest peale kirjutada puhtalt, parandused ja juurdekirjutused ei tule kõne alla. Kui midagi läheb topelt, lisatakse ainult: „Vabandan loo kordamise pärast“ (nt lk 249). Ning kui viis tühja raamatut täis saab, on selge, et sellega on ka mälestuste kirjutamisel lõpp. Enne tuleb viimased tähtsad sündmused – vanemate ja heade sõprade surm – üksikutele järelejäänud lehekülgedele ära mahutada.

Trükitult annavad nad kokku tüseda köite. Ja nagu tagakaanelt loeme, pole autori kirjaviisi parandatud: nii kuidas vanahärra Jõelaid oma lood kirja pani, nii need meie ees ka on. Tegelikult pole see otsus vale olnud: ehkki autor paaris kohas kurdab, et ta pole tegelikult õige kirjamees, on tema jutt üllatavalt ladus ja selge. Üksikuid lause-, loogika- ja muid vigu tuleb siiski ette.

Samas lähevad sel moel ka kõik ümberkirjutaja libastused autori kaela. Eksitusi nagu „mi9s“ („mis“ asemel lk 298) või „o0li“ (lk 487) ei saa käsitsi kirjutades kuidagi tekkida. Sisulisem vääratus on leheküljel 360, kus põhjendatakse, miks Gordy isa bussiroolis istudes abielusõrmust ei kandnud: „Alaline kirjavahetus kulutas kuldrõngast tugevalt…“ (minu rõhutus – H. K.). On üsna võimatu uskuda, et autor, samuti eluaegne auto- ja bussijuht, võis sõna „käiguvahetus“ asemel kirjutada eksikombel „kirjavahetus“, sest just too esimene sõna peaks loogika kohaselt tsiteeritud lauses olema. Siit võime järeldada, et ka mõned teised segasevõitu kohad ei pärine originaalist. Õnneks liiga palju seesuguseid pole ning olulise mõistmist need ei sega. Kuid just see tilluke samm jääb puudu, et nimetada väljaannet täiuslikuks.

18.02.2020 19.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto