Sisukord
Arvamus
Postimees
26.02.2020
Parkimisfirmad koondusid ühe mütsi alla (1) Eesti EKRE apteegireformi tühistamise eelnõu kukkus läbi (5) «Ma elan siin. Koos emaga, juba 15 aastat» (22) Anneli Ammase hea ajakirjanduse preemia läks Võrumaale (1) Terviseamet: Põhja-Itaaliast saabujad püsigu kodus Majandus Börsidele jõudis viirus alles nüüd Välismaa Kreeka saatis migrandilaagrite ehitamiseks saartele märulipolitsei Kirjastaja vangistamine räsib Hiina ja Rootsi suhteid Merili Arjakas: kolmandad valimised ei too Iisraelis lahendust Arvamus Juhtkiri: karmavõlg Narvale (16) Erik Aru: kas faktidel on lootust? (2) Jüri Liiv: Vargamäe mürgine pärand (15) Jaak Prozes: kas Putin tuleb või ei tule, selles on küsimus Eve Järve: keda kaitsevad reklaamiseaduse piirangud? Andreas Kaju: tío Bernie Meie Eesti Aimar Altosaar: Narva 2040 Aimar Altosaar: barokklinnast tööstuskeskuseks ja edasi (2) Lauri Vahtre: Narva vanalinn – teeme ära! (3) Kultuur Kuidas nautida õhtust juureravi (1) Kaalutus armastuse ja sõpruse vahel (1) Kõrvalt tulija triumf Sport Austraalias sündinud surfar tahab Eesti lipu all olümpiavõitjaks tulla (1) Saaremaa võrkpalliklubi unistab kahest kodumängust Autospordiliit annab avalikkusele valeinfot Tartu Miss Valentine toob võimlejaid kokku igast ilma otsast Lemmit Kaplinski viib volinikud jooksuringile Lubatud tähetorni lipuväljak lükkub aina kaugemasse tulevikku Tuigo kalmistule viivale kehvale teele paistab lootusekiir Alatskivi õunaaias algas uue kaupluse ehitus Tartu Uus Teater korgib lahti elu vastusteta küsimused Meelelahutus Koomiks Sudoku

Priit Pullerits: suur mõõduvõtt paistab lootusetu

2 min lugemist
Priit Pullerits FOTO: Margus Ansu

Kiretu kalender ütleb, et Eesti rahvaspordi suursündmuse, Tartu maratonini jääb päev vähem kui neli nädalat. Kuid sellest ei maksa seni lootusetul talvel lohutust otsida.

Venelaste paljuviidatud ilmaportaal Gismeteo teatas lõppenud nädala teises pooles, et kahel järgmisel nädalal, jaanuari lõpuni, püsib ilm maratoni stardilinnas Otepääl valdavalt plusspoolel, vaid öösiti langeb temperatuur mõnikord paar pügalat alla nulli. Norrakate portaal yr.no kinnitab laias laastus venelaste prognoosi. See tähendab, et isegi kui miskit sajab, siis ei saja lund, ja teiseks tähendab, et kunstlume tootmise võimalused on olematud. Piisavalt külma selleks ei jätku.

Millest omakorda järeldub, et sel kuul Eestis maratoniks erialast ettevalmistust lumel teha ei saa, isegi mitte Tehvandil.

Jaanuari-veebruari vahetuseks lubab prognoos mõnda külmakraadidega päeva, aga seejärel pöördub ilm taas plussi. Mõistagi tasub meeles pidada, et mida pikemaks ajaks on tehtud ilmaprognoos, seda ebausaldusväärsem see on. Isegi kui ennustustest hoolimata külma teeb, tuleb silmas pidada, et ega ainuüksi külmast piisa. Vaja on ka lumesadu. Suurt lumesadu.

Kui lund jaanuari lõpust alates ei tule, jääb loota – ja lootus surevat viimasena –, et äkki tuleb nii palju külmakraade, viis-kuus, et saaks hakata tegema kunstlund. Et Tartu maratoni saaks pidada vähemalt Tehvandi kuue kilomeetri pikkusel kunstlumeringil, nagu kolm aastat tagasi. Veebruari algusest jääb Tartu maratonini kaks nädalat.

Karta võib, et Tartu maratonist, kui see üldse toimub, kujuneb kannatuste rada.

Kunstlumeraja tegemine ei käi paraku üleöö. SA Tehvandi Spordikeskus juhatuse liige Jaak Mae pakub, et Tehvandil nullseisust kuuekilomeetrise kunstlumeraja valmistamine nõuab kuni kaks nädalat. Tõsi, mida külmemaks ilm tõmbab, seda kiiremaks raja tegemine muutub, lisab Mae.

Kahjuks ütleb Gismeteo – ainus arvestatav portaal, mis kuupikkust prognoosi pakub –, et läheb soojemaks, mitte külmemaks.

Lootes, et Gismeteo eksib, ei tohi samal ajal unustada, et viimane nädal enne Tartu maratoni peaks osalejail kuluma peamiselt puhkuseks. Kindlasti on väga vale hakata maratoninädalal harjutama, eriti arvestades, et seks ajaks pole enamik inimesi sel talvel tõenäoliselt üldse suusatanud. Ja need üksikud, kes on kogunud kilometraaži Tehvandi või Jõulumäe mulluse kunstlumega radadel või talve algul Põhja-Soomes, on vahepealse sulaajaga suurema jao kogutu kasutegurist juba minetanud.

Kokkuvõttes tähendab see, et isegi kui Tartu maraton peaks mingi ime läbi toimuma – olgu või Tehvandi ringil, originaali 63 kilomeetrist pea poole lühemal distantsil –, kujuneb sellest enamikule kannatuste rada.

Aga miks peakski eeldama, et maraton on alati vaid lust ja laulupidu?

Seotud lood
25.02.2020 26.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto