Sisukord
Arvamus
Postimees
22.02.2020
Eesti Viljandi valmistub võõrustama presidendi pidu (3) Süda läheb soojaks ja hingele pai – pannakse tähele Mida teha vabariigi aastapäeval? (2) Majandus Põhjamaade pankade veri hakkas viimaks hüübima Välismaa «Ihne nelik» keeldus kriipsugi taandumast (33) KOHALIK VAADE ⟩ Kolmejalgsed vallandasid Leedus liiklusraevu (12) Liibüas evakueeriti sõja jalust mitu tuhat kaamelit Arvamus Juhtkiri: viinarindel muutustega (4) Evelyn Kaldoja: valgustav lobiabsurd (1) Õlitööstuse eestkõneleja (6) Sipsik elab veel! (1) Läti ema eksirännakud (3) Esitus, mis tõi pisara silma Kertu Birgit Anton: kliimapööret ei tehta meie eest ära (20) Kultuur ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Sport Eesti mehed vollemaailma absoluutses tipus Taavi Libe: kuidas tuua inimesed video­mängude abil spordi juurde? EAL nõuab Rally Estonia korraldamise eest meeletut summat (1) Kriisk: presidendiamet oleks minu olümpia Soomlase ajastu start jahmatas isegi suuri optimiste Kliima Uus normaalsus: jäävabal talvel sööb torm Eesti randa nagu labidaga Merendus Hiina viirus muserdab maailma laevandust AK Tehnoloogiagigantide uue põlvkonna juhid Liiga hilja ja poolikult tehtud otsus Ukraina ekspert: «Ilma Venemaa otsese sekkumiseta oleks see sõda varsti läbi» (49) Hasso Krull: maa, rahvas ja riik (21) VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Dokumentaalne poeet Kristina Norman ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Kus poliitik ees, seal bandiidid taga Nädala plaat. Nagu seest külm juustuburger Nädala plaat. Ruttab aeglaselt keset üksildasi masse Kutse presidendi vastuvõtule Juurikas. Eesti tänab (1) Arter Depressiooni põrgust pääsenud Liis Velsker: emotsioonide kõikumine oli nii metsik, et ma enam ei jaksanud nendega tegeleda (3) Käputäis Eesti «kurjategijaid» Siberi kolkas... Viirusest ohtlikum (31) Kaitsja, kes võib mõnikord osutuda tapjaks VIDEO. Mägine Itaalia: hirmud, viirastused ja maagia Ei karjet, ei kõmakat, matkaja lihtsalt kadus teelt Ekstreem-Sipsiku seiklused Umbe hää süük!* Arter otsis võrumaist pidupäevamaitset Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Superstaar Anne Veski: «Paabulinnuks ei pea saama!» (1) Kodune helisüsteem 10 000 euro eest. Eestis loodud Audese tippkõlarid valmivad kuulmise järgi (22) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Aleksei Lotman: Eesti riik vajab küpseid metsi ka 150-aastasena

2 min lugemist
Aleksei Lotman. FOTO: Madis Sinivee

Hiljuti rabati üldsust teatega, et RMK hakkab raiuma lagedaks Carl Robert Jakobsoni kodumuuseumi ümbrust. Riigi nimel metsi hoidma pandud asutus ei väsi inimesi üllatamast. Ehk loodetakse, et küll harjuvad.

RMK peadirektori Aigar Kallase arvates on ses asutuses kõik korras mitte üksnes juriidiliselt, vaid ka igas muus mõttes. Koguni Carl Robert ise rõõmustanuks käimasoleva raie üle, sest eks temagi olla pooldanud küpse metsa raiumist. Ja mingit metsasõda lugupeetud peadirektori arvates ka ei käi.

Vaevalt jõuti toibuda majamuuseumi ümbruse lageraie kultuurišokist, kui sealt tuli järgmine, looduskaitseline. Raiutud oli kanakulli pesapaigas. Peagi saabus taas RMK selgitus, et kõik on juriidiliselt absoluutselt korrektne. Kanakull pidada pesitsema erametsas, aga RMK raiub ju alati riigimaal.

Kanakull kindlasti oskab hinnata seda, et tema pesa naabruses olev lageraie toimub hoopis naaberkinnistul ega lase end häirida. Või kui ta siiski loobub seal pesitsemast, on see tema enda viga – rumal lind ei oska ilmselt maa-ameti kaardirakendusest kinnistupiire vaadata ja satub ilmaaegu paanikasse. Sellise pärast ei saa ju küpset metsa püsti jätta.

Raiesurve asulate juures ja kaitsealadel näib viitavat sellele, et mujal hakkab raiekõlblikku metsa nappima.

RMK on rahvusvahelise metsahoolekogu (Forest Stewardship Council, FSC) sertifikaadi hoidja. Viimasel FSC sertifikaadiga seotud auditi aruanne leiab puudusi RMK koostöös avalikkusega ja tegevuses kaitstavate liikide elupaikades. Puudused tuleb kõrvaldada käesoleval aastal.

Kasvavat muret teeb ühelt poolt asulalähedastes metsades ja teiselt poolt kaitsealadel toimuv lageraie. Aigar Kallas küll arvab, et kõrge metsa asendumine madalaga pole probleem, kuid nii ei paista arvavat ei need inimesed, kelle aia taga selline asendamine toimub, ega ka vana metsaga seotud kaitsealused liigid. Raiesurve asulate juures ja kaitsealadel näib viitavat sellele, et mujal hakkab raiekõlblikku metsa nappima. Ka sellest, et samas tempos pole lihtsalt võimalik lõpmatult raiuda, on Postimees juba korduvalt kirjutanud.

Tuleb meelde lugu popsist, kel oli kõik kontrolli all. Kevadeks sai hein otsa ja lehm ka otsa. Kui palgimetsa tõsiselt nappima hakkab, on juba uued inimesed nooreks raiutud metsa eest vastutamas ja küll siis metsatulu vähesuse tõttu metsakasvatuseks ka maksumaksja raha leitakse.

Seotud lood
21.02.2020 23.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto