T, 26.09.2023

Kalev Stoicescu: algas üleminek Putinilt Putinile

Kalev Stoicescu
, Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse teadur ja kolumnist
Facebook
Comments 2
Kalev Stoicescu.
Kalev Stoicescu. Foto: Mihkel Maripuu

Vladimir Putini pakutud Venemaa põhiseaduse muudatused, millest mitu võimaldaks tal ka pärast 2024. aastat võimule jääda, on mõeldud kindlustama pikaajalist kindlat positsiooni nii talle kui ka «kollektiivsele Putinile», kirjutab Rahvusvaheliste Kaitseuuringute Keskuse teadur ja kolumnist Kalev Soicescu.

Venemaa president Vladimir Putin on 67-aastane ja pealtnäha täie tervise juures. Ta valitseb Venemaad juba 20 aastat, kuid kõikide märkide järgi ei valmistu ta võimuohje käest ära andma 2024. aastal, kui lõpeb tema viimane ametiaeg. Putin ületab alanud aastakümne lõpus – kui ta suudab nii kaua tegelikuks niiditõmbajaks jääda – oma ajaloolise lemmiku Jossif Stalini valitsemisaja. Ta on juhtinud Venemaad nii presidendina kui peaministrina ning hiljemalt nelja aasta pärast võib ta jätkata samas vaimus, kuid mingis kolmandas ametlikus rollis. Tundub, et Venemaa Föderatsiooni Julgeolekunõukogu esimehe ametikoht on selleks sobiv, kuigi nõukogu ja selle esimehe roll ja staatus vajavad timmimist. Putin on praegugi julgeolekunõukogu esimees, kuivõrd see käib presidendiametiga kaasas. See on tulevikus «viga», mida annab parandada sobival hetkel.

Venemaa president on taas tõestanud oma võimet üllatada välismaailma ja oma rahvast. Ta esines 15. jaanuaril Venemaa Föderaalse Assamblee ees sugugi mitte traditsioonilise kõnega, mis oleks üksnes jaganud Venemaa inimestele enamjaolt tühje lubadusi ning ähvardanud läänemaailma ennenägematute relvadega. Selle asemel «tulistas» ta välja terve rea ettepanekuid Venemaa põhiseaduse muutmiseks. Peaminister Dmitri Medvedev astus «spontaanselt» tagasi, et president saaks oma plaanid ellu viia (Medvedevi kommentaar). Mitte keegi ei selgitanud, miks Medvedev enam peaministri kohale ei sobinud ja kas ta oleks Putini kavale ette jäänud, s.t kas ta ei oleks olnud võimeline sellega kaasa minema või ei oleks seda tahtnud.

Facebook
Comments 2

Märksõnad

Tagasi üles