Sisukord
Arvamus
Tänane leht
20.01.2020
Eesti Tartu pikaaegne võimuliit tüürib lahutuse poole (10) Võimuliit ajab laste kodakondsuse asjas oma jonni (8) Minister Kiik jälle ministrite Helmete hambus (29) Tallinnas Kalamajas leiti uus kalmistu Majandus Eesti maksumaksja doteerib Hiina nänni tellimist (30) Laokil autoromud korjatakse kokku Välismaa Liibüa konflikt lööb suurriikide vahele lõhe (8) Moskva vähihaigla õudused iseloomustavad probleeme Vene tervishoius Taani maaväe ülem: saadame Eestis teisele poolele sõnumi valmisolekust (4) Arvamus Juhtkiri: sisseränne vs. väljaränne (11) Aleksei Lotman: Eesti riik vajab küpseid metsi ka 150-aastasena (21) Kalev Stoicescu: algas üleminek Putinilt Putinile (3) Kaja Kallas: valitsuse punased jooned murrab koostöö riigikogus (15) Ahti Asmann: kas Eesti on valmis loobuma põlevkivist 125 miljoni euro eest? (4) Andi Hektor: nii nad tapsidki meie rahvuskultuuri (7) Meie Eesti Piret Järvela: kas eksam või eksamilaadne toode? (3) Martin Ehala: avameelselt hindamisest Kaidi Kolsar: kui hinne sõltub hindajast Kultuur Paks Värdjas, kõrged kontsad ja rahvuskonservatism (1) Õnneauk vanadekodu seinas Puudulik katse portreteerida koreograafe Sport Kas Kalev/Cramo murrab nukra mustri? Ajalugu teinud McGregor noomis «eksperte» Mudast priiks ja pilk unistuse poole. On’s see reaalne? Haaland esimest, Haaland teist, Haaland kolmandat korda! Sildaru oodatud kuld, mis tuli arvatust napimalt (3) Tartu Müts-müts! veeres mürakas kivi ja prantsatas läbi kuuri katuse (2) Oravad lahendavad Tartu võimukriisi Selgusid Tartu uute aukodanike kandidaadid Kunstimuuseum kavandab Raadile skulptuuriparki Professor Peep Talving vaeb kliinikumi usalduskriisi ja pakub nõu, mida teha Artur Kuusi karikatuur: don Toots ja Sancho Panza Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kalev Stoicescu: algas üleminek Putinilt Putinile

5 min lugemist
Kalev Stoicescu. FOTO: Mihkel Maripuu

Vladimir Putini pakutud Venemaa põhiseaduse muudatused, millest mitu võimaldaks tal ka pärast 2024. aastat võimule jääda, on mõeldud kindlustama pikaajalist kindlat positsiooni nii talle kui ka «kollektiivsele Putinile», kirjutab Rahvusvaheliste Kaitseuuringute Keskuse teadur ja kolumnist Kalev Soicescu.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Venemaa president Vladimir Putin on 67-aastane ja pealtnäha täie tervise juures. Ta valitseb Venemaad juba 20 aastat, kuid kõikide märkide järgi ei valmistu ta võimuohje käest ära andma 2024. aastal, kui lõpeb tema viimane ametiaeg. Putin ületab alanud aastakümne lõpus – kui ta suudab nii kaua tegelikuks niiditõmbajaks jääda – oma ajaloolise lemmiku Jossif Stalini valitsemisaja. Ta on juhtinud Venemaad nii presidendina kui peaministrina ning hiljemalt nelja aasta pärast võib ta jätkata samas vaimus, kuid mingis kolmandas ametlikus rollis. Tundub, et Venemaa Föderatsiooni Julgeolekunõukogu esimehe ametikoht on selleks sobiv, kuigi nõukogu ja selle esimehe roll ja staatus vajavad timmimist. Putin on praegugi julgeolekunõukogu esimees, kuivõrd see käib presidendiametiga kaasas. See on tulevikus «viga», mida annab parandada sobival hetkel.

Venemaa president on taas tõestanud oma võimet üllatada välismaailma ja oma rahvast. Ta esines 15. jaanuaril Venemaa Föderaalse Assamblee ees sugugi mitte traditsioonilise kõnega, mis oleks üksnes jaganud Venemaa inimestele enamjaolt tühje lubadusi ning ähvardanud läänemaailma ennenägematute relvadega. Selle asemel «tulistas» ta välja terve rea ettepanekuid Venemaa põhiseaduse muutmiseks. Peaminister Dmitri Medvedev astus «spontaanselt» tagasi, et president saaks oma plaanid ellu viia (Medvedevi kommentaar). Mitte keegi ei selgitanud, miks Medvedev enam peaministri kohale ei sobinud ja kas ta oleks Putini kavale ette jäänud, s.t kas ta ei oleks olnud võimeline sellega kaasa minema või ei oleks seda tahtnud.

18.01.2020 21.01.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto