Sisukord
Meie Eesti
Postimees
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Piret Järvela: kas eksam või eksamilaadne toode?

3 min lugemist
  • Riigieksami lugemisosa hindab vaid üks hindaja, mitte kaks, nagu kirjandit.
  • Võimalike hindamisvigade tõttu ei pruugi hinne kajastada tegelikku taset.
  • Tasuks kaaluda küpsuskirjandi taastamist, et arendada õpilastes arutlusoskust.
Kadrioru Saksa Gümnaasiumi emakeeleõpetaja Piret Järvela. FOTO: Ave Maria Mõistlik

Kadrioru saksa gümnaasiumi emakeeleõpetaja Piret Järvela meenutab aegu, kui küpsuskirjandi kirjutamine oli ühiskondlik suursündmus, ja esitab kiusliku küsimuse, kas üha mehaanilise­maks tuunitav eesti keele riigieksam suudab oma rolli täita.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Minu 93-aastane ema mäletas surmani, mis teemal ta 1945. aastal Nõmme gümnaasiumi lõpetamisel küpsuskirjandi kirjutas. Praegu pälvib eesti keele riigieksam tähelepanu kaks korda aastas: vähem siis, kui ta toimub (aprillis), rohkem siis, kui mõni meedia avaldab koolide pingerea riigieksamitulemuste järgi.

Kasvasin õpetajate perekonnas ja eesti keele õpetajast isa tõttu on see eksam alati mu ellu kuulunud. Noore õpetaja aastatest meenuvad terava ja lõbusa mälestusena poole ööni parandatud eksamikirjandid ja kell 00.30 koolimaja välisuksele kleebitud nimekiri hinnetega (andmekaitset polnud ollagi!), mille vaatajaid ka sel kellaajal jagus.

Küllap paljudel on veel meeles raadiohääl, mis hommikul kirjanditeemad ette luges. Enne teemade teatamist pidas piduliku kõne haridusminister, kelle jutu põhjal püüti ennustada, millest kirjutama hakatakse. Eks nõukaajal oli teemade valik kasin – kui punast juttu ajada ei tahtnud, pidi kirjutama kirjanduslikul teemal. Raamatuid lugenud oli igaüks. Sellel ajal arutati eksami üle poes ja postkontoris, järjekorras seistes ja bussis sõites.

22.02.2020 24.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto