Sisukord
Arvamus
Postimees
20.02.2020
Osula tarkvarafirma vallutab Aafrika ja Ameerika (3) Eesti Noor hooldekoduelanik: meditsiin hoiab elus neid, kes kunagi elama ei hakka (22) Riigikogu uurib vesinikuenergeetikat (9) Seksuaalsuhe õpilasega viis õpetaja kohtu alla (11) Mälestades Eesti tanki nimega Külli Majandus Yandex.Taxi kavatseb jätkata tegevusloata Rimi muutis kilekotid tasuliseks kriitika ja konkurentide kiuste (4) Välismaa Bloomberg ostis koha USA presidendivalimistel (1) Vene aktivist pani seksiskandaaliga Macroni partei kõikuma Vene humanitaarteadused on rahastamisreeglite tõttu tupikseisus Arvamus Marek Strandberg: miljonilinn Tallinn (16) Andres Herkel: aga Venemaa valmistub sõjaks (40) Vilja Kiisler: ajuvabadus ei tähenda sõnavabadust (20) Juhtkiri: elukvaliteet ja surm (3) Aivar Pau: jagamismajanduse ämber (15) Meie Eesti Kadri Tammepuu: lahendusi perearstide nappusele (1) Asendusarstid päästavad päeva Kultuur Eesti kunst saab erakordse võimaluse (1) Eesti kaasaegsele kunstile on omane väga tugev eksperimentaalsus (1) Kui kirest kasvab katastroof Ühe soovi täitumine Sport Euroopa võrkpallijuhiks pürgiv Pevkur: mõnes suurriigis pole vollet sisuliselt olemas PM Skopjes ⟩ Korvpallifännid mäletavad hirmsat sauna, kuid usuvad nüüd võitu Tarbija Rimi muutis kilekotid tasuliseks kriitika ja konkurentide kiuste (4) Reis Somaalimaa – riik, mida pole olemas Maa Elu Nädala mõte: lapsed metsa (4) Arst maainimeste tervisest: ülekoormuse hind on tervise kadu või siitilmast enneaegne lahkumine Kaitsealuste maade riigile ostmise järjekord lüheneb jõudsalt Teadlane, kes kinkis meile magusama sõstra Palgitöö käsiraamat aitab kooliraha kokku hoida Halba ventilatsiooni saab parandada Mis toimub meie ilmaga? (1) Tatrapliinid lõhetartariga kodumaa sünnipäevaks Salatikasvataja püüab öösel rohkem pilku kui päeval (1) Olukord Peipsil: kõik teevad hirmsasti tööd, aga raha ei teeni keegi (4) Tartu Teatripublikut kimbutab parkimiskitsikus (2) Kuldsete tammelehtedega medali pälvinud päästja riputab vooliku varna Marja tänava kõnniteedel laiutavad autod Tartu ettevõtlusosakonna juhataja läheb pensionile Keskkonna­hoidlikkust järgides võib sattuda rohepesu ohvriks Triin Lellep salvestas Eestile mõeldes loitsulise video Meelelahutus Koomiks Sudoku

Patrik Hytönen: mahasalgamatu mure jõukudega

2 min lugemist
Patrik Hytönen FOTO: Konstantin Sednev

Eelmise nädala esmaspäeval plahvatas Stockholmis lõhkekeha, mis oli politsei sõnul üks suuremaid, mis sealkandis plahvatanud. Kuna kohe välistati seos terrorismiga, on tõenäoliselt tegemist Rootsile peavalu põhjustava jõuguvägivalla jätkuga.

Kasvava jõuguvägivalla tõttu on arutlema hakatud teemadel, mida varem sooviti vaka all hoida. Tähelepanu pööratakse äärelinnadele, sest seal elavad immigranditaustaga noored värvatakse tihti jõukudesse, kus neid siis «eesliinisõduritena» kasutatakse.

«Inimestel pole probleemsetes piirkondades usku tulevikku. Eeskujuks pole seal ülikoolitudengid, vaid kriminaalsetes ringkondades liikuvad mehed, kellel on uhked autod,» ütles Iltalehtile Göteborgi politseinik Kalle Johansson.

Jõukude korraldatud plahvatused on tavaliselt mõeldud hoiatama teist jõuku või andma märku sellest, et tahetakse tungida teise jõugu territooriumile. Plahvatusi korraldavad ja vahele jäävad aga just väikesed kalad. Rünnaku tellijate ja tegelike otsustajateni politsei haare ei ulatu.

Kuigi pilt pole Rootsis nii hull, nagu parempopulistid seda tihti maalivad, on ühiskond probleemi jõuguvägivallaga siiski tunnistanud.

Suur probleem on ka Rootsi politsei alarahastatus ning vähesed õigused, mistõttu soovib iga aastaga politseinikuks saada üha vähem inimesi. Kuigi lisaraha on politseile eraldatud, pole summad olnud piisavad.

Lõpuks on Rootsis hakatud probleemi tunnistama ning tõdetud, et seda oleks võinud ennetada. Segregeeritud ning majanduslikult kehvemal järjel olevate äärelinnadega oleks Rootsi riik juba ammu pidanud rohkem vaeva nägema. Paraku lasti neil omasoodu areneda ning tagajärjed on praeguseks näha.

Eelmise aasta sügisel korraldas sotsiaaldemokraatide juhitav valitsus jõuguvägivalla-teemalised arutelud. Kaugele nendega paraku ei jõutud, kuna vähemusvalitsust toetavad moderaadid, liberaalid ja kristlikud demokraadid pidasid valitsuse plaane jõuguvägivallaga võitlemiseks ebapiisavaks.

Kuigi pilt pole Rootsis nii hull, nagu parempopulistid seda tihti maalivad, on ühiskond probleemi jõuguvägivallaga siiski tunnistanud. Pidevaid uudiseid plahvatustest ei saa eitada ning nüüd, mil plahvatus toimus Stockholmi kesklinnas, tuli see probleem rootslastele palju lähemale.

Seotud lood
19.02.2020 20.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto