Sisukord
Arvamus
Tänane leht
21.01.2020
Eesti Keskerakond mängis end Tartus võimult välja (14) Väidetav ahistaja: las tüdrukud tulevad tundi pikema seelikuga (24) Haigla remondiga haihtus kunstiteos (11) Majandus Starbucks seljatas kohtus Eesti ärinaise (3) Kaitsevägi võib mobiliseerida sinu auto (10) Kütusemüüjad tõstsid marginaali (2) Välismaa Kriisis Liibanon ootab uut valitsust Loodusnähtused räsivad Austraaliat Populistid lahkuvad Norra valitsusest Persoon ⟩ «Angola printsess» rikastus oma rahva arvelt (4) Salapärane kohtumine andis Serbia kurjategijatele Kosovos mõjuvõimu Kohalik vaade ⟩ Itaalia vanad partisanid pakuvad retsepti totalitarismi vastu (1) Arvamus Juhtkiri: õppetunnid ahistamisest (2) Patrik Hytönen: mahasalgamatu mure jõukudega (14) Kaupo Paal: kohus peab kaitsma nii üürileandjat kui ka üürnikku (5) Merili Vares: suurtootjate panus keskkonnaprobleemide lahendamisel – kas ainult lubadused? Mart Raudsaar: ärge ostke elektriautot! (23) Andres Herkel: EKRE 30, palju õnne! (5) Meie Eesti Andre Lilleleht: kaovad nõuded sularaha veole ja see on probleem Erkki Koort: turvamees ei ela enam ammu Vabaduse puiesteel (1) Eimar Veldre: turvatöötajate õigused suurenevad (4) Kultuur Mis saab, kui armastus saab otsa Mitmetasandiline kiredraama kingapoes Nõidkütt ja vereimeja televiisoris teie lähedal Kultuuri kiirpilk Sport WRC-isad, ärge tehke võidusõidusarja viga! Kalev võttis Avtodori pakutu lahkelt vastu Tartu Reformierakond lõpetas Tartus koostöö Keskerakonnaga Jabur draamasari «Õhtud Tartus» Lasteaed peab koolile ruumi tegema ja uksed sulgema Katse: mida arvab massaažitoolist elukutseline massöör? GALERII: Michael Jacksoni koreograaf rabas tantsijad jalust Vooremaalased varusid Eesti rahvuseepose helisalve Meelelahutus Koomiks Sudoku

Patrik Hytönen: mahasalgamatu mure jõukudega

2 min lugemist
Patrik Hytönen FOTO: Konstantin Sednev

Eelmise nädala esmaspäeval plahvatas Stockholmis lõhkekeha, mis oli politsei sõnul üks suuremaid, mis sealkandis plahvatanud. Kuna kohe välistati seos terrorismiga, on tõenäoliselt tegemist Rootsile peavalu põhjustava jõuguvägivalla jätkuga.

Kasvava jõuguvägivalla tõttu on arutlema hakatud teemadel, mida varem sooviti vaka all hoida. Tähelepanu pööratakse äärelinnadele, sest seal elavad immigranditaustaga noored värvatakse tihti jõukudesse, kus neid siis «eesliinisõduritena» kasutatakse.

«Inimestel pole probleemsetes piirkondades usku tulevikku. Eeskujuks pole seal ülikoolitudengid, vaid kriminaalsetes ringkondades liikuvad mehed, kellel on uhked autod,» ütles Iltalehtile Göteborgi politseinik Kalle Johansson.

Jõukude korraldatud plahvatused on tavaliselt mõeldud hoiatama teist jõuku või andma märku sellest, et tahetakse tungida teise jõugu territooriumile. Plahvatusi korraldavad ja vahele jäävad aga just väikesed kalad. Rünnaku tellijate ja tegelike otsustajateni politsei haare ei ulatu.

Kuigi pilt pole Rootsis nii hull, nagu parempopulistid seda tihti maalivad, on ühiskond probleemi jõuguvägivallaga siiski tunnistanud.

14

Suur probleem on ka Rootsi politsei alarahastatus ning vähesed õigused, mistõttu soovib iga aastaga politseinikuks saada üha vähem inimesi. Kuigi lisaraha on politseile eraldatud, pole summad olnud piisavad.

Lõpuks on Rootsis hakatud probleemi tunnistama ning tõdetud, et seda oleks võinud ennetada. Segregeeritud ning majanduslikult kehvemal järjel olevate äärelinnadega oleks Rootsi riik juba ammu pidanud rohkem vaeva nägema. Paraku lasti neil omasoodu areneda ning tagajärjed on praeguseks näha.

Eelmise aasta sügisel korraldas sotsiaaldemokraatide juhitav valitsus jõuguvägivalla-teemalised arutelud. Kaugele nendega paraku ei jõutud, kuna vähemusvalitsust toetavad moderaadid, liberaalid ja kristlikud demokraadid pidasid valitsuse plaane jõuguvägivallaga võitlemiseks ebapiisavaks.

Kuigi pilt pole Rootsis nii hull, nagu parempopulistid seda tihti maalivad, on ühiskond probleemi jõuguvägivallaga siiski tunnistanud. Pidevaid uudiseid plahvatustest ei saa eitada ning nüüd, mil plahvatus toimus Stockholmi kesklinnas, tuli see probleem rootslastele palju lähemale.

Seotud lood
20.01.2020 22.01.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto