Mitmetasandiline kiredraama kingapoes

Jaanus Vaiksoo. FOTO: Meelis Meilbaum FOTO: Meelis Meilbaum

Jaanus Vaiksoo on tänapäeva Eesti olulisemaid lastekirjanikke, kes kirjutanud lastele mitmes žanris. Värskelt ilmunud teos «King nr 39» väärib esiletoomist juba seepärast, et on kirjutatud vanusegrupile, kellele ilmub muidu vähe eestikeelset väärtkirjandust. Tegemist on fantaasiasugemetega realistliku lastejutuga, mis kirjutatud kõiketeadva jutustaja perspektiivist. 

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

«King nr 39» jutustab loo 11-aastasest Paul Viiesest, kes teeb elus esimest korda poppi ja satub suurde seiklusse. Paul tutvub naabruses elava Arturi ja tema tütre Minna Riiniga, armub esimest korda elus poemüüja Jekaterinasse ning mis peamine – poiss satub kiusajate eest põgenedes kingapoodi, kus talle jääb silma salapärane mees, kes ostab iga päev täpselt samasugused pruunid nahkkingad suuruses 39. Koos Minna Riiniga asub Paul saladust lahendama.

Kui paljud kirjanikud valivad oma raamatu peategelaseks poisi, kelle õppeedukust iseloomustab peamiselt koolipoisi kolm, siis Vaiksoo kangelane tõestab, et ka õpihimuline poiss võib olla popp. Poleks Paulil muidu koolis ju sõpru ega oleks tal šanssigi sõbruneda nii laheda tüdrukuga, kui seda on Minna Riin. Eriline huvi on Paulil matemaatika vastu ja see aitab teda ka loo lahendamisel. Tõsi, Paul satub oma hobi tõttu koolikaaslaste Sumo ja Ploomi kiusamise ohvriks, kuid saab neist siiski jagu tänu täiskasvanute tähelepanelikkusele ja omaenda julgusele.

20.01.2020 22.01.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto