T, 30.05.2023

Kohalik vaade ⟩ Itaalia vanad partisanid pakuvad retsepti totalitarismi vastu

Javier Brandoli
, ajakirjanik
Facebook Twitter
Comments 1
Bologna partisanid andmas 1945. aastal oma relvi üle liitlasvägedele. Kui sealsed võitlejad olidki valdavalt kommunistid, siis üldiselt olid Itaalia partisanide ridades esindatud kõik maailmavaated.
Bologna partisanid andmas 1945. aastal oma relvi üle liitlasvägedele. Kui sealsed võitlejad olidki valdavalt kommunistid, siis üldiselt olid Itaalia partisanide ridades esindatud kõik maailmavaated. Foto: akg-images/Scanpix

Fašismi ja Benito Mussolini vastu astunud partisane kiputakse pidama kommunistideks, kuid tegelikult esindasid nad läbilõiget kogu ühiskonnast.

Bologna kesklinnas aadressil Via San Felice 25 asuva partisanide ühingu maja alumisel korrusel on üha rohkem ja rohkem tühje toole. Teise maailmasõja lahingute lõpust on möödas üle 75 aasta – paljud neis osalenud on juba surnud, veel elus olevad endised partisanid on eakad, nii mõnelgi kipub mälu kehvaks jääma ja raskusi on rääkimisega.

Samas Itaalia Partisanide Riikliku Ühingu (ANPI) – liikumise, mis sündis just Bolognat ümbritsevas Emilia Romagna maakonnas – tähtsus näib olevat praegu suurem kui ehk kunagi varem.

Facebook Twitter
Comments 1

Märksõnad

Tagasi üles