Sisukord
Autorid
Tänane leht
21.01.2020
Eesti Keskerakond mängis end Tartus võimult välja (14) Väidetav ahistaja: las tüdrukud tulevad tundi pikema seelikuga (24) Haigla remondiga haihtus kunstiteos (11) Majandus Starbucks seljatas kohtus Eesti ärinaise (3) Kaitsevägi võib mobiliseerida sinu auto (10) Kütusemüüjad tõstsid marginaali (2) Välismaa Kriisis Liibanon ootab uut valitsust Loodusnähtused räsivad Austraaliat Populistid lahkuvad Norra valitsusest Persoon ⟩ «Angola printsess» rikastus oma rahva arvelt (4) Salapärane kohtumine andis Serbia kurjategijatele Kosovos mõjuvõimu Kohalik vaade ⟩ Itaalia vanad partisanid pakuvad retsepti totalitarismi vastu (1) Arvamus Juhtkiri: õppetunnid ahistamisest (2) Patrik Hytönen: mahasalgamatu mure jõukudega (14) Kaupo Paal: kohus peab kaitsma nii üürileandjat kui ka üürnikku (5) Merili Vares: suurtootjate panus keskkonnaprobleemide lahendamisel – kas ainult lubadused? Mart Raudsaar: ärge ostke elektriautot! (23) Andres Herkel: EKRE 30, palju õnne! (5) Meie Eesti Andre Lilleleht: kaovad nõuded sularaha veole ja see on probleem Erkki Koort: turvamees ei ela enam ammu Vabaduse puiesteel (1) Eimar Veldre: turvatöötajate õigused suurenevad (4) Kultuur Mis saab, kui armastus saab otsa Mitmetasandiline kiredraama kingapoes Nõidkütt ja vereimeja televiisoris teie lähedal Kultuuri kiirpilk Sport WRC-isad, ärge tehke võidusõidusarja viga! Kalev võttis Avtodori pakutu lahkelt vastu Tartu Reformierakond lõpetas Tartus koostöö Keskerakonnaga Jabur draamasari «Õhtud Tartus» Lasteaed peab koolile ruumi tegema ja uksed sulgema Katse: mida arvab massaažitoolist elukutseline massöör? GALERII: Michael Jacksoni koreograaf rabas tantsijad jalust Vooremaalased varusid Eesti rahvuseepose helisalve Meelelahutus Koomiks Sudoku

Andres Herkel: EKRE 30, palju õnne!

4 min lugemist
Andres Herkel FOTO: Mihkel Maripuu

Eesti iseseisvuse taastamise eel toimunud mitmekesise erakondade maastiku kujunemine väärib uurimist, kirjutab Andres Herkel enne tänast EKREt sama nime nime kandnud erakonna aastapäeva 30. tähistamise puhul.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Täna möödub 30 aastat Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna loomisest. Too esimene või päris-EKRE oli osaline Isamaa valimisliidu edus 1992. aasta valimistel. Jälje Eesti ajalukku jättis EKRE eeskätt omandireformi peamiste aluste läbitöötamisega. Need viidi hiljem koostöös minister Liia Hänniga ka ellu. Tegemist oli üleminekuaja ehk kõige keerulisema reformiga, mis hilisema ebaõiglase kriitika kiuste õnnestus Eestis väga hästi. EKRE kõige tuntumad poliitikud olid Enn Tarto ja Kaido Kama.

Valmistades ette EKRE-le aastapäevaettekannet erakondade kujunemisest 30 aastat tagasi, küsisin politoloogidelt, kas on midagi uuemat, kas või üliõpilastöid, mis selle aja erakondi käsitleksid. Ei olnud ja Rein Toomla «Eesti erakonnad» (1999) on tänini parim ülevaade.

Eriti otsekoheselt kirjutas mulle politoloog Tõnis Saarts: «Valdavale osale tänapäeva tudengitest tundub Laulev Revolutsioon ja 1990. aastad ülimalt ebaseksikas teema ning isegi sundimisel keegi sellest midagi kirjutada ei soovi.» Saarts lisab, et see on isiklik tähelepanek, mida ei söanda üldistada, pealegi võiks hoiak kümne aasta jooksul taas muutuda. Jäin mõtlema, et ega siin mingit ratsionaalset põhjust vist olegi. Mõned asjad lihtsalt on vahepeal või mõne põlvkonna jaoks moest ära, et siis uuesti tagasi tulla.

20.01.2020 22.01.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto