Sisukord
Arvamus
Tänane leht
24.10.2020
Eesti Koalitsioon ei tea veel, kuidas küsida rahva arvamust abielumõiste kohta (48) Valitsuskriis asendus sodomiidiskandaaliga (10) Eesti lühiuudised Raamidega rõduklaasid jäävad ajalukku (2) Loomaaed tähistab kõrgmägede valitseja auks lumeleopardipäeva Majandus Pangajuht: inimeste pensioniraha tulevad noolima ka šaakalid (4) Raha väljavõtjad saavad korraliku maksukirve (23) Kas pankadel läheb klientidest paremini? Välismaa Välismaa lühiuudised Vaigistusnupp hoidis debatil päitsed peas USA juhtimisel loodi abordiõigust vastustav liit Soome-ugri kultuuriruum – laiali pihustunud, kuid elutahteline Arvamus Hans teeb ära nelja inimese töö Juhtkiri: õpetame robotitele eesti keelt Ülle Harju: trikimeistritele tuleb anda vastulöök (2) Mihkel Mutt: nii nad langetasid meie maine (7) Jaak Madison: rohepöörde kallis hind (19) De Facto peaminister (10) Maskiga ideoloog (4) Kolmiku nähtamatu mees (1) Riigikohus üllatas enam-vähem kõiki (4) Kultuur Video ⟩ Kunst sinu ümber. Armastatud maalikunstnik Tiit Pääsuke: «Ma tahaks ilu vastu võidelda!» (3) Sport Eesti rallitalent tahab jõuda kolme aastaga WRC-autosse (1) Dopingukultuur juurdub vaikselt meie jõusaalides Jaanus Kriiski kolumn. Võidu mõiste devalveerimine Spordi lühiuudised Merendus Valitsus liidab vee- ja maanteede ameti vastuseisust hoolimata Merenduse lühiuudised AK Ega inimene massina vastu saa: arvutid õpivad usinalt eesti keelt Hans teeb ära nelja inimese töö Eerik-Niiles Kross: Kremli jutupunktid Eesti ministri huulil (15) Uffe Ellemann-Jensen: mis ootab ees väikseid riike EKI keelekool: tahaksin pihlapuu rüppe Sõda on kolinud metsast linna Valter Lang: jutt meist, kes me «euroopa inimeste» hulka ei mahtunud Video ⟩ Kunst sinu ümber. Armastatud maalikunstnik Tiit Pääsuke: «Ma tahaks ilu vastu võidelda!» (3) Vikerkaar loeb. Seitsmekäiguline lõunasöök luulude kastmes Viimane ENSV kommunist lahkub umbes aastal 2040 Väike kell, mis mängis suurt rolli Aja auk. Bänd, kelle saatel astus inimene Kuule Juurikas. Kirjanduslikud kalduvused Juurika veerg. Hea Mart! Moetippude tulevärk Nädala plaat. Kolmerahvuseline klaveritrio ilma klaverita Sisikonda väänav delikaatne jutustus Arter Tuul Sepp: Me ei oska karta asju, mis meid päriselt tapavad (5) Vennad, kes kaklesid, ehitavad nüüd ükssarvikuid Rahu ja ei mingit kodusõda (1) Jüri Pihel: «Kuuldused televisiooni surmast on siiski tugevasti liialdatud. Vähemalt esialgu.» Kohtukullid kriiskavad Stockholmi Eesti Maja korstnatel Kuhu tõttad, vihmauss? Kassisaba kapritšo: Anni Arro ja tema pere kodu Bocuse d`Ori finaali jõudnud tippkokk Artur Kazaritski: kodutoit on luksus Minimõõdus tänavatoit: pontsakad pannkoogid. Justnagu Hollandis Opel näitas uut väikest elektriautot. Sõiduproovis korraga kaks väledat kaksikut: Opel Corsa-e ja Peugeot e-208 Miks mu arvuti on nii aeglane? Moetippude tulevärk Meelelahutus Koomiks Sudoku

Priit Pullerits: Ranna ja Tootsi lugu on muutunud tartlaste argielus justkui tüütuks purjakile jäänud külaliseks

2 min lugemist
Priit Pullerits FOTO: Margus Ansu

Huvitav, kui paljud tartlased on saanud endale sügisest saadik uue ootamatu, teistele koguni märkamatu elukaaslase? Kümned? Nii vähesed küll mitte. Sajad? Karta võib, et ikka vähe. Tuhanded? Jah, see on ilmselt tõele juba lähemal.

Vähe sellest, üksiti lausa piinlik: too elukaaslane on kõigi nende sadade ja tuhandete jaoks üks ja seesama. Olgu igaks juhuks täpsustatud: jutt käib naisest.

Jutt käib abilinnapea Monica Rannast, kes sattus oktoobri teisest poolest Tartu poliitilise keerise epitsentrisse ega ole sealt lahkunud tänini. Pigem on ta saanud tõhusat täiendust: viimastel nädalatel on tema kõrval hakanud üha rohkem särama Keskerakonna Tartu piirkonna juhiks saanud Jaan Toots.

Nemad kaks ongi need nähtamatud elukaaslased sadade ja sadade tartlaste peredes. Astuvad iga päev linnakodanike ellu leheveegudelt, arvuti- ja teleriekraanilt, võtavad märkamatult koha sisse õhtusöögilauas või muudel vestlusaegadel; istuvad vaikselt, ei poeta sõnagi, ent ometi oskavad tagasihoidlikumal juhul külvata segadust, halvemal juhul aga isegi tüli majja tuua. Olenevalt sellest, kuidas keegi pere liikmeist neisse suhtub.

Kusjuures enamik – selle peale võib kihla vedada – ei saa siiamaani selgelt ja täpselt aru, mille tõttu ja kuidas nood kaks, Rand ja Toots, end teiste ellu nihverdasid.

Ranna ja Tootsi lugu on muutunud tartlaste argielus justkui tüütuks purjakile jäänud külaliseks.

1

See on tegelikult kurb, et lihtsad tavalised inimesed kontvõõraid niimoodi sinisilmselt oma ellu lubavad. Ja kurvem veel, kui nad võõraste lõputust vägikaikaveost ka oma elus teema teevad.

Pelgalt inimlikust uudishimust, meelelahutuse nimel, võib ju kaasa elada, kumb kahest oma hambad esimesena murrab. Aga ei ole see enam meelelahutus. Pika vindumisega lugu on muutunud tartlaste argielus justkui tüütuks purjakile jäänud külaliseks, kes kuidagi püsti tõusta ja lahkuda ei taha. Või ennast ammendanud elukaaslaseks, kes õigel ajal välja kolida ei mõista.

Ja muidugi vaene, hirmus vaene peab olema päris enda elu nendel lihtsatel tavalistel inimestel, kes kahe võhivõõra otsatut nägelust ikka veel jälgivad, sellele kaasa elavad ja selle üle omakeskis arutavad. Mõelgu pigem, mis see teisse puutub! Küsige endalt – ja vastake! –, kui palju teisi abilinnapeasid te oskate nimetada ja nägu pidi ära tunnete. Või kui see tundub äkki liiga lihtne küsimus, siis öelge, kes olid eelmise linnavalitsuse juhtoinad. Kui ei meenu, siis järelikult pole sest teile tähtsust. Ja kui järele mõtlete, siis tegelikult polegi.

Loomulikult, kui räägime kodanikuühiskonnast, oleks ilus ümbritseva maailma vastu huvi tunda ja ilmutada. Aga maailm, isegi siin väikses Tartu linnas, on nii suur, nii mitmepalgeline, et kui teiste sõnasõdadele kaasa hakata elama – või veelgi hullem, need sõdijad oma ellu lasta –, jääb iseenda maailmas palju rikkusi sootuks avastamata.

Seotud lood
23.10.2020 25.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto