Sisukord
Eesti
Tänane leht
22.01.2020
Eesti GALERII ⟩ Hämmeldunud taimed on õitsema hakanud Iraagist naasnud ohvitser: olime maastikul kaitstud (5) Postimehe aasta inimene Tanel Toom: Andresed, Pearud ja Krõõdad on peidus meis kõigis Majandus EKP uus juht plaanib suuri strateegilisi muudatusi (10) Soome kardab Eesti kaudu smugeldatud kanu ja mune (1) ANALÜÜS: Luige ja Linnamäe kurnava vastasseisu ootamatu pööre Välismaa Hiina saatis Interpoli eksjuhi pikaks ajaks vangi Hispaanias ohvreid nõudnud torm liikus Prantsusmaale Uue viiruse kandjaid on vähemalt viies riigis Globaalse eliidi kokteilipidu sai 50 Soomet ähvardab uus suur streigilaine Arvamus Juhtkiri: EV 100 parim kingitus Herman Kelomees: milline USA demokraat meile sobib? (1) Taavi Madiberk: Eesti suurim ärivõimalus pärast internetirevolutsiooni (4) Ingrid Rüütel: lõpp pärimuse uurimisele? (42) Erkki Bahovski: USA keerab vinti juurde (5) Meie Eesti Silvia Kaugia: vägivallal on õige mitu nägu (4) Aimar Altosaar: ükski alandamine ei too kodurahu lähemale Kätlin Konstabel: õigustused pole lahendus, vaid umbtee (2) Kultuur Viipekeele proovikivi kunstihoones NO99 kadumine kasvatas erateatrite rahakotti Sport Kas pidev muudatuste karussell Eesti korvpallis on paratamatu? Tartu VIDEO ⟩ Tartu võimuläbirääkimised algasid pehmete teemadega Keskerakonda ootab jätkulahing (3) Põltsamaa uhke kosmopargi ehituseks määratud aeg hakkab otsa lõppema Tüdruk läks teatrist koju armi ja veriste käenukkidega (3) Meelelahutus Koomiks Sudoku

GALERII ⟩ Hämmeldunud taimed on õitsema hakanud

1 min lugemist
Botaanikaaia vanemaednik Marit Mäesaar kevadiste kaseurbadega.   FOTO: Madis Veltman

Külma ja karget talveilma veel lähiajal oodata ei ole ja botaanikaaedade floora kannatus on katkenud.

Sel aastal on soojakraade olnud tavapäratult pikalt, mis on taimed segadusse ajanud. Tartu Ülikooli loodusmuuseumi kuraator Ülle Reier selgitab, et jaanuariks on tavaliselt taimede sügavpuhkus läbi, pungad valminud ja õitsemiseks on vaja veel vaid sooja ilma. Ometi märgati Tartus esimest nurmenukku, mis peaks õitsema hakkama mais. Nii varajane õitsemine on üsna mõttetu, sest tolmeldajaid veel pole ja vilju ei teki.Tuleb vaid arvestada võimalusega, et kevadel on õitsemist vähem, juhul kui külm talv jääbki tulemata.

Mõned õitsevad taimed on ohus, kui soojast talveilmast peaks üleöö saama krõbe talv. Lumevaip on justkui kaitsekihiks ja selleta võivad kahjustused suuremad olla. Loodusmuuseumi kuraatori Ülle Reieri sõnul aga ülemäära muretsemiseks põhjust ei ole, sest mitmetel taimedel on varupungad. «Marjapõõsaste pärast muretsen rohkem, sest sõstrad võivad varsti end lollitada lasta ja noored lehed valla päästa. Ette ennustada ei oska ka siin, sest ei tea, mis edasi,» ütles ta.

Tallinna Botaanikaaias on tärganud hernetaimed ja salatid, samuti taimed, mis tegelikult peaks õitsema alates aprillist. On uskumatu mõelda, et 80 aastat tagasi valitses Eestimaal 40-kraadine pakane, aga tänavu õitsevad jaanuarikuus sarapuud, näsiniin, rododendronid, virgiinia nõiapuu on suisa õitsemise lõpetanud,» ütles botaanikaaia vanemaednik Marit Mäesaar.

Postimehe fotograaf aga leidis botaanikaaias veel näiteks õitsevad ümaralehelise alpikanni, hariliku näsiniine, lumeroosi ja krookuse. 

Seotud lood
21.01.2020 23.01.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto