Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
23.01.2020
Eesti Apteegireformi arutelud on vajunud talveunne Esimene naine Kuul? Eesti juurtega Nicole Aunapu Mann teeb kosmoseajalugu (9) Majandus Tundmatu 100 miljoni firma, mis teeb prügist aarde (4) Välismaa Koroonaviirus levis Hiinast välismaale Auschwitzi vabastamisest möödub 75 aastat (16) Piirikaos lõhkus migrandikaravani ja eraldas lapsed vanematest (14) Arvamus Juhtkiri: miks me mäletame? (22) Karl-Eduard Salumäe: kes ja kus karjub? (5) Vladimir Juškin: Putini mitmesammuline käik (5) Maarja Vaino: mis meist saab, Gabriel? (13) Meie Eesti Ämmaemandad astuvad arstide varjust välja Las naised sünnitavad, aga kus? Sünnituskodu toob abi lähemale (1) Kultuur Bänd, kes mänginud duetti tehisintellektiga Kultuuri kiirpilk Nädala plaat. Aeg luubis, gaas põhjas Maheteater ise tehtud keelest Sport Anett Kontaveit tegi kiire ja korraliku töö Margus Martini kolumn: võrkpall vajab Belkat ja Strelkat Maa Elu Nädala mõte: meid petetakse! Luunja kurgi hind langes märgatavalt Kodumaist head köögivilja peaks tänavu jaguma Skandaalid kukutavad kalahinda Arvamus: lühinägelikud otsused teevad tuska Lepiku talu eksperiment tõestab kanamunade kuudepikkust säilivust 10 nõuannet, kuidas vältida piiritüli Ilmajutt: antitsüklon ehk kõrgrõhkkond Mao- ja soolehädasid saab ravimtaimedega leevendada Kevad südatalvises aias paneb aiaomaniku muretsema (1) Lumeta talv talvsespordi Mekas asuvaid turismitalusid liigselt ei muserda Tartu Kahe haigla vanad hooned jäävad tühjaks Uute kopsudega naine ja arstid murdsid elundidoonorluse müüte (1) Põltsamaa vald tahab suured ja väiksed ühte patta panna Vanalinna päevinäinud häärberi seinad peidavad eri ajastute moodi Maakool metsade keskel annab võimaluse ka neile lastele, kellega suured linnakoolid hätta jäävad (1) Fotod: kevadine ilm pani botaanikaaias õitsema nii sinililled kui lumeroosid, priimulast rääkimata Linnamuuseumis kohtab kolme haruldust TIPP 100 ⟩ Nemad on Tartu ja Tartumaa kõige mõjukamad Meelelahutus Koomiks Sudoku

Aastate eest kasutatud taimemürkide jäägid on endiselt kaevuvees

3 min lugemist
Taimekasvatuse kõrvalmõjude infopäeval selgus, et taimekaitsevahendite jääke leidub nii meie mullas, põhjavees kui ka toidus. FOTO: Shutterstock

Trifluraliin, boskaliid, kloridasoon-desfenüül – tavainimese jaoks üsna võõrad sõnad, ometi puutume enda teadmata nende ainetega sageli kokku.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kahjuks mitte ainult aiatarvete kaupluse riiulil, vaid nende ainete jääke või jälgi leidub meie mullas, põhjavees ja toidus, selgus Eesti Maaülikooli Mahekeskuse taimekasvatuse kõrvalmõjude infopäeval.

Põllumajandusuuringute Keskuse mullaseire ja uuringute büroo juhtaja Priit Penu rääkis, et läinud aastal koguti 25 mullaproovi nii nitraaditundlikult alalt, Tartumaalt kui ka puu- ja köögiviljaaedadest.

Üks markantsemaid toimeaineid on näiteks trifluraliin, mis on aastaid keelatud umbrohutõrjevahendi toimeaine (vt täpsemalt infoboksist), ent mille jälgi leidub veel 56% proovides. Või glüfosaadi laguprodukt AMPA, mida leidus 88% proovides. Tuli ka välja, et muldades leidus kokku 50 taimekaitsevahendi jääke.

Jäävad mulda pikaks ajaks

„Trifluraliini näitel võib öelda, et taimekaitsevahendid võivad jääda mulda pikkadeks aastateks, enne kui täielikult lagunevad,” rääkis Penu.

22.01.2020 24.01.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto