L, 2.12.2023

Aastate eest kasutatud taimemürkide jäägid on endiselt kaevuvees

Teele Üprus
, Maa Elu peatoimetaja
Facebook
Comments
Taimekasvatuse kõrvalmõjude infopäeval selgus, et taimekaitsevahendite jääke leidub nii meie mullas, põhjavees kui ka toidus.
Taimekasvatuse kõrvalmõjude infopäeval selgus, et taimekaitsevahendite jääke leidub nii meie mullas, põhjavees kui ka toidus. Foto: Shutterstock

Trifluraliin, boskaliid, kloridasoon-desfenüül – tavainimese jaoks üsna võõrad sõnad, ometi puutume enda teadmata nende ainetega sageli kokku.

Kahjuks mitte ainult aiatarvete kaupluse riiulil, vaid nende ainete jääke või jälgi leidub meie mullas, põhjavees ja toidus, selgus Eesti Maaülikooli Mahekeskuse taimekasvatuse kõrvalmõjude infopäeval.

Põllumajandusuuringute Keskuse mullaseire ja uuringute büroo juhtaja Priit Penu rääkis, et läinud aastal koguti 25 mullaproovi nii nitraaditundlikult alalt, Tartumaalt kui ka puu- ja köögiviljaaedadest.

Üks markantsemaid toimeaineid on näiteks trifluraliin, mis on aastaid keelatud umbrohutõrjevahendi toimeaine (vt täpsemalt infoboksist), ent mille jälgi leidub veel 56% proovides. Või glüfosaadi laguprodukt AMPA, mida leidus 88% proovides. Tuli ka välja, et muldades leidus kokku 50 taimekaitsevahendi jääke.

Jäävad mulda pikaks ajaks

„Trifluraliini näitel võib öelda, et taimekaitsevahendid võivad jääda mulda pikkadeks aastateks, enne kui täielikult lagunevad,” rääkis Penu.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles